عمل بینی چیست ؟ واقعیت های عمل بینی

واقعیت های عمل بینی

* این جراحی برای تغییر ، تصحیح و یا ترمیم بینی انجام می شود .

* بررسی و مشاوره درباره اهداف بیمار از عمل بینی ، توقع فرد از نتایج عمل ، محدودیت های موجود در عمل بینی هر فرد باید قبل از عمل بینی مورد بحث دقیق بین بیمار و جراح بینی قرار گیرد .

* عمل بینی در مرکز جراحی سرپایی ولی تحت بیهوشی عمومی قابل انجام هست .

* بیمار طی روز اول بعد از عمل بینی نیاز به همراه دارد .

* ویزیت های متعدد در مطب بعد از عمل بینی برای مراقبت های مورد نیاز بعد از رینوپلاستی و رسیدن به نتایج بهتر ضروری است .

 

عمل بینی چیست ؟

یک نوع جراحی زیبایی است که در آن غضروف ها و استخوان های بینی مورد بازبینی و تغییرات قرار می گیرند تا ظاهر بینی زیباتر به نظر برسد . در بعضی موارد رینوپلاستی برای اصلاح شکستگی بینی انجام میشود که در این عمل سعی جراح بر این است که فرم بینی را به شکل قبل از وارد شدن ضربه برگرداند . در بعضی موارد جراحی سپتو راینوپلاستی برای اصلاح همزمان تیغه وسط بینی و بازکردن انسداد های داخلی بینی و آزاد کردن راه تنفس و جراحی زیبایی بینی انجام می گیرد .

ارزیابی های قبل از عمل بینی

نگرانی های فرد از ظاهر بینی خود و توقعات بیمار از جراحی باید توسط پزشک به دقت بررسی شود . جراح سپس نکته های لازم از نظر شکل اولیه بینی ، فرم صورت و جنس و ضخامت پوست بینی بیمار که در نتایج حاصل از جراحی تاثیرگزارند را به اطلاع فرد میرساند . فتوگرافی های استاندارد از بینی و صورت بیمار تهیه میگردد . در صورت نیاز بررسی های لازم ازمایشگاهی برای بررسی وضعیت سلامتی عمومی و سیستم انعقاد خون بیمار انجام خواهد شد .

 

 

قبل از جراحی عمل بینی چه اتفاقاتی می افتد ؟

جراحی زیبایی بینی در بیمارستان و یا مرکز جراحی سرپایی تحت بیهوشی عمومی قابل انجام است . بعد از جلسات مشاوره پزشک فرد را برای انجام ازمایشات لازم و بررسی بیوشیمی خون ارجاع میدهد تا وضع سلامتی بدن مونیتور شود . در مواردیکه فرد بیماری زمینه ای داشته باشد تحت مشاوره با پزشک مربوطه و متخصص بیهوشی قرار میگیرد تا تمهیدات لازم برای انجام جراحی بینی بدون خطر فراهم گردد . فرد باید ده روز قبل از جراحی مصرف داروهایی چون اسپیرین ، ژلوفن ، بروفن ، دیکلوفناک و ایندومتاسین را قطع کند . در این مدت برای رفع درد احتمالی میتواند از استامینوفن و محصولات حاوی ان مانند تایلنول استفاده کند . توصیه میشود فرد در حوالی جراحی بینی از مصرف سیگار و الکل اجتناب کند . در صورت ادامه مصرف عوارضی چون سرفه ، خونریزی و عدم ترمیم زخم جراحی قابل پیش بینی هست . فرد ۶ ساعت قبل از بیهوشی باید از خوردن و اشامیدن اجتناب کند . در این زمان خوردن اب ، شکلات و اب نبات و ادامس هم مجاز نمی باشد .

فرد باید هر گونه بیماریهای ویروسی و مشکلات ایجاد شده ظرف چند روز قبل از جراحی بینی را به اطلاع جراح بینی برساند تا در روند جراحی و ترمیم بینی اختلالی ایجاد نشود .

 

روز جراحی زیبایی بینی چه اتفاقاتی می افتد ؟

بیمار روز و ساعت تعیین شده برای جراحی زیبایی بینی به مرکز جراحی مراجعه میکند و تمام مدارک از جمله سی تی اسکن و ازمایشات و فتوگرافی های بینی را همراه خود می اورد . توصیه میشود قبل از مراجعه بیمار دوش کامل بگیرید و یا صورت خود را با صابون شستشو دهد و هیچ گونه کرم و یا مواد ارایشی در روز جراحی استفاده نکند . از همراه داشتن زیورالات و جواهرات در مرکز جراحی خودداری کند . توصیه میشود لباس راحت که نیاز به پوشیدن از بالای سر نداشته باشد انتخاب کند . به جز داروهای توصیه شده توسط جراح بینی هیچ دارویی استفاده نکند . معمولا پرستار مربوطه در بدو ورود با انژیوکت رگ باز برای بیمار فراهم میکند و برای افرادیکه استرس و اضطراب زیادی دارند داروی ارامبخش تزریق می کند .

 

حین جراحی عمل بینی چه اتفاقاتی می افتد ؟

ابتدای کار متخصص بیهوشی از گازهای بیهوشی و داروهای تزریقی برای بیهوش کردن بیمار استفاده میکند و در طی جراحی توسط دستگاه پالس اکسیمتری و مونیتور ضربان قلب EKG وضعیت بیمار را تحت نظر دارد. زمان جراحی زیبایی بینی بسته به روش جراحی و گستردگی جراحی بینی حدود یک تا سه ساعت طول میکشد . جراح بینی و تکنسین های کمک کننده به او بعد از ضدعفونی کردن محل جراحی شروع به اقدامات لازم جهت جراحی بینی میکنند . دو روش کلی برای جراحی بینی شامل روش باز و روش بسته می باشد.

در روش باز برش کوچکی روی پوست زیر نوک بینی نزدیک به قاعده بینی داده می شود وپوست و بافتهای نرم بینی از اعضای زیرین خود جدا شده و دسترسی به غضروف و استخوان بینی بطور مشاهده مستقیم از این محل امکان پذیر می باشد .بعد از اتمام مراحل جراحی این محل برش با نخ نایلون غیر قابل جذب بخیه میشود . در روش بسته جراح از این برش استفاده نمیکند و تمام برشهای لازم را در داخل بینی قرار میدهد . انتخاب نوع روش باز یا بسته بر عهده جراح زیبایی میباشد و بستگی به نوع بینی فرد و مشکلات موجود در بینی و البته ترجیح جراح دارد . بعد از اتمام جراحی فرد در اتاق ریکاوری برای مدتی نگهداری میشود تا اثر داروهای بیهوشی در بدن بیمار به حداقل ممکن برسد .

 

بعد از جراحی عمل بینی چه اتفاقاتی می افتد ؟

معمولا فرد همان روز جراحی مرخص میشود و فقط چند ساعتی بعد از خارج شدن از اتاق عمل در بخش بستری میشود . توصیه میشود روز اول و شب اول بعد از جراحی یکی از همراهان بیمار در کنار او بمانند تا نیازهای اولیه او را تأمین کنند . فرد بعد از جراحی باید از وسیله نقلیه برای رفتن به منزل استفاده کند و رانندگی برایش مجاز نمی باشد .

در منزل فرد باید در بستر استراحت کند و بصورت نیمه نشسته ( دو یا سه بالش زیر سر ) قرار گیرد . از هرگونه کشش و فشار بر بدن و صورت اجتناب کند . در این راستا از صحبت کردن و خندیدن و غذاهای سفت پرهیز کند . در صورت یبوست حتما از داروهای مسهل استفاده شود .
تورم و کبودی در ناحیه گونه ها ، زیر چشم ، لب بالا و بینی طبیعی است و معمولا ظرف ٧ الی ١٠ روز برطرف میشود . استفاده از کمپرس یخ بلافاصله و روز اول بعد از جراحی در کاهش درد و تورم مؤثر است .

 

بدنبال جراحی زیبایی بینی جراح گچ یا اسپلینت بر روی بینی فرد تعبیه میکند که معمولا یک هفته بعد از جراحی توسط پزشک خارج میشود . در طی روزهای بعد از جراحی بدنبال کاهش ورم و یا مرطوب شدن گچ بینی شروع به شل شدن میکند که جای نگرانی ندارد و تاثیری بر نتیجه کلی ندارد .

خونریزی متوسط از سوراخهای بینی در طی روزهای بعد از جراحی بینی طبیعی است که میتوان برای کنترل ان از پانسمان با گاز کوچک روی لب بالا استفاده کرد . طی روز اول بعد جراحی گاهی نیاز به تعویض پانسمان هر یکساعت می باشد ولی در طی روزهای اینده خونریزی کمتر و قطع میشود و دیگر نیازی به پانسمان نیست . توصیه میشود تا سه هفته بعد از جراحی از مصرف مسکن هایی از جمله إیبو پروفن و ژلوفن و ادویل برای کاهش خونریزی بعد از عمل اجتناب شود .

توصیه می شود بعد از جراحی از غذاهای نرم و سرد تا چند روز بعد از جراحی استفاده شود ، از خوردن مایعات داغ پرهیز کنید . روز اول بعد از جراحی ممکن است یک تا دو نوبت تهوع و استفراغ داشته باشید ،در صورت ادامه تهوع و استفراغ در روزهای بعد از داروهای کنترل کننده ان استفاده کنید . در مجموع از غذاهای سبک بعد از جراحی استفاده کنید و بخاطر داشته باشید تغذیه مناسب و استراحت کافی دو عامل در ترمیم بهتر زخم جراحی بینی میباشند .

معمولا پزشک برای بیمار انتی بیوتیک بعد از جراحی تجویز میکند که لازم است تا دانه اخر استفاده شود . در صورت صلاحدید پزشک پماد های آنتی بیوتیک روی محل بخیه های خارج بینی توصیه میشود . در مواردیکه پزشک از اسپلینت های دارای مسیر تنفسی داخل بینی بیمار استفاده کرده باشد بهتر است از قطره های استریل بینی برای باز نگه داشتن مسیر تنفسی استفاده شود . در بعضی موارد طبق صلاحدید پزشک از داروهای استروئیدی بعد از جراحی استفاده میشود که نحوه مصرف ان طبق نظر جراح خواهد بود . در صورت بروز هرگونه حساسیت به داروهای تجویزی از جمله راش و یا کهیر پوستی یا علائم گوارشی و تنفسی پزشک خود را در جریان بگذارید .

 

 

هزینه عمل بینی

هزینه عمل بینی معمولاً تا زمان انجام آزمایش‌های معمول توسط پزشک و طراحی روش انجام عمل بینی غیر قابل پیش‌بینی است، حتما در طول جلسه مشاوره مورد هزینه عمل بینی صحبت کنید. توجه داشته باشید عمل بینی چون یک عمل زیبایی به حساب می آید بیمه به آن تعلق نمی گیرد و در نتیجه تمام هزینه ها بر عهده ی خود فرد می باشد. در کل هزینه عمل جراحی بینی با توجه به میزان تخصص جراح، محل انجام عمل جراحی و میزان تغییراتی که لازم است بر روی بینی انجام شود متغیر است.

از طرفی در بعضی افراد که تحت جراحی زیبایی بینی برای دفعه دوم و یا سوم قرار می گیرند گاهی نیاز به کاشت غضروف هست که هزینه های مربوط به آماده کردن و کاشت غضروف نیز به این هزینه ها اضافه می شود.

 

 

دکتر سالومه سالاریان ، متخصص جراحی زیبایی بینی  در تهران

 

عکس های قبل و بعد عمل بینی

[vc_gallery interval=”3″ images=”4752,4749,4751,3081,4756,4763,3080,4764,4771,3077,4768,3075,3074,4774,4776,4778,4780,4787,3069,4795,4796,3060,4788,4805,4807,4814,4812,4808,3051,4818,4823,4820,4829,4828,4826,4838,3044,4855,4844,3038,4842,4874,3030,4864,4867,4877,4872,4870,3022,3021,4894,3011,4905,4909,4910,4912″ img_size=”large”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.