لیفت صورت

لیفت صورت چیست 

ازبین رفتن نمای جوانی صورت به عوامل مختلف از جمله وراثت، جاذبه زمین، عوامل محیط و استرس بستگی دارد. تغییرات ایجاد شده با بالا رفتن سن در پوست، بافت نرم و اسکلت استخوانی اتفاق می افتد. تغییرات پوستی شامل افزایش شل شدگی پوست، کاهش قابلیت ارتجاعی و آسیب های مربوط به تاثیر آفتاب می باشند. در سطح بافت نرم اتروفی (تخلیل) چربی صورت رخ می دهد که منجربه ایجاد چاله هایی به ویژه در نواحی شقیقه ها، زیر گوشه های لب، اطراف چانه و گونه می شوند. به علاوه اسکلت استخوانی صورت به مرور زمان تحلیل می رود که در این روند پیر شدن استخوانی در نواحی ماگزیلا (فک بالا) و ویری اربیتال (کاسه استخوانی چشم) سریعتر می باشند.

کلیه این تغییرات باعث ایجاد علائم زیر در صورت می شوند:

 افتادگی بافت قسمت میانی صورت
 خطوط عمیق در زیر پلک تحتانی
 خطوط عمیق در طول بینی که به گوشه لب منتهی می شوند
 خطوط عمیق که از کنار و زیر لب تا فک پایین گسترش می یابند
 بافتهای چربی طبیعی صورت که تحلیل رفته و یا افتادگی پیدا کرده اند
 کاهش تونیسیتی پوست قسمت تهتانی صورت
 پوست شل و رسوب چربی اضافی در زیر چانه و فک

 

انواع لیفتینگ صورت

روشهای جوانسازی صورت به دو گروه لیفت صورت با جراحی و لیفت صورت بدون جراحی تقسیم بندی می شوند. روشهای لیفتینگ صورت بدون جراحی شامل تزریق چربی، تزریق بوتاکس، تزریق ژل، لایه برداری صورت با لیزر، لیفت با دستگاه، لیفت صورت با rf، لیفت صورت با نخ و هایفوتراپی می باشند که کلیه این روش ها به صورت سرپایی و بدون نیاز بع بیهوشی قابل انجام هستند.
روشهای غیر جراحی ذکر شده نتایج قابل مقایسه با جراحی لیفت صورت ندارند ولی اگر در زمان مناسب استفاده شوند باعث به تاخیر انداختن زمان نیاز صورت به جراحی زیبایی لیفت صورت می شوند.

 

افراد مناسب برای لیفت صورت

چنانچه تمایل دارید تا نشانه‌ های پیری نمود یافته در صورت را بهبود ببخشید، می‌توانید لیفت صورت بدون جراحی را مد نظر قرار دهید. بیماران غالباً خواهان کشیدن پوست گردن و صورت برای از بین بردن چین و چروک صورت و زیر چشم، خط خنده، افتادگی ناحیه میانی صورت، شل شدن پوست و چربی زیر چانه و فک و یا غبغب هستند. وضعیت سلامت افراد متقاضی لیفت صورت نیز باید مساعد باشد.
کاندیدای مناسب فردی است که دخانیات مصرف نمی‌کند و انتظاری واقع‌ بینانه از نتایج عمل دارد. دکتر سالومه سالاریان همواره آماده ارائه مشاوره و کمک به شما عزیزان در زمینه تشخیص مناسب بودن انجام لیفت پوست صورت هستند.

 

لیفت صورت بدون جراحی

روش های مختلفی برای لیفت صورت بدون جراحی وجود دارد که در ادامه به صورت تک تک به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 

هایفوتراپی

درمان هایفوتراپی (HIFU)، اولتراسوند متمرکز شده با شدت بالا، تکنیک نوینی است که برای لیفتینگ صورت و سفت کردن پوست آن به کار برده می‌شود. هایفو به لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کند و موجب انعقاد گرمایی در) SMAS سیستم اپونوروتیک عضلانی سطحی) می‌شود و به تدریج و به مرور زمان باعث سفت شدن و جوانسازی پوست می‌شود. بیمار پس از درمان هایفوتراپی می‌تواند فعالیت معمول خود را ادامه دهد. پوست برخی بیماران اندکی قرمز می‌شود که البته موقتی است و به سرعت برطرف می‌شود. نتایج حاصل از روش هایفوتراپی برای لیفتینگ پوست صورت یا کشیدن پوست صورت به طور مستمر ظرف ۹ ماه بهتر و چشمگیرتر می‌شود. ماندگاری اثر روش هایفوتراپی حدود یک سال است.

هایفوتراپی

لیفت صورت با rf

RF یا رادیو فرکوئنسی از سالیان قبل در پزشکی زیبایی کاربرد داشته و روشی تقریباً بی عارضه و کاملاً مؤثر به حساب می‌آید . امروزه دستگاه‌های RF فرکشنال با ترکیب رادیو فرکوئنسی و میکرونیدلینگ پوست تأثیرگذاری این روش را چندین برابر نموده‌اند. جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ یک راهکار بسیار مؤثر برای جوانسازی شکل ظاهری و ساختار پوست به صورت کاملاً طبیعی و نیز برطرف کردن عوارضی از قبیل آثار کشیدگی پوست و جای جوش و آکنه می‌باشد. Rfهای فرکشنال با تحریک کلاژن سازی و نظم بخشیدن به رشته‌های کلاژن موجب سفت شدن و جوان سازی پوست صورت با لیزر پوست می‌شوند. از مزایای این روش می‌توان به قابلیت انجام آن برای بیشتر افراد با هر سنی اشاره نمود. آر ‌اف فرکشنال برای درمان چین‌وچروک‌های دور چشم، کلیه چین و چروک‌های خفیف تا متوسط صورت، چروک‌های ایجاد شده روی پوست گردن، چروک‌های پوست سینه، افتادگی پوست صورت و غبغب، خط خنده، وجود حالت خستگی در صورت، افتادگی پوست گردن و افتادگی و شل‌شدگی پوست در هر ناحیه‌ای از بدن استفاده می‌شود.

لیفت صورت با نخ

لیفت با نخ یک عمل جراحی ظریف است که پوست صورت افتاده را به آرامی کشیده تا پوست هموارتر و جوان‌تر به نظر برسد. اگر نیروی جاذبه روی پوست صورت شما اثر گذاشته است، لیفت صورت با نخ که یک جایگزین کم تهاجمی نسبت به عمل جراحی لیفت صورت است برای جوان‌سازی صورت بدون خطرات احتمالی و بستری شدن پس از عمل انجام می‌شود.

این روش درمانی نیازی به گذراندن دوره ی نقاهت ندارد و بیمار بعد از دو روز کاملا عادی و معمولی می تواند کارهای روزانه خود را انجام دهد. دوره ی نقاهت حدودا دو روز است و پس از 2 هفته بافت های نرم بهبود یافته ودر نتیجه هیچ نشانه ای از انجام این روش پدیدار نخواهد بود ، این روش بدون برش بزرگ است و به هیچ عنوان جای بخیه در صورت باقی نخواهد ماند .

تزریق بوتاکس

یکی از روش های لیفتینگ صورت بدون جراحی، تزریق بوتاکس است. بوتاکس به عنوان یکی از درمان‌های محبوب زیبایی صورت، یک درمان سریع، بی‌خطر و مؤثر است. بوتاکس خطوط و چین و چروک‌های صورت را برای مدت حدود شش ماه کاهش داده یا از بین می‌برد و نیاز به بستری شدن نداشته و ناراحتی‌های آن بسیار جزئی است. از طریق تزریق یک سری تزریق‌های کوچک، بوتاکس باعث جوان‌سازی پوست شده و چین و چروک‌های اطراف و زیر چشم، خط اخم بین دو ابرو، خطوط افقی پیشانی، خطوط اطراف دهان و خطوط و چین و چروک‌های گردن را از بین می‌برد. بوتاکس پوست همه قسمت‌های صورت را هموار کرده و چین و چروک‌ها را رفع می‌کند.

plastic surgery in iran price

تزریق ژل

روش انجام لیفت صورت با تزریق ژل می‌تواند چین و چروک‌های صورت را پر کرده و ظاهر آن را هموارتر و شاداب‌تر کرد. با تزریق ژل می‌توان لب‌ها را برجسته کرده، چین و چروک‌های صورت را رفع نموده و ظاهر صورت را بهبود بخشید.

تزریق چربی

گرافت چربی و تزریق چربی عبارات مترادفی هستند و برای توصیف روشی به کار می روند که چربی را از بخشی از بدن بر می دارند و به عنوان پرکننده برای سایر بخش های بدن یا صورت استفاده می کنند که منجر به ایجاد ظاهر جوان و تقویت شده می گردد. تزریق چربی اقدام مهمی جهت جوان سازی صورت است. لیفت صورت باعث بالا بردن و سفت شدن بافت ها می شود اما کاهش حجمی که ناشی از پیری باشد، برنمی گرداند. برای این کار، گرافت یا تزریق چربی لازم است.

botax in iran

لیفتینگ صورت با جراحی

امروزه تکنیک های مختلف با نتایج بسیار خوب برای جراحی لیفت صورت وجود دارد. این تکنیک ها در میزان و محل برش جراحی و دسترسی به لایه های مختلف صورت با هم فرق دارند و درصد نتایج مثبت هر روش بسته به نوع روش جراحی لیفت صورت و سن بیمار و میزان پیری و افتادگی بافت های صورت متفاوت می باشد. برای جراحی لیفت صورت معمولا برش های جلوی گوش و پشت گوش نیاز می باشد که وسعت این برش بر اساس نظم جراح پلاستیک بر پایه معاینه صورت بیمار تعیین می گردد. در مواردی که نیاز به برش اضافه زیر چانه برای دسترسی به عضله و بافت های نرم و چربی گردن می باشد. با پیشرفت تکنیک های جراحی امروزه تلاش بر این است که وسعت محل برش کاهش داده شود تا از عوارض ناشی از برش جراحی از جمله تخریب محل رویش مو، اسکار و تغییرات رنگ پوست در محل برش جلوگیری می شود.

هدف از انجام جراحی لیفت صورت اصلاح موارد مطرح کننده پیری صورت از جمله چین نازولبیال، ناحیه مرز بین صورت و گردن و شکل گردن می باشد. جراحی لیفت صورت بیمار را به شکل و زیبایی دوران جوانی خود فرد بازمی گرداند، در عین حال جراح بهتر است روشی را انتخاب کند که علاوه بر نتایج مثبت همراه با کمترین میزان عوارض ناشی از جراحی از جمله اسکار و جابجا شدن محل رویش مو باشد.

آمادگی پیش از عمل لیفت صورت

دکتر سالومه سالاریان در جلسه مشاوره قبل از عمل از شما می‌خواهد تا دقیقاً توضیح دهید که از کدام بخش یا ویژگی صورت خود رضایت ندارید. سپس قبل از تقبل هزینه لیفت صورت متخصص روش‌های مختلف درمان را برای لیفت صورت (کشیدن پوست صورت) توضیح می‌دهد و روند و فرایند برنامه درمان و نتایج احتمالی مورد انتظار و عوارض لیفت صورت را به دقت و به طور کامل توضیح می‌دهد. در این جلسه عکس‌هایی از صورتتان گرفته می‌شود و عکس ها توسط دکتر بررسی می‌شود تا مطمئن شوید که هر دو در زمینه اهداف جراحی اتفاق نظر دارید، انتخاب نوع روش بستگي به وضعيت جسماني و بررسي هزينه هاي هر كدام از روشهاي ليفت دارد.

دو هفته پیش از جراحی لیفتینگ صورت (کشیدن پوست صورت) باید مصرف آسپرین و فراورده‌های حاوی آسپرین را قطع کنید. همچنین استعمال دخانیات از ۴ هفته پیش از جراحی ممنوع است. حمام آفتاب نیز مجاز نیست. اگر از کرم‌های جوان کننده پوست استفاده می‌کنید، مصرف آنها را از یک تا دو هفته قبل از عمل متوقف کنید.

روش انجام جراحی لیفت صورت

عمل لیفت صورت معمولاً تحت بیهوشی عمومی یا تزریق آرام‌ بخش انجام می‌شود. پس از بیهوش شدن بیمار و ایجاد برش، عضله‌های زیرین و بافت‌های عمیق‌تر بالا آورده و موقعیت‌شان تغییر داده می‌شود و پوست و چربی اضافی نیز در جراحی لیفت صورت برداشته می‌شود. بیمارانی که جوان‌ سازی صورتشان گستردگی کمتری دارد، عمل لیفت صورت و کشیدن پوست صورت با برش محدود، به عبارت دیگر با برش‌های کوتاه‌تر، بر روی صورت‌شان انجام می‌شود.

لیفت صورت با جراحی
لیفت صورت با جراحی
لیفت صورت با جراحی

فیلم جراحی لیفت صورت

                      توسط دکتر سالومه سالاریان

نتایج پس از عمل لیفتینگ صورت

پس از عمل لیفت و کشیدن پوست صورت، سر و صورت پانسمان می‌شود و لوله‌های تخلیه (درن) در صورت لزوم درون برش‌ها قرار داده می‌شود. این لوله‌ها معمولاً یک روز پس از جراحی کشیدن پوست صورت درآورده می‌شود. بروز مقداری کبودی، ورم و درد طبیعی است. بیماران غالباً در صورت و گردن احساس انقباض و کشیدگی دارند. درد را می‌توان با مسکن و دارو آرام کرد. بخیه‌ها نیز معمولاً ۷ روز پس از جراحی کشیده می‌شود و بیمار می‌تواند وظایف شغلی و فعالیت‌های سبک را حدوداً ۲ هفته پس از عمل ازسر بگیرد.

 

مراقبتهای بعد از عمل لیفت صورت :

  • طی ده روز اول بعد از جراحی استراحت کنید. بعد از ده روز می توانید فعالیت های سبک را شروع کنید. اگر شغل شما نیاز به فعالیت فیزیکی زیادی دارد می توانید سه هفته بعداز جراحی شروع کنید.
  • تا دو هفته اول بعداز جراحی از بالش استفاده نکنید و به پشت بخوابید (طاق باز) در صورت نیاز می توانید از رول گردنی استفاده کنید.
  • از خوردن غذا های شور و ترشی و سفت که جویدن زیادی لازم دارد اجتباب کنید.
  • مصرف الکل و سیگار در 2 هفته بعداز جراحی ممنوع می باشد.
  • از کیسه یخ بعنوان کمپرس اطراف چشم به مدت 15 دقیقه در هر ساعت تا سه روز اول بعداز جراحی استفاده کنید. درصورتیکه همزمان با فیس لیفت تزریق چربی هم داشته اید در نواحی پیانی گونه و گردن نیز از کمپرس یخ استفاده کنید. استفاده از کمپرس در هنگام شب و استراحت نیاز نمی شود.
  • می توانید از مسکن تجویز شده توسط جراح برای بهبود درد و نمادچشمی در هنگام خواب استفاده کنید.
  • سه روز بعداز جراحی استحمام کنید و بعداز آن بطور روزانه موها و صورت خود را با شامپو بشویید. استحمام روزانه باعث پیشگیری از عفونت محل زخم می شود . مصرف نرم کننده موی سر بعداز شامپو توصیه می شود.
  • بخیه های محل زخم طی 10-7 روز توسط پزشک خارج می شوند.
  • طی ده روز اول بعداز جراحی از رانندگی وسایل نقلیه اجتناب کنید.
  • بعداز دو هفته مجاز به انجام فعالیت ورزشی سبک هستید و پس از انجام فعالیت های ورزشی سگین از جمله فعالیت های کششی،وزنه برداری، دراز و نشست طی 6 هفته بعداز جراحی ممنوع می باشد.

Removing wrinkles around the eyes

هزینه لیفت صورت

پارامترهای متعددی در تخمین دقیق هزینه لیفت صورت تأثیر دارند، مانند نوع عمل انتخابی و روش انجام لیفت صورت ، نوع ژل‌های مورد استفاده، میزان حجم از دست رفته در صورت که باید اصلاح شود، نوع و تعداد نخ مصرفي ، تعداد جلسات مورد نياز جهت جوانسازي پوست صورت با دستگاه و بسیاری از عوامل دیگر، اما نکته ای که حائز اهمیت می باشد، مشاوره تخصصی قبل از عمل با متخصص جراحی لیفت صورت هست که شما بیماران محترم می توانید با تعیین وقت قبلی و معاینه توسط دکتر سالومه سالاریان ، از بهترین مشاوره قبل از جوانسازی پوست صورت خود بهره برده و از هرینه های عمل مطلع شده و بهترین انتخاب و تصمیم را اتخاذ نمایید.

 

 

سوالات متداول جراحی لیفت صورت

 

بهتر است جراحی لیفت صورت در چه سنی انجام گیرد ؟
مناسب ترین کاندیدا برای جراحی لیفت صورت کسانی هستند که سن آنها بالای 35 سال باشد و دچار افتادگی و آویزانی پوست صورت شده اند. ممکن است در سنین پایین پوست صورت حالت افتاده و شلی پیدا کند که با تایید پزشک می توان عمل لیفت صورت با جراحی را انجام داد. بطور کلی کاندیدای این عمل افراد میانسالی می باشند که افزایش سن موجب افتادگی و آویزانی پوست صورت آنها شده است.

 

امروزه کرم ها یی مطرح شده اند که برای رفع افتادگی پوست مورد استفاده قرار می گیرد ، آیا این کرم ها موثر هستند؟
استفاده از این کرم ها اصلا توصیه نمی شود. زیرا نفوذ این کرم ها فقط در بخش هایی از پوست انجام می شود که در رفع افتادگی و آویزانی پوست صورت هیچ تاثیری ندارند.

 

بهترین کاندیدا برای انجام جراحی لیفتینگ صورت چه کسانی می باشند؟
تمامی افرادی که دچار افتادگی و آویزانی پوست صورت هستند و از سلامت جسمانی کاملا سالمی برخوردار هستند، بهترین کاندیدا برای انجام این جراحی می باشند.

 

از چه تکنیکی در این جراحی استفاده می شود؟
در جراحی لیفت صورت معمولا به منظور رفع افتادگی و آویزانی پوست صورت برش هایی در بخش پوست، عضلات و کاسه سر ایجاد می شود تا پوست به سمت بالا لیفت داده شود.

 

آیا می توانم در حین عمل لیفتینگ صورت بیدار بمانم ؟
بیماران با تزریق یک مسکن به خواب می روند و در حین عمل نه چیزی می شنوند و نه چیزی می بینند و نه چیزی حس میکنند و در طول عمل کاملاً راحتند. بیماران بلافاصله بعد از عمل به هوش می آیند. تزریق مسکن بصورت درون رگی IV نوعی هوش بری است. بنابراین بیماران باید در شب بعد از عمل یک همراه بالغ در کنار خود داشته باشند و تا 7 روز بعد از عمل نباید رانندگی کنند.

 

وقتی که به هوش می آیم چه احساسی دارم؟
اغلب بیماران پس از به هوش آمدن تنها کمی ناراحتی همراه با مقداری سفتی و بی حسی در موضع عمل دارند. این بی حسی بیشتر در زیر چانه وجود دارد و پس از حدود 3 هفته از بین می رود. باید مطمئن شوید که حالت تهوع و استفراغ ندارید. پرستاران ما در کنار شما خواهند بود تا بلافاصله پس از به هوش آمدن از شما مراقبت کنند.

 

آیا می توانم بلافاصله بعد از عمل به منزل بروم؟

اکثرا عمل لیفتینگ صورت به صورت سرپایی انجام می شود، از آنجایی که بعد از تسکین یافتن شما باید به خانه برگردید، باید یک فرد مورد اطمینان شما را به منزل برساند و شب را در کنار شما بماند تا فردا دوباره برای بازکردن بانداژ، شما را تا مطب همراهی نماید.

 

چه زمانی می توانم دوش بگیرم؟
علاوه بر مواردی که باید برای مواظبت از زخم ها رعایت کنید، باید بخیه ها را خشک نگه دارید. حتما روز قبل از مراجعه برای برداشتن بخیه ها دوش بگیرید و موهایتان را بشویید. وقتیکه بخیه ها برداشته شوند، به جای آنها نوارهای استریل بسته می شود و شما اجازه ندارید که تا 5 روز آنها را خیس کنید و دوش بگیرید. به شرط اینکه سر خود را خشک نگه دارید، می توانید پس از عمل هر زمان که دوست دارید حمام کنید.

 

از چه وقت می توانم فعالیت بدنی دشته باشم؟
بعد از عمل لیفتینگ صورت تا 3 هفته نباید فعالیت های سنگین بدنی انجام داد. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود باعث به تعویق افتادن زمان بهبودی و ترمیم تورم می شود.

 

نتایج جراحی کشیدن پوست صورت چقدر طول می کشد؟
طول عمر جراحی لیفتینگ صورت به عوامل مختلفی بستگی دارد. در مورد بیمارانی که سیگار نمی کشند، جلوی نور آفتاب قرار نمی گیرند و از شرایط سلامت خوب برخوردارند و از نظر ژنتیکی ایده آل هستند این عمل تا 10 سال دوام می آورد. در مورد افرادی که از پوست و بدن خود مراقبت نمی کنند این عمل 5 سال عمر می کند. مراقبت از سلامت عمومی نقش به سزایی در حفظ حالت جوانی شما دارد.

عکس های قبل و بعد از لیفت صورت

توسط دکتر سالومه سالاریان

مرکز جوانسازی صورت