تاثیرات سیگار و الکل بر نتیجه جراحی بینی

مصرف الکل و سیگار باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود، همچنین سبب ایجاد عفونت و جلوگیری از بهبود زخم ها می شود. مصرف الکل خطر خونریزی را افزایش می دهد. ورم و کبودی در اطراف چشم را افزایش می دهد، و باعث کم شدن آب بدن می شود. در ادامه به طور کامل تر درمورد تاثیر مصرف الکی و سیگار بر نتیجه عمل زیبایی بینی توضیح می دهیم.

تنگ شدن رگ های خونی

نیکوتین باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود در نتیجه گردش خون در داخل پوست به کندی صورت می گیرد. گردش خون صحیح جهت رساندن اکسیژن کافی برای بهبودی بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل بیماران قبل از انجام عمل بینی باید سیگار را ترک کنند.

عفونت و جلوگیری از بهبود زخم ها

در افراد سیگاری به علت کشیدن سیگار گردش خون به درستی صورت نمی گیرد در نتیجه زخم ها به طور کامل بهبود پیدا نمی کند. همین امر باعث ایجاد عفونت و مرگ سلول ها در افراد سیگاری می شود.

افزایش خطر خونریزی

مصرف الکل باعث افزایش خونریزی می شود. خونریزی در افرادی که الکل مصرف نمی کنند یا سیگار نمی کشند بعد از عمل بینی بسیار اندک است.

افزایش ورم و کبودی

همانطور که گفته شد نکوتین موجود در سیگار باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود اما الکل باعث انبساط و گشاد شدن رگ ها می شود. اگر رگ ها بعد از جراحی بینی گشاد باشند باعث افزایش ورم می شوند. بعد از عمل بینی، بینی و اطراف آن ۱۸ ماه متورم خواهد بود که مصرف الکل این مدت را طولانی تر خواهد کرد.

مطالعه کنید :  عمل پولیپ بینی

سموم اضافی

سیگار کشیدن باعث ورود سموم خطرناک به بدن می شود که به پوست آسیب می رساند. در نتیجه بهبودی بعد از جراحی بینی دچار  مشکل می شود.

تداخل دارویی

برخی از مسکن هایی که پزشک تجویز می کند با الکل سازگاری ندارند در نتیجه  تداخل دارویی بوجود می آید.

کم آب شدن بدن

مصرف الکل باعث خشکی پوست می شود زیرل الکل ماده ای ادرارآور و باعث از بین رفتن آب بدن می شود.

باقی ماندن جای زخم

سیگار کشیدن باعث مرگ بافت های بدن می شود، زمانی که بافت ها بمیرند پوست نمی تواند زخم خود را بهبود ببخشد.

مهم ترین عوامل موفقیت در عمل جراحی بینی

انتخاب یک جراح ماهر و باتجربه

✔ ترک کردن سیگار و الکل در دوران نقاهت

✔ سبک زندگی سالم و طرز مراقبت صحیح

✔ در عمل زیبایی بینی، غضروف، پوست، استخوان درگیر هستند. به همین دلیل قبل از عمل باید به خوبی، فرم و ظاهر بینی بیمار توسط پزشک بررسی شود.

 

چند روز پس از عمل بینی می توان سیگار کشید؟

افراد سیگاری باید به مدت یک الی دو هفته قبل از جراحی از مصرف سیگار خوداری کنند. دود سیگار به دلیل داشتن مولکول های التهابی داخل بینی را متورم می کنند. در نتیجه خوابیدن ورم به خصوص در جراحی باز مدت زمان بیشتر طول می کشد. همچنین به مدت 7 تا 10 روز بعد از عمل بینی نیز نباید سیگار بکشند.

کشیدن قلیان بعد از عمل بینی

کشیدن قلیان باعث ایجاد اختلال در روند بهبودی می شود. توجه داشته باشید، افرادی که قلیان می کشند نکوتین موجود در خونشان بیشتر از افراد سیگار می باشد. همانطور که گفته شد نکوتین باعث می شود رگ های خونی تنگ شوند در نتیجه افرادی که قلیان می کشند بیشتر در افراد سیگار در معرض خطر قرار می گیرند.

مطالعه کنید :  فرق بینی گوشتی و استخوانی چیست؟

نکته قابل توجه برای عمل بینی این است که هر چقدر عملکرد سیستم خونرسانی در بدن  بهتر باشد روند ترمیم و باز سازی بینی نتیجه مطلوب تری خواهد داشت.

یکی دیگر از عوارض مصرف قلیان این است که در زمان بیهوشی، ماده بیهوشی در حین عمل بینی، مونواکسید کردن را افزایش می دهد که باعث افزایش ریتم و تپش قلب بیمار می شود .

کلینیک زیبایی دکتر سالاریان در زمینه جراحی بینی گوشتی، عمل بینی استخوانی، کاشت ابرو، لیفت ابرو، لیفت صورت، لیفت پیشانی، خدمات خود را ارائه می دهد. دکتر سالومه سالاریان یکی از بهترین دکتر های جراحی زیبایی می باشد. در صورت تمایل می توانید از طریق تلفن های موجود در سایت با کلینیک تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.