علل تشکیل خط خنده و روش های از بین بردن خط خنده

با بالا رفتن سن خط لبخند  بر روی چهره افراد ظاهر می شود، این خط زیبایی را از چهره افراد می گیرد در نتیجه افرادی که به دنبال جوانسازی صورت خود هستد تمایل زیادی به از بین بردن خط خنده خود دارند. 

برای رفع خط لبخند روش های مختلفی موجود است و هر یک از آنها مزیت و معایب خاص خود را دارد، قبل از به کارگیری یک روش حتما با پزشک خود در ارتباط باشید تا مناسب ترین راهکار را انتخاب کنید. روش های طبیعی که برای رفع خط لبخنده پیشنهاد می شود، زمانی کارساز است که خط ایجاد شده، شدید نباشد.

آیا رفع خط لبخند امکان پذیر است؟ روش‌های موثر برای از بین بردن خط خنده کدام است؟ درمان قطعی خط خنده به چه صورتی انجام می شود؟ آیا شما نیز به دنبال روش های از بین بردن خط لبخند هستید؟ با ما همراه باشید در ادامه در نظر داریم، اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

روش های طبیعی که برای رفع خط لبخنده پیشنهاد می شود، زمانی کارساز است که خط ایجاد شده، شدید نباشد و قابل درمان باشد.

در صورتی که پزشک مربوط تشخیص دهد که با به کارگیری روش های طبیعی نمی توان مشکل موجود را از بین برد، در این صورت باید راهکارهای پیشرفته ای در پیش گرفته شود.

البته لازم به ذکر است که خط لبخند به عنوان یک مشکل و یا ایراد در صورت محسوب نمی شود ولی برخی از افراد ممکن است به این موضوع حساس باشند.

متاسفانه با افزایش سن و ورود افراد به دوره ی پیری این  خطوط برجسته تر شده و می تواند در برخی از مواقع آزار دهنده باشد. با بکارگیری روش های مختلف می توانید در رفع خط لبخند گام موثری بردارید.

خط خنده چیست؟ 

چین نازولبیال یا خط خنده یک قسمت طبیعی از صورت می باشد و به عنوان نقص یا مشکل در صورت محسوب نمی شود . این قسمت از صورت در تمام افراد بجز نوزادان و افراد بیمار مبتلا به فلج عضلات صورت یک طرفه یا دوطرفه دیده می شود .

خط نازولبیال دو خط مشخص در اطراف دهان هستند که از کنار پره های بینی شروع می شوند و تا گوشه دهان گسترش می یابند . این چین در هنگام خنده در تمام افراد مشخص تر می شود. یکی از علل مهم در عمیق شدن این خط پیری صورت نیز می باشد .

در صورت بعضی افراد به مرور سن، در مجاور چین نازولبیال خطوط دیگری ایجاد می شوند که بخصوص در حین خنده و لبخند ایجاد می شوند که به این خطوط خط لبخند و یا خط خنده گفته میشود .

در بعضی افراد نیز به مرور سن خطوطی در اطراف دهان ایجاد می شوند که از گوشه دهان به سمت چانه امتداد می یابد که بنام خطوط ماریونت نامیده می شوند . چین نازولبیال از بافت متراکم فیبروس و عضلات تشکیل شده است .

علل ایجاد خط خنده

نور خورشید یکی از عوامل عمیق تر کردن چین نازولبیال می باشد به اینصورت که برخورد با افتاب باعث اسیب بافتهای صورت و ایجاد چین و چروک صورت می شود .

کاهش میزان و کیفیت کلاژن پوست صورت در اثر پیری صورت باعث میشود پوست نازک تر و ضعیفتر شود و همین عامل در عمیق تر شدن چین نازولبیال تاثیر بسزایی دارد .

از طرفی کاهش چربی صورت به دلایل مختلف ، باعث شل شدن بافت ناحیه گونه و اطراف ان میشود و همین عامل باعث اویزان تر شدن نواحی چین نازولبیال می شود .

کاهش وزن زیاد و یا تغییرات سریع وزن نیز در برجسته به نظر آمدن چین نازولبیال در افراد جوان یکی از دلایل اصلی نارضایتی فرد جوان از خط نازولبیال می باشد .

استفاده از سیگار و تماس با الودگیهای محیطی از عوامل مؤثر و تشدید کننده چین نازولبیال می باشد . در مجموع با افزایش سن حرکات عضلات صورت با عمیق تر جلوه دادن خطوط صورت از جمله خطوط اطراف چشم و ابرو و اطراف دهان از جمله خط نازولبیال همراه می باشد .

از بین بردن خط لبخند به روش طبیعی

از بین بردن خط لبخند با استفاده از روش های طبیعی به دلیل اینکه کمترین میزان عوارض را دارد از توجه و محبوبیت بالایی برخوردار است ولی استفاده از آنها، در زمانی که خطوط ایجاد شده عمیق باشد، توصیه نمی شود زیرا کارساز نیستند.

در مقابل روش های جراحی، روشهای غیر جراحی مختلفی موجود است که در ادامه به طور کلی به معرفی آنها خواهیم پرداخت. پیشنهاد ما این است که قبل از به کارگیری هر روشی برای رفع خط لبخند سعی کنید اطلاعات کاملی در مورد مدت زمان بهبودی، ماندگاری ، کارایی و … به دست آورید در این صورت می توانید با توجه به شرایط موجود مناسب ترین راهکار را در اولویت قرار دهید.

برای این منظور نیز حتما کلینیک و مراکز معتبر را انتخاب کنید، زیرا یک پزشک با تجربه ، با تخصصی که دارد ، می تواند مناسب ترین راهکار را معرفی کند. به توصیه پزشک خود توجه کنید.

بهترین راه برای از بین بردن خط لبخند

روش های مختلفی برای رفع خط لبخند موجود است، بسیاری از آنها نیز برای درمان خط لبخند عمیق کارساز می باشد. بکارگیری این روش ها می تواند در جوان سازی پوست به ویژه برای افرادی که در دوران میانسالی قرار گرفته اند بسیار کارساز باشند. آیا شما نیز از خط لبخند ایجاد شده بر روی چهره ی خود ناراضی هستید ؟ می توانید از روش های موجود استفاده  کنید. راهکارهای مطلوب برای رفع خط لبخند شامل:

  •     از بین بردن خط خنده با نخ
  •     از بین بردن خط خنده با بوتاکس
  •     از بین بردن خط لبخند با لیزر
  •     از بین بردن خط خنده با ژل
  •     از بین بردن خط لبخند با تزریق چربی

درمان قطعی خط لبخند با استفاده از  جراحی های زیبایی امکان پذیر است، در این حالت هزینه ی درخواستی نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی هزینه ی لازم برای رفع خط لبخنده با توجه به میزان خط لبخد و همچنین روش به کار رفته متفاوت است. ژل هایی که بدین منظور پیشنهاد می شوند، هزینه ی متفاوتی را درخواستی می کنند و همه ی این موارد  می تواند به مقدار قابل ملاحظه هزینه ی نهایی را تحت کنترل قرار  دهد.

روشهای غیر جراحی از بین بردن خط خنده

تزریق فیلر یا ژل

درمال فیلر ها یک درمان رایج برای خط نازولبیال می باشند . این ژل ها همانند یک ایمپلنت هستند که جراح توسط سوزن نازک وارد پوست میکند .

ژل در زیر پوست در خط نازولبیال و نواحی اطراف تزریق میشود . بدنبال تزریق ژل پوست حالت برامده و کشیده تر پیدا میکند و عمیق بودن چین کمتر میشود .

نکته مهم در این درمان این است که جراح زیبایی معمولا تزریق در نواحی گونه نیز باید انجام دهد تا با لیفت گونه افتادگی بافتهای مجاور ناحیه چین نازولبیال نیز لیفت شوند و عمق چین کمتر شود . مسلما برای رسیدن به این هدف حدود ١/۵ تا ٢ سی سی ژل برای هر طرف صورت لازم است .

تزریق فیلر یا همان ژل بطور سرپایی در مطب یا مرکز زیبایی تحت بیحسی موضعی قابل انجام است . دوره بهبودی کوتاه در حد دو تا سه روز برای رفع ورم و کبودی نقطه ای جزئی احتمالی نیاز دارد . دوام این فیلر ها بر اساس نوع ان بین ۶ تا ١٨ ماه است . در صورت استفاده از ژل های با مارک معتبر و مناسب برای بدن این روش بدون عارضه معمولن قابل انجام است .

تزریق چربی برای رفع خط خنده

این روش یکی از بهترین روشهای غیر جراحی برطرف کردن خط نازولبیال می باشد . زیرا در این روش حجم زیادی از ماده پرکننده برای صورت در اختیار خواهیم داشت و میتوانیم علل اصلی ایجاد کننده خط نازولبیال عمیق را برطرف کنیم .

این علل شامل کاهش حجم چربی زیر پوستی و کلاژن پوستی و تحلیل رفتن استخوانهای صورت می باشد . در این مورد جراح زیبایی چربی از نواحی شکم ، باسن ، کنار ران پا برداشته و پس از اماده سازی مناسب در نواحی گونه و چین نازولبیال تزریق میکند .

همچنین جراح میتواند از بقیه چربی برای جوانسازی سایر قسمت های صورت که شامل تحلیل به مرور سن شده اند استفاده کند لذا فرد در مجموع به یک جوانسازی کلی صورت دست می یابد .

یکی از دلایل دیگر برتری این روش به روش تزریق ژل این است که معمولن حدود ٣٠ درصد این چربی تزریق شده در صورت باقی می ماند ولی در تزریق ژل بخصوص هیالورونیک اسید ها اکثر ژل بعد از مدتی از بین میرود و نیاز به تزریق مجدد هست .

از دیگر مزایای تزریق چربی هزینه کمتر در ازای تزریق حجم بالاتر در مقایسه با تزریق همسان ژل می باشد . تزریق چربی هم قابل انجام تحت بیحسی موضعی در مطب یا مرکز زیبایی هست . دوره بهبود ورم و کبودی احتمالی در محل برداشتن چربی حدود یک هفته می باشد .

درمانهای لایه برداری پوست

از روشهای ذکر شده جهت درمان چین نازولبیال در مراجع علمی روشهای لایه برداری پوست اطراف خط خنده هست . روشهای لایه برداری توسط لیزر باعث از بین بردن چروک و لکه های پوستی سطحی و در نهایت جوانسازی بافتهای اطراف چین نازولبیال می شود . میکرودرم ابریشن نیز با اکسفولیاسیون عمقی تر باعث جوانسازی و ضخیم تر شدن پوست اطراف ناحیه خط خنده می شود .

لیفت خط خنده با نخ جهت رفع خط خنده 

امروزه با در دسترس بودن نخ های لیفت با مرغوبیت بالا و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت لیفت با نخ به عنوان یکی از بهترین روشهای غیرجراحی جوانسازی صورت و کاهش عمق چین نازولبیال مطرح می باشد .

در مان با نخ باعث لیفت و کاهش افتادگی بافتهای نواحی گونه و مجاور خط طبیعی نازولبیال میشود و درصد زیادی از مشکل این ناحیه را برطرف میکند .

در افرادیکه علاوه بر افتادگی دچار تحلیل نسوج در اثر مرور سن هم هستند میتوان از تزریق ژل بعد از گذاشتن نخ استفاده کرد . یکی از نخ های خوب و بی ضرر مطرح در دنیا نخ سیلوئت می باشد که حداقل عوارض نسبت به سایر نخ ها را دارد.

لیفت خط خنده با نخ قابل انجام تحت بیحسی موضعی در مطب یا مرکز زیبایی می باشد . دوره بهبود شامل از بین رفتن ورم و کبودی نقطه ای جزئی احتمالی حدود دو تا سه روز هست .

فرد بلافاصله بعد از لیفت با نخ به زندگی طبیعی و کار خود بر میگردد . ماندگاری لیفت با نخ حدود ١/۵ سال می باشد . یکی از مزایای مهم لیفت چین عمیق نازولبیال با نخ استفاده ان در افراد جوان می باشد که دچار پروسه پیری نشده اند.

ولی بدنبال رژیم لاغری و یا بطور ژنتیکی دچار چین عمیق نازولبیال هستند . این افراد معمولن نیاز به تزریق چربی یا ژل و اعمال دیگر جوانسازی صورت ندارند .

روش ساب سیژن برای ارفع خط خنده عمیق

این روش نیز یکی از روشهای ذکر شده در مراجع علمی می باشد البته نیاز به ان توسط جراح زیبایی بررسی می شود. این روش بخصوص در موارد رفع جای اسکار و جوش دو صورت بکار میرود ولی درصدی هم باعث کاهش عمق چین نازولبیال در موارد استفاده در نواحی اطراف چین می شود.

در این روش جراح توسط سوزن مخصوص پاکت های بافتی را باز میکند که باعث بازسازی مجدد بافتهای زیرپوستی و جوانسازی و کاهش عمق چین نازولبیال می شود .

درمان قطعی خط خنده

روش های از بین بردن خط خنده با جراحی

این روشها معمولا تحت بیهوشی عمومی سبک در اتاق عمل قابل انجام می باشد . مسلما نتایج بهبودی بیشتر از روشهای غیر جراحی می باشد البته دوران امادگی قبل از عمل و بهبودی بعد از عمل کمی طولانی تر از روشهای غیر جراحی هست .

دوره بهبود بدنبال جراحی حدود یک هفته تا ده روز می باشد . در روش جراحی خط نازولبیال تاکید بر لیفت بافتهای افتاده ناحیه میانی صورت و گونه می باشد که عامل اصلی و مهم ایجاد خط عمیق نازولبیال می باشد . جراحی میتواند بطور مستقل برای رفع این مشکل انجام شود و یا همزمان با روشهای دیگر جوانسازی نواحی دیگر صورت انجام شود .

یکی از روشهای رایج انجام جوانسازی در ناحیه میانی صورت انجام جراحی پلک پایین ( بلفاروپلاستی ) برای جوانسازی پلک و اطراف چشم همزمان با لیفت گونه و باز کردن عمق خط نازولبیال می باشد . هر دو این جراحی ها از یک خط برش قابل انجام میباشد و نتایج بسیار خوب و طولانی مدت در بر دارد.

سایر روشهای مستقل جراحی برطرف کردن خط نازولبیال شامل برشهای مخصوص در لابلای موهای ناحیه شقیقه و لیفت ناحیه میانی صورت از این طریق می باشد .

در افرادیکه نیاز به لیفت بقیه نواحی صورت مثلن اطراف چانه و پایین صورت و ابتدای گردن هم دارند برش لیفت استاندارد در جلو و پشت گوش دسترسی برای برطرف کردن چین نازولبیال عمیق را فراهم میکنند .

انتخاب روش مناسب جراحی بستگی به نظر جراح زیبایی و انتخاب بیمار دارد و پس از جلسه مشاوره و بررسی تمام جوانب أعم از نتایج هر روش و دوران بهبودی و هزینه های مربوط به هر روش تصمیم گیری نهایی انجام می گیرد .

روش های تحت مطالعه تجربی برای کاهش عمق خط نازولبیال و خط خنده

مطالعاتی در حال انجام میباشد و روشهایی نیز برای درمان و پیشگیری از ایجاد چین نازولبیال عمیق در حال بررسی می باشد . تزریق ماده دارای فاکتور رشد برای درمان و رفع خط خنده از سال ٢٠١۵ شروع شده است که تا به امروز نتایج مثبتی در بر داشته است . مطالعه روی ورزشهای مخصوص عضلات صورت که باعث پیشگیری و درمان خط نازولبیال و خط خنده نیز در حال انجام است ولی نمیتوان بطور قطعی در مورد نتایج مثبت ان اظهار نظر کرد

هزینه از بین بردن خط خنده

هزینه از بین بردن خط خنده و یا خط نازولبیال بستگی زیادی به نوع روش انتخابی جهت درمان ان توسط بیمار و پزشک دارد .

از طرفی در بعضی از روشها نیاز به استفاده از مواد خاص مانند ژل و فیلر و نخ های لیفت می باشد که در این موارد هزینه بستگی به نوع مواد مصرفی دارد .

با توجه به وجود انواع مختلف ژل های تزریقی و نخ های لیفت موجود در بازار توصیه همیشگی به بیماران این است که از محصولات با کیفیت خوب و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت استفاده کنند زیرا استفاده این محصولات در طولانی مدت تاثیرات بد روی بافتهای صورت ندارند و مانع انجام روشهای زیبایی و متد های جدید جوانسازی در طی ١۵ سال اینده نخواهند شد . مسلما در این موارد قسمت زیادی از هزینه پرداختی توسط بیمار صرف تهیه متریال استاندارد خواهد شد.

در سایر روشهای درمان و رفع خط خنده هزینه بستگی به نوع روش إز نظر جراحی و یا غیر جراحی بودن نیز دارد زیرا در بعضی از روشهای جراحی نیاز به بیهوشی عمومی می باشد که در این موارد هزینه های مربوط به کلینیک و بیهوشی علاوه بر حق العمل جراح منظور می گردد.

در مجموع فرد خواهان اصلاح خط نازولبیال و یا خط خنده بعد إز مقایسه کردن نتایج روشهای مختلف و ماندگاری انها و هزینه مربوط به هر کدام قادر خواهد انتخاب درستی داشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.