جراحی افتادگی پلک

فیلم جراحی افتادگی پلک توسط دکتر سالومه الاریان

افتادگی پلک

تاثیر افزایش سن بر روی پلک بالا و پایین، مختصری با یکدیگر متفاوت است. اگر دوست دارید با یک جراحی ساده و با ایجاد اندکی تغییرات روی پلک ها، چندین سال جوان تر و زیباتر به نظر برسید، جراحی افتادگی پلک می تواند انتخاب مناسبی باشد. جراحی زیبایی پلک چشم مثل لیفت آندوسکوپی ابرو یا کشیدن چشم نیز وجود دارد. با انجام جراحی افتادگی پلک طی یک ساعت می توان چشم های خسته، پلک های پف کرده و افتاده را تبدیل به چشمانی جذاب، شاداب و جوان کرد.

 علاوه براین، بلفاروپلاستی کاربرد درمانی هم دارد و می تواند میدان دید را با رفع افتادگی های شدید پلک بهبود بخشد. بعضی ها نیز به امید گربه ای شدن یا مصری شدن حالت چشمانشان زیر تیغ جراحی می روند. غافل از اینکه جراحی افتادگی پلک در موارد غیر ضروری می تواند با عوارضی چون باز ماندن پلک موقع خواب و آبریزش دائمی از چشم همراه باشد.

 

جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک برای اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی مناسب است. چشم ها نشان دهنده سن فرد و منعکس کننده حالات هیجانی و خلقی وی هستند. متاسفانه چشم ها و پلک ها زودتر از سایر اجزای بدن علائم پیری را نشان می دهند. از نظر زیباشناسی چشم ها مهم ترین جزو صورت هستند؛ به همین دلیل ، افراد بسیاری با استفاده از جراحی زیبایی پلک چشم ، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند.

عمل جراحی پلاستیک پلک ها که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده می شود، برای برداشتن پف پلک ها، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است؛ البته پف پلک ها همیشه ناشی از افزایش سن نیست، بلکه در مواردی پف پلک ها یکی از علائم بیماری های متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید است. بدیهی است در چنین حالتی به جای اصلاح پف پلک با جراحی زیبایی، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد.

عمل جراحی افتادگی پلک نمی‌تواند وضعیت حلقه‌های تیره ایجاد شده در ناحیه زیر چشم، خطوط نازک و چین‌ و چروک‌های اطراف چشم‌ها، یا مشکل افتادگی ابرو را درمان نماید؛ جراح می‌تواند به بیمار پیشنهاد دهد در کنار این درمان از عمل جراحی لیفت ابرو، لیفت صورت و تجدید ساختار پوست نیز برای دستیابی به بهترین نتایج درمانی استفاده نماید.

افراد مناسب برای عمل جراحی پلک

افتادگی پلک برخی از متقاضیان جراحی افتادگی پلک مادرزادی است و همواره حالتی خسته به چهره‌شان می‌دهد یا حتی میدان دیدشان را محدود می‌کند. عموماً افرادی که برای جراحی افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند که از افتادگی پلک بالا یا پف زیر چشم که باعث پیر نشان دادن چهره‌شان شده است، ناراحت‌ هستند. بهترین افراد برای عمل جراحی افتادگی پلک، مردان و زنانی هستند که وضعیت فیزیکی مناسب و فیزیولوژی پایدار داشته باشند. کاندیدای ایده‌آل جراحی افتادگی پلک فردی غیر سیگاری است که از سلامت جسمی و روانی مناسبی برخوردار است و انتظاری واقع ‌بینانه و منطقی از نتیجه عمل دارد.

 

سن مناسب جراحی افتادگی پلک

افتادگی پلک بزرگسالان ناشی از افزایش سن است که معمولا در سنین بالای 45- 50 سال رخ می دهد ولی در اکثر موارد عمل افتادگی پلک بر روی افراد دارای سن ۳۵ سال یا بیشتر انجام می‌شود. در صورتی‌ که افتادگی و ورم پلک ریشه فامیلی داشته باشد، ممکن است از عمل جراحی افتادگی پلک در سنین پایین‌تر استفاده شود. جمع شدن چربی و شل شدن پوست دور چشم معمولاً یکی از عوارض اجتناب‌ناپذیر بالا رفتن سن است، هر چند برخی به لحاظ ژنتیکی مستعد این مشکلات هستند و در دوران جوانی با افتادگی پلک و پف زیر چشم مواجه می‌شوند. با این توصیف جراحی افتادگی پلک محدودیت سنی ندارد.

 

چه کسانی نمی توانند جراحی افتادگی پلک داشته باشند؟

در صورت ابتلا به مشکل شبکیه جدا شده یا بیماری آب سیاه، قبل از انجام عمل جراحی افتادگی پلک، با متخصص چشم خود صحبت نمایید. ابتلا به مشکلات تیروئید همچون کم‌کاری تیروئید و بیماری گریوز، خشکی چشم‌ها یا نداشتن اشک به میزان کافی، فشارخون بالا و نیز بیماری‌های قلبی و عروقی، همگی می‌تواند ریسک عمل جراحی افتادگی پلک را افزایش دهند.

 

آمادگی قبل از جراحی پلک

ابتدا در یک جلسه مشاوره، پزشک با بیمار گفتگو می کند و وی را در جریان تمام جزئیات جراحی می گذارد و بیمار نیز انتظارات خود از نتایج عمل را بازگو می کند. در صورتیکه هر گونه دارویی مصرف می نمائید یا بیماریهای جسمی یا روحی دارید و یا سابقه جراحی یا ابتلا به هپاتیت (یرقان)  یا HIV یا وجود اعتیاد به مواد مخدر به پزشک خود اطلاع دهید. لازم است برخی از آزمایش‌های ارزیابی برای معاینه پزشکی انجام شود.

باید مصرف آسپرین را قطع کرد، قبل از ورود به اتاق عمل آرایش چهره خود را کاملا پاک کنید، دو هفته قبل از عمل جراحی پلک از دارو هایی مثل آسپیرین، بروفن، ایندومتاسین، پیروکسیکام و مفنامیک اسید استفاده نکنید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده استفاده کنید.

مطالعه کنید  PRP (پی آر پی) چیست؟

 

 

عمل جراحی زیبایی پلک

جراحی افتادگی پلک بالا

جراحی پلک بالا معمولاً از طریق تخلیه یا توزیع مجدد بافت چربی و برداشتن پوست و عضله اضافی انجام می‌شود تا پلک بالا انحناء بهتری پیدا کند و خوش فرم‌تر شود. جراح برشی را در چین پلک بالا ایجاد می‌کند و مقدار مشخصی از پوست اضافی را با دقت بر می‌دارد. در بعضی موارد یک باریکه کوچک از عضله نیز برداشته می‌شود. جراح برای این که به بافت چربی دسترسی پیدا کند، برش کوچکی را در سپتوم چشم ایجاد می‌کند و چربی را به نحو مناسب توزیع می‌کند یا مقداری از آن را برمی‌دارد تا پف چشم کمتر شود. جراح در انتها برش‌ها را با بخیه‌های جذبی یا غیرقابل جذب می‌بندد، پماد روان کننده روی پلک می‌زند و موضع را با نوارهای کوچک می‌بندد.برش درست روی چین طبیعی پلک داده می شود. احتمال اینکه بعد از جراحی زیبایی پلک چشم, جای برش روی پلک ها بماند فوق العاده کم است. بعد از برداشتن از پوست و نسج زیر پوستی در صورت لزوم کیسه های چربی نیز برداشته شده و محل برش با نخ بسیار نازک دوخته می شود.

 

جراحی افتادگی پلک پایین

مزیت این نوع جراحی زیبایی پلک چشم آن است که روی پوست هیچ برشی وجود ندارد و ضمنا بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر است. پوست روی پلک پایین، به ویژه به سمت مرکز چشم بسیار نازک است. یک لایه عضلانی زیر پوست پلک قرار دارد که یک غشاء بافتی نازک، به نام سپتوم اربیت آن را از بافت چربی جدا می‌کند.

یکی از پیامد های طبیعی گذر عمر ضعیف شدن لایه‌های عضلانی و سپتوم چشم است، بافت چربی چشم در واکنش به ضعیف شدن بافت‌ها جابجا می‌شود و در نتیجه زیر چشم پف می‌کند. اگر میزان پف پلک پایین و بیرون زدگی چربی های آن زیاد باشد محل برش کاملا زیر خط مژه ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نباشد. در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی های اضافه می توان پوست اضافی پلک را نیز چید. اگر میزان بیرون زدگی چربی ها خیلی زیاد نباشد و پوست پلک نیز در حد معمول باشد می توان چربی ها را از طریق برشی واقع در سطح داخلی پلک خارج کرد.بعد از جراحی زیبایی پلک چشم ممکن است اطراف چشم قدری متورم و کبود شود. محل برش جراحی پلک به تدریج کم رنگ می شود و ممکن است تا یک سال به طول بینجامد تا محل برش به طور کامل برطرف شود. دو روش جراحی داخلی و خارجی پلک پایین برای تخلیه کردن یا توزیع مجدد چربی زیر چشم وجود دارد.

انواع جراحی افتادگی پلک پایین

 

جراحی پلک پایین به روش خارجی

چنانچه جراحی پلک پایین از بیرون انجام شود، برش‌ جراحی زیر مژه‌های پلک پایین ایجاد می‌شود تا جای زخم حتی‌الامکان دیده نشود. جراح برش را ایجاد می‌کند تا عضله دیده شود. سپس برش کوچک دیگری را در لایه عضلانی ایجاد می‌کند و پوست و عضله را از سپتوم چشم جدا می‌کند. سپس جراح سپتوم چشم را با احتیاط باز می‌کند تا سه لایه چربی پلک پایین مشخص شود. جراح چربی‌ها را برمی‌دارد یا جابجا می‌کند تا پف زیر چشم کمتر شود. در نهایت نیز پوست اضافی و در صورت لزوم مقدار کمی از عضله را از سمت خارجی پلک برمی‌دارد تا پف و تیرگی زیر چشم از بین برود. در پایان نیز برش‌ها را با بخیه جذبی یا غیرقابل جذب می‌بندد.

 

جراحی پلک پایین به روش داخلی

جراح برای انجام جراحی پلک از راه ملتحمه، برشی را روی لایه پوشش دهنده پلک پایین ایجاد می‌کند. جراح پلک پایین را با احتیاط می‌کشد و از چشم دور می‌کند، سپس برش کوچکی را در ملتحمه ایجاد می‌کند تا سه لایه چربی چشم مشخص شود. سپس لایه‌های چربی را یک به یک برمی‌دارد تا پف زیر چشم از بین برود. جراح برش را در صورت لزوم بخیه می‌زند، البته بخیه زدن همواره ضروری نیست.

 

تکنیک عمل بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک)

عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک با 3 روش بی حسی موضعی، نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل قابل انجام است.

 

بی حسی موضعی

ماده بی حس کننده لیدوکایین فقط در محل عمل که در اینجا اطراف پلک  است، تزریق می شود. بدیهی است که با این کار، پلک بی حس می شود و بیمار در حین جراحی زیبایی پلک دردی را متوجه نخواهد بود، اما داروی تزریقی در جراحی زیبایی فقط درد را از بین برده است.

 

روش نیمه بیهوشی

اطراف پلک توسط جراح بی حس می شود، متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ، داروهای ضددرد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق می کند. این داروها بیمار را به خواب عمیق می برند.

 

بیهوشی کامل

 بیمار کاملا بیهوش است.پلک های فوقانی و تحتانی را می توان به طور مجزا یا همزمان مورد عمل جراحی زیبایی قرار داد.

مطالعه کنید  لیفت صورت با نخ

 

 

کاربردهای عمل جراحی پلک

 

دلایل اصلی استفاده از عمل افتادگی پلک (بلفاروپلاستی) به شرح زیر هستند:

رفع افتادگی پلک: داشتن پوستی اضاف بر روی پلک بالا می تواند باعث ایجاد پف در ناحیه بالای چشم و حالت چشم بادامی شود، این مسئله می تواند ظاهر خسته و ناراحت برای فرد ایجاد کند. در حالت های شدید، پف بالای چشم می تواند حتی دید فرد را نیز دچار مشکل نماید. درمان افتادگی پلک باعث بهبود ظاهر فرد خواهد شد.

رفع پف زیر چشم: با افزایش سن، اغلب پف در ناحیه زیر چشم ها ایجاد می شود. پف چشم معمولاً به خاطر کشیدگی بیش از حد لایه های پلک پایین ایجاد می شود و مشکلی است که امکان درمان پف زیر چشم به سادگی با استفاده از جراحی پلک چشم وجود دارد.

رفع افتادگی پوست و چین و چروک زیر چشم: سست شدن پوست و بافت زیر چشم ها می تواند باعث ایجاد یک ظاهر مسن برای فرد شود و عمل جراحی زیبایی پلک می تواند برای هموار کردن این چین و چروک دور چشم و افتادگی ایجاد شده مفید باشد.

رفع مشکل چشم های سنگین و پژمرده:  هنگامی که افراد از روش لیفت پلک برای رفع و درمان افتادگی پلک استفاده می کنند، به دنبال حفظ ظاهر و زیبایی خود هستند .پلک ها ممکن است حجم زیادی از چربی را به خود جذب کنند و به این ترتیب همیشه ظاهر خسته ای داشته باشند. به هر حال امکان خارج کردن این چربی با استفاده از عمل افتادگی پلک ها وجود دارد و به این ترتیب فرد ظاهر بهتر و شاداب تری پیدا می کند و باعث خوش فرم شدن و درشت شدن چشم در صورت می گردد. روش جراحی پلک (بلفاروپلاستی) ساده، ایمن، و موثر است و می تواند نتایج مناسب در رفع تیرگی دور چشم  با عوارض جانبی بسیار نادر برای فرد به همراه داشته باشد.

 

 

آیا جای زخم بعد از عمل باقی می‌ماند؟

آثار زخم ایجاد شده بر روی صورت هنگام استفاده از این روش درمانی بسیار پایین است. و این زخم ها در زمانی که چشم باز است، قابل مشاهده نیستند. در این حالت با توجه به نوع عمل پلک چشم استفاده شده برای بیمار، برش های ایجاد شده می تواند در لایه های داخلی پلک پایین پنهان شوند. که برای اصلاح شرایط پلک پایین، درمان و رفع پف زیر چشم و درمان گودی زیر چشم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

زمان کشیدن بخیه‌ها

در بعضی موارد جراح از نخ های جذبی استفاده می کند و نیاز به کشیدن بخیه نمی باشد ولی در اکثر موارد جراح ترجیح می دهد که برای کاهش اسکار احتمالی ناشی از عمل از بخیه های غیر جذبی استفاده کند که در اینصورت  ۵ الی ٧ روز بعد بخیه ها باید کشیده شوند . در مواردی که جراحی پلک پایین از داخل چشم انجام می شود نیاز به کشیدن بخیه نیست .

 

آیا جراحی پلک خطوط دور چشم را از بین می‌برد؟

جراحی پلک, چین و چروک‌های افقی ریزی را که گوشه چشم بوجود آمده و به خطوط پنجه کلاغی معروف است، خطوط دور چشم در نتیجه حرکت مکرر عضلات، هنگام لبخند زدن، خندیدن یا اخم کردن ایجاد می‌شود را از بین نمی‌برد.  بسیاری از بیماران بلفاروپلاستی ترجیح می‌دهند که جراحی پلک را هم‌زمان با تزریق بوتاکس انجام دهند تا هم چین و چروک‌های دور چشم از بین برود و هم افتادگی پلک درمان شود.

 

چه مدت پس از جراحی پلک می‌توان ورزش کرد؟

بعد از گذشت سه هفته می‌توانید فعالیت‌های روزمره و ورزشی خود را دوباره شروع کرد. شاید چند روز پس از عمل پلک احساس کنید مشکلی برای ورزش کردن وجود ندارد، اما بهتر است تا یک هفته پس از عمل فعالیت بدنی نداشته باشید. پس از گذشت دو هفته می‌توانید، ورزش‌های سبک را شروع کنید، اما بلند کردن اشیاء سنگین و ورزش‌های ایروبیک طولانی مدت همچنان ممنوع است.

 

چه عمل‌های دیگری را می‌توان هم‌زمان با جراحی پلک بالا انجام داد؟

بلفاروپلاستی پلک پایین، لیفت ابرو، لیفت صورت، لیفت گردن، لیفت بخش میانی صورت، لیپوساکشن گردن و ترمیم و جوانسازی پوست جراحی‌های زیبایی دیگری هستند که معمولاً هم‌زمان با جراحی پلک بالا انجام می‌شود.

 

بهبودی

  عمل جراحی افتادگی پلک معمولاً برای سال‌ها دوام و ماندگاری دارد. تأثیرات مثبت این روش برایردرمان پف زیر چشم دائمی است. بیماران معمولاً با گذشت ۱ تا ۲ هفته پس از عمل جراحی  می‌توانند به محل کار خود برگردند. پس از جراحی درمان پف زیر چشم مقداری کبودی و ورم در اطراف چشم بیمار دیده می شود که این کبودی و ورم ایجادشده به‌طور تقریبی ۱ تا ۲ هفته ماندگاری دارد. که می توان آن را از طریق کمپرس یخ کنترل کرد. بهتر است بیمار سر خود را بالا بگیرد و به میزان کافی استراحت کند.امکان دارد بعد از عمل جراحی زیبایی پلک,فرد دچار خشکی چشم شود که برای برطرف کردن آن می توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده می شود. اکثر بیماران از نتایج عمل جراحی افتادگی پلک چشم راضی هستند, سعی می‌کنند تغییرات ایجادشده را با استفاده از سایر عمل‌های جراحی زیبایی همچون لیفت ابرو یا لیفت صورت کامل نمایند.

مطالعه کنید  رفع غبغب بدون جراحی یا با عمل جراحی ؟

 

 

مراقبتهای بعد از عمل افتادگی پلک

بعد از عمل جراحی زیبایی پلک برروی چشمان شما پانسمانی نخواهیم گذاشت و چشمان تان باز خواهد بود.معمولا پماد آنتی بیوتیک چشمی جهت مالیدن روی بخیه ها برای شما تجویز می شود.بعد از جراحی زیبایی پلک به مدت 3 روز قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.جهت شستشوی چشم ها در 2 روز اول پس از جراحی پلک از سرم فیزیولوژیک استفاده کنید. اما بعد از 2 روز میتوانید از آب جوشیده سرد شده نیز استفاده کنید.آنتی بیوتیک تجویزی را به مدت پنج تا هفت روز بسته به نظر پزشک مرتبا مصرف کنید.تا 48 ساعت بعد از جراحی زیبایی پلک از کمپرس سرد استفاده کنید. در هر مراجعه داروهای مصرفی بخصوص قطره ها را با خود بیاورید و نام آنها را بخاطر بسپارید زیرا ممکن است به علت مشابهت ظاهری برخی قطره های چشمی و نداشتن دید کافی داروها را جابجا مصرف نمایید .از بکار بردن مواد ارایشی مثل سرمه , ریمل , مژه مصنوعی , لنزهای رنگی , مواد روغنی در اطراف چشم جدا خوداری نمائید. بعد از عمل جراحی افتادگی پلک اغلب نیاز به بستری شدن وجود ندارد .بعد از عمل کمتر دراز بکشید و هنگام دراز کشیدن نیز بهتر است زیر سر شما کمی بلند تر باشد تا شیب بدن تان بیشتر شود. این کار باعث می شود کبودی و تورم شما به حداقل برسد.اگر در عرض یکی دوروز بعد از عمل زیبایی پلک دچار چشم درد یا افت بینایی شدید به سرعت با پزشک جراح خودتان تماس بگیرید.قبل از مراجعه به بیمارستان استحمام کامل انجام دهید و از به کار بردن هرگونه زیور آلات خودداری کنید. مطالعه, تماشای تلویزیون و فعالیتهای عادی زندگی که توام با فعالیت شدید جسمانی نباشد و نحوه صحیح قرار گرفتن سر , رعایت شود. در جراحی افتادگی پلک اغلب تا مدتی چشم اندکی باز می ماند که بایستی شبها با مصرف پماد چشمی مانع خشک شدن چشم شد. معمولا پس از چند ماه چشم با شرایط فوق سازگار شده و نیازی به مصرف پماد نیست.

عوارض جراحی افتادگی پلک

مثل تمام عمل های جراحی زیبایی، عمل جراحی  زیبایی پلک نیز دارای خطراتی می باشد. این خطرات شامل خونریزی، عفونت، ورم، اثرات ناشی از زخم و ایجاد لخته های خون می باشد. ولی این علایم در حالت های نادر مشاهده می شوند.ممکن است در بعضی بیماران بستن چشم‌ها در زمان خوابیدن دچار مشکل شود. و در بعضی بیماران احتمال دارد که منجر به خشکی چشم‌ها و التهاب ‌شود. باعث می شود بعضی بیماران دچار تاری دید یا دید دوگانه شوند. که می‌تواند برای چند روز دوام و ماندگاری داشته باشد. ایجاد لکه‌های سر سفید کوچک پس از کشیدن بخیه‌ها که امکان برطرف کردن آن‌ها با یک سوزن بسیار ریز وجود دارد. ورم موقت در گوشه پلک‌ها ایجاد می شود. و همچنین باعث بوجود آمدن عدم تقارن ناچیز در فرآیند بهبود یا زخم‌های می شود.

 

هزینه جراحی افتادگی پلک

عامل مهم در تعیین هزینه جراحی پلک بررسی نیاز بیمار به بیهوشی عمومی و یا انجام جراحی تحت بیحسی موضعی است زیرا انجام جراحی بلفاروپلاستی تحت بیهوشی عمومی نیاز به پرداخت هزینه بیشتر جهت اتاق عمل و داروهای بیهوشی و حق الزحمه دکتر متخصص بیهوشی توسط بیمار می باشد.

 معمولا در فیس لیفت سنتر جراحی پلک بالا در صورت همکاری بیمار تحت بیحسی موضعی انجام می گیرد و بیمار هزینه ارزان تری جهت جراحی پلک پرداخت می کند. جراحی پلک پایین نیز بخصوص وقتی از طریق داخل چشم انجام شود با بیحسی موضعی و هزینه کمتر قابل انجام خواهد بود.

از طرف دیگر هزینه جراحی افتادگی پلک بستگی به وسعت جراحی نیز دارد مثلا در مواردیکه بیمار نیاز به جراحی ۴ پلک بالا و پایین دارد هزینه جراحی بالاتر از زمانی است که بیمار نیاز به جراحی پلک بالا و یا پلک پایین به تنهایی دارد . عامل دیگر که در تعیین هزینه جراحی پلک تاثیرگزار هست نیاز به جراحی های تکمیلی و همزمان با جراحی پلک است که انتخاب این مورد کاملا با نظر و رضایت بیمار انجام خواهد شد ، مثلا در مواردیکه جراح می تواند جراحی پلک پایین را همزمان با لیفت میانی صورت برای برطرف کردن چین خنده ( نازولبیال ) برای بیمار انجام دهد و یا لیفت ابرو را همزمان با جراحی پلک بالا انجام دهد مسلما در این موارد هزینه جراحی تکمیلی نیز به هزینه جراحی پلک اضافه خواهد شد.

سوالات متداول در رابطه با جراحی افتادگی پلک

[ultimate-faqs include_category=’%d8%a8%d9%84%d9%81%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%be%d9%84%d8%a7%d8%b3%d8%aa%db%8c’]

کلینیک زیبایی دکتر سالومه سالاریان آماده ارائه کلیه خدمات مشاوره قبل از جراحی زیبایی پلک و انجام انواع جراحی های زیبایی پلک با جدیدترین روش های روز دنیا.

عکس های قبل و بعد از جراحی زیبایی پلک دکتر سالومه سالاریان

امتیاز دهید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.