فیلم جراحی پلک

توسط دکتر سالومه سالاریان

بلفاروپلاستی پلک بالا

در واقع می توان گفت جراحی پلک بالا و پایین یک عمل ساده به حساب می آید که خطری برای فرد به همراه ندارد. جراحی افتادگی پلک بالا برای جوانسازی و بازسازی پلک صورت می گیرد.  هدف از این جراحی رفع پف و افتادگی پلک، رفع چربی اضافی پلک، اصلاح مدل چشم، درمان مشکلات مادرزادی و … می باشد.

بیماران باید توجه داشته باشند که جراحی پلک خطوط پنجه کلاغی (چروک های ناشی از اخم و خنده) را از بین نمی برد، فقط برخی از چین و چروک های خفیف اطراف چشم از بین می روند. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی هزینه عمل بلفاروپلاستی یا هزینه جراحی پلک بالا بپردازیم.

 بلفاروپلاستی واقعاً می‌تواند ظاهر چشم‌ها را بهبود بخشد و چین‌خوردگی‌های مغولی (چینی که گوشه‌ی داخلی چشم را می‌پوشاند) را اصلاح کند و در نتیجه منجر به واضح‌تر شدن پلک‌های پایینی ، درشت کردن چشم و جذاب‌تر شدن ظاهر کلی چشم‌ها شود.

بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک یکی از روش های جوان سازی صورت می باشد که تغییر چشمگیری را در چهره به ظاهر خسته و با افتادگی پلک چشم ایجاد می‌کند. این تحول مطلوب با برداشتن کیسه‌های چربی (پف بالای چشم) و پوست اضافی پلک‌های بالا و پایین تحقق می‌یابد. بسیاری از بیماران همزمان با جراحی پلک چشم درمان‌های دیگری مانند بالا بردن ابرو و یا تزریق ژل را نیز انجام می‌دهند تا پلک‌ها دیگر افتاده به نظر نرسد و خطوط ناخوشایند صورت از بین برود.

انواع عمل پلک

انواع-عمل-پلک

جراحی پلک شامل دو دسته است:

 • دسته اول جراحی پلک بالا چشم 

هدف از عمل پلک بالا درمان افتادگی پلک ، پف چشم و برداشتن پوست اضافی پلک است. جراحی پلک بالا با لیرز اینگونه انجام می شود که برش جراحی پلک بالا روی رشد خط مژه یا چین های طبیعی پلک ایجاد می شود.

جراح پلک پس از ایجاد برش و تخلیه کیسه های چربی، برش ها را بخیه می زند و در بعضی از عمل ها جراحی پلک بالا بدون بخیه انجام می شود.

 • دسته دوم جراحی پلک پایین

هدف از جراحی پلک پایین، رفع پف پلک پایین با ایجاد برشی توسط جراح پلک، در داخل پلک پایین یا روی خط مژه پلک پایین است و جراح پلک، پوست و کیسه های اضافی را برمی دارد. با برداشتن چربی، پوست پلک صاف می شود و چشم ها را جوان تر نشان می دهد.

اگر جراحی پلک پایین توسط جراح مجرب انجام نشود ممکن است مشکلاتی مانند گردی چشم، برگشت پلک پایین، سفید شدن زیر چشم و … را در بیمار ایجاد کند.

در هر دو جراحی پلک بالا و پایین، جای زخم یا بخیه ای باقی نمی ماند، زیرا توسط چین های طبیعی پوشانده شده است. همچنین جراحی پلک بالا و پایین را می توان به طور همزمان انجام داد، فقط مدت زمان جراحی بیشتر است.

کاندیدای مناسب برای عمل جراحی زیبایی پلک بالا

 

 • افرادی که به دلیل وراثت پلک هایشان پف کرده است.
 • افرادی که با افزایش سن دچار افتادگی پلک می شوند.
 • افرادی سالم از لحاظ جسم و روح

جراحی افتادگی پلک برای همه مناسب نیست. متقاضی ایده‌آل این عمل باید بداند که در جراحی پلک صرفاً پف زیر چشم برداشته می‌شود، پلک پف‌آلود بالایی اصلاح می‌شود و قدرت بینایی کاهش یافته ناشی از وجود چربی و پوست اضافی در پلک و در نتیجه مسدود شدن میدان بینایی به حالت طبیعی بازمی‌گردد. متاسفانه ابتلا به بعضی بیماری‌ها و عارضه‌های چشمی خاص مانع انجام جراحی پلک می‌شود. در ادامه به شرح ویژگی‌های متقاضی مناسب جراحی پلک و عمل پف زیر چشم و توصیه‌های پیش از عمل افتادگی پلک می‌پردازیم.

جراحی پلک بالا و پایین

جراحی بالا بردن پلک عمل نسبتاً ساده‌ای است که چهره را سال‌ها جوان‌تر می‌کند. جراحی پلک بالایی برای بیمارانی مفید است که افتادگی پلک‌ های بالایی‌شان به قدری است که میدان دیدشان را مسدود می‌کند. حال آن که بالا بردن پلک پایین با هدف اصلاح افتادگی یا رفع پف زیر چشم انجام می‌شود. چربی و بافت اضافی در جراحی پلک برداشته می‌شود تا بیمار چهره‌ای جوان‌تر، شاداب‌تر و جذاب‌تر بیابد. جراحی پلک بالا و پایین برخی بیماران تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، البته بیمار را می‌توان در صورت تمایل شخص وی بیهوش کرد.

جراحی پلک پایین

پلک بالا در اصل به منظور برداشتن پوست افتاده جراحی می‌شود، حال آن که جراحی پلک پایین با هدف برداشتن چربی انباشته‌ای انجام می‌شود که بیشتر زیر چشم قابل مشاهده است. تخلیه این چربی‌ها و برطرف کردن مشکل افتادگی پوست سطحی صاف و هموار، محکم و جوان‌تر را در بالای گونه ایجاد می‌کند. به علاوه پزشک در جراحی پلک پایین این امکان را می‌یابد تا چربی یا ژل را نیز در بخش‌های فرورفته و گودی زیر چشم تزریق کند تا به پوست ظاهری برجسته و سالم ببخشد و حالت خستگی پیشین را از بین ببرد.

جراح هنگام عمل پلک چشم پایین در ابتدا به دقت برشی را زیر مژه‌های پایین به گونه‌ای ایجاد می‌کند که قابل مشاهده نباشد. عضله، پوست و چربی اضافی بنا به تشخیص جراح برداشته می‌شود و گاهی چربی به منظور به حداقل رساندن پف دور چشم و یک دست کردن ورم زیر چشم مجدداً توزیع می‌شود. مشکل شل بودن عضله‌ها را نیز می‌توان در این جراحی برطرف نمود. برش ایجاد شده در جراحی بالا بردن پلک به سرعت بهبود می‌یابد و پس از جوش خودن زخم ظاهری شبیه به چین‌های طبیعی اطراف پلک پیدا می‌کند و به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند.

جراحی پلک بالا

جراح در عمل بالا بردن پلک بالایی می‌تواند پوست اضافی و بافت چربی‌ای را بردارد که باعث افتاده و متورم به نظر رسیدن پلک می‌شود. رفع نشانه‌های افزایش سن مانند تجمع چربی، رفع افتادگی پلک و درمان پوست شل را می‌توان با کمک این جراحی انجام داد ، زمان را به عقب برگرداند و دیگر بار صورتی شاداب و جوان یافت.

در جراحی پلک بالایی خط‌های برش در چین‌های طبیعی پلک‌های بالایی به گونه‌ای ایجاد می‌شود که جای زخم کاملاً مخفی باشد. جراح هر گونه پوست اضافی مسدود کننده میدان دید یا عامل افتاده یا خسته به نظر رسیدن چهره را از بین می‌برد. عضله‌ها نیز گاهی مجدداً تنظیم می‌شود و موقعیت‌شان اصلاح می‌شود. پوست باقی‌مانده بالا برده و مجدداً متصل می‌شود تا بیمار چهره‌ای جوان‌تر بیابد. سپس جراح برش‌ها را با بخیه‌هایی بسیار ظریف می‌بندد. پلک بالا با هدف بخشیدن جوانی و شادابی دوباره به چهره بیمار جراحی می‌شود و اگر عمل توسط جراح ماهر و مجرب انجام شود، بیمار می‌تواند مطمئن باشد که پس از عمل چهره‌ای غیرطبیعی با چشم‌های بسیار باز نخواهد یافت.

پوست همگام با افزایش سن خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهد، شل می‌شود و انعطاف‌پذیری کمتری می‌یابد. این فرایند پیری در چین و چروک اطراف چشم، خطوط خنده و پوست اضافی پلک‌های بالایی نمود می‌یابد و چهره‌ای خسته را به نمایش می‌گذارد. خوشبختانه جراحی پلک بالا عملی بسیار کارآمد و با حداقل تهاجم است که به کمک آن می‌توان  جوانی و شادابی را به چهره برگرداند.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی پلک

بیماران باید قبل از جراحی زیبایی پلک حداقل 2 هفته از مصرف الکل و 48 ساعت از کشیدن سیگار خودداری کنند همچنین برای مدتی باید از مصرف داروهایی مانند پروفن که خون را رقیق می کند نیز خودداری کنید.

اگر بیماری خاصی دارید باید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر بیمار به مدت طولانی از داروهای خاصی استفاده می کند، باید به پزشک خود اطلاع دهد. هنگام مراجعه به کلینیک برای جراحی زیبایی پلک، بهتر است بیمار هیچ گونه آرایشی نداشته باشد.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک بالا

بیماران پس از جراحی زیبایی پلک به هیچ وجه نباید چشم خود را لمس کنند. در اولین ساعات پس از جراحی زیبایی پلک، بیمار می تواند از کیسه یخ برای رفع تورم و کبودی استفاده کند. بعد از جراحی زیبایی پلک باید مدتی در قوس باز بخوابید. بیماران باید برای مدتی از فعالیت های شدید خودداری کنند.

اگر بعد از جراحی پلک دچار درد شدید می توانید با اجازه پزشک از مسکن برای تسکین درد خود استفاده کنید. بیمار باید داروهای تجویز شده توسط جراح پلک را به موقع مصرف کند. بهتر است به مدت 2 هفته از ورزش خودداری کنید. جراح پلک به بیماران توصیه می کند برای مدتی از عینک آفتابی استفاده کنند. هنگام خواب، بیمار باید سر خود را بالاتر از بدن خود قرار دهد.

بیماران باید برای مدتی از استعمال دخانیات و نوشیدن الکل خودداری کنند زیرا این عوامل دوره نقاهت را طولانی می کند. پس از جراحی زیبایی پلک، پدهایی روی پلک گذاشته می شود که بیماران باید هر 24 ساعت یکبار آن را تعویض کنند.

اگر برای شما سؤال شده است که آیا عمل پلک برگشت دارد؟ در پاسخ می توان گفت در این عمل نیز مانند سایر عمل ها احتمال برگشت است.

جای زخم پس از جراحی پلک

اگرچه جراحان معمولاً برش‌ها را در چین‌های پلک‌ها ایجاد می‌کنند تا هیچ جای زخمی باقی نماند، اما امکان دارد گاهی اثر زخم به جا بماند که مانند اکثر عوارض پس از عمل جراحی پلک می‌توان آن را با جراحی ترمیمی دیگری برطرف نمود. از بیماران خواسته می‌شود حدود 6 هفته از مالیدن ناحیه اطراف چشم خودداری کنند تا دچار عوارض جراحی پلک نشده و بافت جدید حساس آسیب نبیند.

محل برش‌ها بلافاصله پس از جراحی قرمز و تحریک شده به نظر می‌رسد و گاهی برآمدگی کوچکی نیز وجود دارد. جای زخم ناشی از جراحی پلک به مروز زمان صاف، کم‌رنگ و نامحسوس می‌شود. اطراف چشم‌ها در طول دوران بهبود پس از جراحی پلک ورم می‌کند و تغییر رنگ می‌دهد، البته این علائم به تدریج محو می‌شود. اگرچه شدت کبودی و تورم در هر بیمار با دیگری متفاوت است، اما این علائم ظرف یک یا دو هفته برطرف می‌شود.

اکثر بیماران پس از سپری شدن دوران بهبود از نتایج جراحی رضایت دارند، چرا که چروک‌ها و پف پلک کاهش می‌یابد یا از بین می‌رود. چشم‌هایی که تا چند هفته پیش خسته و پیر به نظر می‌رسیدند، دیگر بار با رفع پف زیر چشم درخشان و هوشیار در میان صورت می‌درخشند. نتایج این عمل معمولاً سال‌ها دوام دارد و در بعضی موارد حتی دائمی است و شخص تا پایان عمر چشمانی جوان و جذاب دارد.  شایان ذکر است که اگرچه چربی در جراحی پلک برای همیشه تخلیه می‌شود، اما به موازات افزایش سن، پوست بار دیگر شل و چروک صورت خورده می‌شود.

مزایا جراحی پلک بالا

جراحی پلک مزایای بسیاری دارد که شاخص‌ترین آن بهبود ظاهر کلی چشم‌ها و بهبود علت پف زیر چشم است. در جراحی پلک می‌توان پوست اضافی پوشاننده چین طبیعی پلک بالایی را برداشت و حالت پف‌آلودی را که باعث می‌شود چشم خسته به نظر برسد، اصلاح نمود. در جراحی پلک پایین می‌توان پوست اضافی را برداشت و چروک و خطوط را اصلاح نمود. پف و کیسه‌های زیر چشم و همچنین افتادگی‌ای را که باعث آشکار شدن سفیدی زیر عنبیه می‌شود نیز می‌توان در این عمل از بین برد.
دیگر مزیت جراحی زیبایی پلک بخشیدن جذابیت بیشتر به چهره و افزایش اعتماد به نفس فرد است. جراحی پلک غالباً با هدف اصلاح نقص‌های آشکاری انجام می‌شود که باعث ناخشنودی و ناراحتی بیمار می‌شود.

جراحی پلک مزایای عملکردی گوناگونی دارد که بهبود قدرت بینایی فرد را به دنبال دارد. برداشتن پوست اضافی زیبایی بیشتری را به ارمغان می‌آورد، اما این تنها مزیت بلافاروپلاستی نیست، چون قدرت دید پیرامونی مسدود شده به علت افتادگی پلک‌ نیز به حالت طبیعی برمی‌گردد.

بسیاری از عمل‌هایی که صرفاً جنبه زیبایی دارد، به دلیل ماهیت انتخابی‌شان تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. اما از آنجایی که جراحی پلک با هدف بازیابی قدرت دید نیز انجام می‌شود، صندوق‌های بیمه معمولاً بسیاری از موارد جراحی پلک را به عنوان یک عمل غیرانتخابی تحت پوشش قرار می‌دهند. آزمون میدان بینایی برای تعیین دامنه بینایی و این که پوست اضافی تا چه حد دید پیرامونی را محدود ساخته است، انجام می‌شود.

عوارض جراحی پلک بالا

عوارض جراحی پلک بالا

انتخاب جراح پلک تاثیر زیادی در روند و نتیجه جراحی پلک دارد، چشم ها حساس ترین قسمت صورت هستند، بنابراین اگر جراحی زیبایی پلک توسط جراح متخصص و مجرب پلک انجام شود، علاوه بر عدم عارضه، رضایت بخش است در غیر این صورت ممکن است مشکلات جبران ناپذیری برای بیمار ایجاد کند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • عفونت پلک
 • دوبینی
 • کاهش بینایی
 • بی‌حس
 • درد شدید
 • عدم تقارن پلک ها

کبودی و تورم خفیف بعد از جراحی پلک طبیعی است و به مرور زمان از بین می رود. شدت تورم و کبودی بعد از جراحی بلفاروپلاستی به وضعیت و پوست بیمار بستگی دارد.

 

ملاحظات زیبایی‌شناختی

بهترین متقاضیان جراحی افتادگی پلک چشم افرادی با خصوصیات زیر هستند:

 •  پف آلود بودن پلک بالایی: این عمل افتادگی پلک چشم ، حالت پف‌ چشم و کیسه‌های زیر چشم را از بین می‌برد
 • چشم‌های خسته: جراحی زیبایی پلک چشم ویژگی‌هایی را از بین می‌برد که چهره را خسته نشان می‌دهد و سن را بالا می‌برد.
 • پوست اضافی پلک بالایی: جراح پوست را سفت می‌کند و بخش اضافی آن را برمی‌دارد.
 • سن 18 سال به بالا: اکثر متقاضیان بیش از 35 سال سن دارند، اما اگر پف‌آلودگی یا افتادگی پلک در خانواده‌ای رایج باشد، می‌توان عملدرمان پف چشم را در سنین پایین‌تر نیز انجام داد.
 • سلامت جسمی و روانی مناسب: اگر چه جراحی پلک یک عمل کوچک است، با این حال مانند هر عمل دیگری با عوارض بالقوه‌ای همراه است که بهتر است بیمار با آگاهی کامل از آنها تصمیم به انجام عمل بگیرد.
 • واقع‌بینی: بیماران باید انتظارهایی واقع‌بینانه از انجام عمل افتادگی پلک داشته باشند.

مشاوره

متقاضی پس از اتخاذ تصمیم قطعی در وهله نخست باید با جراح تماس بگیرد و درخواست وقت مشاوره کند. جراح در طول جلسه مشاوره به بیمار کمک می‌کند تا انتظاری واقع‌بینانه از نتیجه عمل به دست بیاورد و از هزینه عمل زیبایی پلک نیز مطلع شود. جراح شیوه عمل را کاملاً توضیح می‌دهد تا کوچک‌ترین سوال و ابهامی برای بیمار باقی نماند.

قیمت جراحی پلک

هزینه جراحی پلک (بلفاروپلاستی) متغیر است و به روش جراحی بستگی دارد. چنانچه قصد انجام جراحی پلک دارید، می‌توانید با کلینیک ما تماس بگیرید تا وقت مشاوره‌ای جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این عمل و هزینه آن برایتان تنظیم شود.

سخن پایانی 

ما در این مقاله با جراحی پلک بالا و مراقبت های قبل و بعد آن آشنا شده ایم. البته روش های دیگر نیز برای رفع افتادگی پلک نیز وجود دارد. از جمله این روش های میتوان به درمان افتادگی پلک با نخ اشاره کرد.

سؤالات پر تکرار در زمینه جراحی پلک بالا

بعد از جراحی پلک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

لازم است تا حد امکان از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش به مدت یک ماه خودداری شود.

ماندگاری بخیه در جراحی پلک چقدر است؟

اگر این جراحی با ظرافت و دقت زیادی انجام شود، بخیه ها بسیار نامرئی می شوند. در پلک بالایی که با باز بودن چشم اصلا دیده نمی شود. محل برش و بخیه ها در پلک پایین باید با دقت زیادی انجام شود تا محل بخیه ها به حداقل برسد.

 

نمونه کارهای جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین دکتر سالومه سالاریان

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.