فرق بینی گوشتی و استخوانی چیست؟

ضخامت پوست عامل تعیین کننده بینی استخوانی و گوشتی است. معمولا در بینی های گوشتی ضخامت پوسته بیشتر از بینی های استخوانی است، همچنین در بینی های گوشتی، غضروف ها ضعیف تر و نازک تر هستند، لذا سنگینی پوست، روی غضروف های ضعیفی است و این سنگینی موجب می شود نوک بینی های گوشتی پهن تر و افتاده تر نشان داده شوند. بینی های استخوانی دارای غضروف های قوی تری هستند. همچنین بینی استخوانی قوز دارد و پوست آن ها بهتر و جراحی آن ها آسان تر است.

فرق بینی گوشتی و استخوانی

در بینی های استخوانی بدلیل نازک بودن پوست جزئیات استخوانی از زیر پوست قابل مشاهده است، یعنی ممکن است لبه های استخوان چنانچه قبلا شکسته شده باشد دیده و لمس میگردد، همچنین در نیمه پایینی بدلیل نازک بودن پوست معمولا غضروف ها قوی و مستحکمند و پهنی و یا افتادگی در نوک بینی کمتر وجود دارد.

بینی های استخوانی به دلیل نازکی پوست، جزئیات را بهتر و دقیق تر نشان می دهند و در این نوع بینی ها فضای بین اسکلت بندی و پوست بینی زیاد نیست، لذا شاهد اسکار (جای زخم) یا به اصطلاح گوشت اضافه بعد از عمل بینی های استخوانی نخواهیم بود.این در حالی است که این فضا در بینی های گوشتی به دلیل جابجایی غضروف ها بیشتر بوده و در صورت کوچک شدن بیش از حد بینی های گوشتی، امکان مشاهده گوشت اضافه، بد فرمی بینی و غیر طبیعی بودن آن وجود خواهد داشت.

فرق بینی گوشتی  اسخوانی

کاندیدای مناسب جراحی بینی

مناسب ترین کاندیدا کسانی هستند که از سلامتی عمومی خوبی برخوردار می باشند سن افراد باید بیشتر از 16 سال باشد, و همچنین لازم است افرادی کاندیدا شوند که دخانیات مصرف نمی‌کنند، نکته ی مهم این است که جراحی بینی نباید بر روی بینی‌هایی که هنوز در مراحل شکل‌گیری و رشد هستند انجام شود. رشد بینی در دختران در سن 13 تا 14 سالگی و در پسران در سن 15 تا 16 سالگی کامل می‌شود.

فرق بینی گوشتی و استخوانی

سن مناسب جراحی بینی

این جراحی زیبایی محدودیت سنی ندارد و تمامی افراد می توانند از این جراحی استفاده کنند اما بهتر است خانم ها و آقایان جوانی که قصد انجام این جراحی را دارند از نظر جسمی کامل رشد کرده باشند، به عبارتی توصیه می شود بعد از ١۶ سالگی و یا یک سال بعد از ثابت شدن شماره کفش و عدم رشد پا می توان جراحی رینوپلاستی را انجام داد.

فرق بینی گوشتی و استخوانی

جراحی بینی های گوشتی و استخوانی

برای عمل بینی استخوانی از روش کاهشی استفاده می شود. روش کاهشی یعنی قوز ناشی از غضروف های محکم را کاهش می دهند. این در حالیست که در بینی های گوشتی باید غضروف های ضعیف بینی تقویت شوند. نکته اینکه اگر در بینی های گوشتی حجم غضروف را زیاد کاهش دهند سبب افتادگی بینی می شود. معمولا این عمل با انتقال غضروف های وسط بینی (سپتوم) و انتقال به نوک بینی (تیپ) انجام می شود.

 در بعضی موارد نیز این پیوند غضروف، از دیگر نواحی بدن مانند پشت گوش انجام می شود. اگر در بینی گوشتی غضروف ها را بیش از اندازه کاهش دهند، به دلیل پوسته ضخیم بینی، با گوشت اضافه (اسکار) روبرو خواهیم شد. در جراحی بینی گوشتی، جراح باید عیوب بیشتری را رفع کند لذا برای جراحان این نوع از عمل بینی معمولا سخت تر بوده و زمان بیشتری به طول می انجامد. لذا می توان گفت که عمل بینی های گوشتی باید با دقت بیشتری همراه باشد.

جراحی بینیفرق بینی گوشتی و استخوانی

نکته ی مهم در مورد بینی

ممکن اگر است یک بینی دارای قوز باشد ولی پوست نوک و کناره های بینی کیفیت خوبی نداشته باشد، جزو بینی های گوشتی قرار می گیرند . برعکس این موضوع هم صدق می کند یعنی بینی هایی وجود که دارند فاقد قوز هستند و پوست مناسبی مانند بینی های استخوانی دارند و جزو بینی های استخوانی می باشند. به طور کلی می توان بیان کرد هر چه مشکلات پوستی بینی بیشتر باشد بینی گوشتی تر می باشد و هر چه جنس پوست بینی بهتر باشد و اختلالات مربوط به قسمت استخوانی و غضروفی بینی باشد بینی استخوانی می باشد.

فرق بینی گوشتی و استخوانی

تشخیص بینی گوشتی از استخوانی

در اغلب موارد حتی افراد غیر متخصص هم می  توانند این دو نوع بینی را از هم تشخیص دهند ولی گاهی اوقات در بینی با پوست نازک، غضروف ها بسیار قوی بوده و باعث پهن شدن و افتادگی سر بینی و در نتیجه اشتباه با بینی گوشتی می شوند. ولی اگر به مهمترین وجه افتراق این دو نوع یعنی ضخامت پوست توجه گردد کمتر دچار اشتباه می شویم.اگر پوست سر بینی های گوشتی  را با دو انگشت فشار دهیم چربی از سوراخ های ریزی که بر روی بینی قرار دارد بیرون میزند اما در بینی های استخوانی اغلب این حالت وجود ندارد.

فرق بیی گوشتی و استخوانی

 انتخاب جراح بینی مناسب

جراحی بینی بر روی بافت های متورم و ناهموار انجام می شود، و همین امر باعث می شود دنبال بهترین جراح باشید. این موضوع فرقی نمی کند که بینی شما استخوانی باشد و یا بینی گوشتی _ غضروفی.

فرق بینی گوشتی و استخوانی

بهترین جراح بینی کسی است، که پیش از انجام جراحی و در طول جلسات مشاوره، بینی فرد را از تمامی جهات، مانند ارتفاع بینی، وجود قوز، کوچک و یا بزرگ بودن سوراخ های بینی و غیره را مورد بررسی قرار بدهد، و هم چنین سعی در برطرف کردن مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی، گرفتگی بینی و غیره داشته باشد.در آخر به این چند نکته توجه کنید بررسی سوابق پزشکی جراح، در نظر گرفتن مدارک پزشکی جراح، بررسی میزان تخصص پزشک، مشاهده عکس های قبل و بعد جراحی بیماران، کیفیت جلسات مشاوره پیش از جراحی و … .

جراحی بینیفرق بینی گوشتی و استخوانی

در مجموع بهترین جراح زیبایی بینی باید در مورد نوع بینی شما و نتایج حاصله از عمل جراحی بینی اطلاعات درست و کامل در اختیار شما بگذارد .

فرق بینی گوشتی و استخوانی

جراحی بینی گوشتی راحت تر است یا بینی استخوانی ؟

هر چقدر از سمت بالای بینی به سمت پایین آن حرکت کنیم تاثیر پوست در شکل دادن و زیبایی بینی در عمل جراحی بینی بیشتر می شود و بنا به نوع پوست و کیفیت آن نتیجه ی حاصل شده پس از عمل بهتر خواهد بود. برای مثال لبه ی استخوان مقداری تیز باشد به آسانی از زیر پوست نمایان می شود.لذا از نظر برخی جراحان عمل جراحی بینی های دارای پوست نازک به مراتب مشکل تر از عمل جراحی بینی گوشتی می باشد.ضخامت پوست عامل تعیین کننده بینی استخوانی و گوشتی است.

 بینی های استخوانی پوستی نازک یا متوسط و بینی های گوشتی دارای پوستی ضخیم هستند. بطور طبیعی پوست نیمه بالایی بینی، یعنی همان قسمتی که استخوان را می پوشاند نازک تر از نیمه پایینی، یعنی ناحیه ای که غضروف را می پوشاند می باشد. بطور طبیعی پوست نیمه بالایی بینی، یعنی همان قسمتی که استخوان را میپوشاند نازکتر از نیمه پایینی، یعنی ناحیه ای که غضروف را می پوشاند.

 

فرق بینی گوشتی و استخوانی

نکاتی که باید قبل از انجام عمل بینی بدانیم

به منظور پیشگیری از لخته شدن خون، حداقل یک ماه قبل از عمل جراحی بینی مصرف سیگار را قطع نمایید. جراح باید در طول جلسه مشاوره داروهای فرد را ارزیابی کند و اگر نیاز بود مصرف برخی از داروها را قطع کند.

فرق بینی گوشتی و استخوانی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

١- خونریزی کم در حد قطره بعد از جراحی طبیعی است و ممکن است یک یا دو روز طول بکشد . توصیه میشود گاز استریل به قطعات کوچک اماده کنید و هر سه ساعت یکبار پانسمان جلوی بینی را عوض کنید .

٢- معمولا بیماران بعد از جراحی زیبایی بینی دچار سر درد میشوند که این بدلیل دستکاری های استخوانی و پانسمان داخل بینی و احتقان همزمان ان هست لذا بهتر است از مسکن استامینوفن ۵٠٠ میلی گرم و یا استامینوفن کدئین هر ۴ ساعت استفاده کنید . در صورتیکه سر درد شما خیلی شدید است به جراح خود اطلاع دهید .

٣- جراح بینی برای شما قطره های مخصوص تجویز میکند که در هفته اول روزی ۶ بار هر بار ۶ قطره در بینی بریزید .

۴- در مواردیکه بیمار همزمان تحت جراحی اصلاح تیغه داخلی بینی برای ترمیم تنفس ( سپتوپلاستی ) نیز قرار گرفته باشد جراح بینی اسپلینت لوله دار داخل بینی تعبیه میکند تا بیمار بتوانداز طریق لوله تنفس کند لذا توصیه میشود از قطره های تجویز شده توسط جراح بینی طی روز مرتب استفاده کنید تا ترشحات خشک شده بینی باعث انسداد لوله نشوند .

۵- توصیه می شود تا دو هفته با دهان باز عطسه کنید . معمولا جراح زیبایی بینی برای کاهش دفعات عطسه دارو برای شما تجویز میکند در غیر اینصورت میتوانید برای کاهش عطسه از قرص ستریزین یا لوراتادین و یا سرماخوردگی استفاده کنید .

۶- در مواردیکه جراح بینی برای کوچک کردن سوراخ های بینی از بخیه های خارج بینی حد فاصل پره بینی و صورت استفاده کرده باشد توصیه میشود در هفته اول روزانه ۴ بار پماد انتی بیوتیک تجویز شده برای شما روی بخیه ها به ارامی بمالید . از پماد های کاهنده اسکار بعد از عمل نیز میتوانید طی هفته دوم عمل استفاده کنید .

٧- انتهای جراحی کوچک کردن بینی جراح اسپلینت مخصوص روی بینی شما میگذارید که ظرف ۵ الی ١٠ روز بعد جراح بینی اسپلینت را خارج خواهد کرد و بعد از ان از چسب های مخصوص رینوپلاستی ( از جمله 3m میکروپور ) برای فرم دهی بینی استفاده خواهد کرد . توصیه میشود جهت تعویض چسب به جراح زیبایی بینی هفته ای یکبار تا یک ماه مراجعه کنید .

٨- بعد از جراحی کوچک کردن بینی بدلیل پانسمان بینی حمام کردن شما باید به اینصورت باشد که روی صندلی بنشینید و سر را به عقب خم کنید و موهای خود را با کمک فرد دیگر شامپو کنید . با دستمال خیس میتوانید صورت خود را تمیز کنید ولی به لب بالا و اطراف بینی دست نزنید . از گردن به پایین خود را میتوانید با دوش اب و صابون بطور کامل شستشو دهید . یک هفته بعد روزی که قرار است برای برداشتن اسپلینت به جراح بینی مراجعه کنید دوش کامل بگیرید به نحوی که اب روی سر و صورت شما بریزد و شامپو کنید . تا زمانیکه هفته ای یکبار جهت تعویض چسب به جراح زیبایی مراجعه میکنید روال حمام کردن شما به همین صورت باشد .

٩- طی هفته اول از انتی بیوتیک خوراکی حتما استفاده کنید .

١٠- جهت کاهش ورم و کبودی احتمالی از اب کرفس و اب أناناس میل کنید .

رق بینیگوشتی و استخوانی

بعد از جراحی بینی چه باید کرد

فعالیت های سنگین ورزشی را یکماه بعد از جراحی بینی میتوانید شروع کنید .معمولا کبودی بدنبال جراحی کوچک کردن بینی بسیار کم است و ظرف ۵ روز بعد از عمل جراحی بینی از بین خواهد رفت . ورم مختصر اطراف بینی ممکن است تا دو هفته برطرف شود .در صورت استفاده از کیسه یخ بلافاصله بعد از عمل و استفاده از دو تا بالش زیر سر برای بالا نگهداشتن سر احتمال ایجاد کبودی و ورم به حداقل می رسد.

قطع مصرف قرص های از نظیر اسپیرین بروفن ژلوفن دیکلوفناک ویتامین ای مولتی ویتامین چای سبز غذای سیر دار دو هفته قبل عمل جراحی بینی احتمال کبودی را به حداقل میرساند . در افرادیکه اصلاح انحراف تیغه داخل بینی همزمان با جراحی زیبایی بینی داشته اند مراقبت های بعد از جراحی کمی بیشتر هست . معمولا با نظر جراح بینی یکماه بعد از جراحی هفته ای یکبار جهت تعویض چسب و معاینات تکمیلی به جراح خود مراجعه میکنید و بعد از ان دو هفته یکبار و سپس به فواصل سه ماه یکبار جهت اطمینان از روند کامل بهبودی مراجعه می کنید.

در صورت استفاده از عینک بهتر است تا سه هفته لبه قسمت میانی عینک را با چسب به پوست بین دو ابرو بچسبانید تا لبه عینک با استخوانهای در حال جوش خوردن کناره های بینی تماس نداشته باشند . از یک هفته بعد از جراحی بینی میتوانید از کرم و لوازم ارایشی خود استفاده کنید . بعد از خارج کردن اسپلینت میتوانید مسافرت بروید ولی در طی ان از داروهای تجویزی استفاده کنید .اعمال دندانپزشکی غیر اورژانس بهتر است تا یک ماه بعد از جراحی بینی به تاخیر بیفتد . احساس سنگینی و بیحسی نوک بینی معمولا تا یکماه بعد از جراحی بینی طبیعی است.

در طی هفته های اول بعد از جراحی بینی بدلیل ورم و استفاده از پماد های مخصوص داخل بینی تنفس از راه بینی مشکل است توصیه میشود در این مدت مرتب از سرم شستشوی بینی و پماد های انتی بیوتیک استفاده کنید . بعد از سه هفته میتوانید از بینی خود بطور کامل نفس بکشید . در تعداد کمی از افراد که پوست ضخیم و دارای منافذ باز پوستی هستند برای کوچک کردن پره های بینی از برش و بخیه های روی صورت استفاده میشود میتوان سه هفته بعد بعد از جراحی بینی از لیزر جهت بهبود خط بخیه استفاده کرد.

بالابر برقی، فرق بینی گوشتی و استخوانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.
error: Content is protected !!