لیفت صورت در مرکز تخصصی لیفتینگ صورت دکتر سالومه سالاریان

دیگر لازم نیست چهره خوب جوانی خود را پشت سر رها کنید. فناوری های نوین در زمینه مقابله با پیری به شما امکان می دهد تا اثرات زمان و گرانش را خنثی کرده، ظاهر طبیعی پر جنب و جوشی را که از سالها قبل به خاطر می آورید، بازیابی کنید. در مقاله حاضر، اطلاعات جامعی پیرامون روش های جراحی و غیر جراحی لیفت صورت گنجانده شده که می تواند به افزایش اطلاعات شما در این زمینه کمک کند.

گذر زمان رد پای خود را بر چهره ها به جا می گذارد. با افزایش سن، پوست به مرور خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، حجم صورت کم می شود و بطور واضح شروع به افتادگی می کند. چین و چروک ها آرام آرام پهنه صورت را پر می کنند، کیسه های زیر چشم و غبغب های زیر چانه نمایان می شوند، پوست گردن شل می شود  و در حالی که هنوز سرزندگی و نشاط درونی فروکش نکرده است، نمای کلی چهره کشیده و خسته می نماید.

 این تغییرات به دلایل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود، و اگرچه یک بخش طبیعی از فرایند پیری است، اما برای برخی می تواند بسیار نگران کننده باشد. در گذشته، عوارض فوق توسط انتخاب نوع مناسب لباس، صرفا پوشانده می شد. اما امروزه، به یمن وجود روش های نوین لیفت صورت، دیگر نیازی به این کار نیست. لیفت صورت روشی برای بازگرداندن جوانی به چهره است.

در این روش، شلی و افتادگی پوست روی گونه ها و خط فک، چین و چروک های موجود در پوست و سایر تغییرات صورت برطرف می شود. به دنبال لیفت صورت، غالباً اعتماد به نفس افراد افزایش می یابد، زیرا ظاهر بهتر و سالم تری پیدا می کنند که می تواند انرژی درونی آنها را به تصویر بکشد.

لیفت صورت چیست و انواع آن

ازبین رفتن نمای جوانی صورت به عوامل مختلف از جمله وراثت، جاذبه زمین، عوامل محیط و استرس بستگی دارد. تغییرات ایجاد شده با بالا رفتن سن در پوست، بافت نرم و اسکلت استخوانی اتفاق می افتد. تغییرات پوستی شامل افزایش شل شدگی پوست، کاهش قابلیت ارتجاعی و آسیب های مربوط به تاثیر آفتاب می باشند.

در سطح بافت نرم اتروفی (تخلیل) چربی صورت رخ می دهد که منجربه ایجاد چاله هایی به ویژه در نواحی شقیقه ها، زیر گوشه های لب، اطراف چانه و گونه می شوند. به علاوه اسکلت استخوانی صورت به مرور زمان تحلیل می رود که در این روند پیر شدن استخوانی در نواحی ماگزیلا (فک بالا) و ویری اربیتال (کاسه استخوانی چشم) سریعتر می باشند.

جراحی لیفت صورت که با نام ریتیدکتومی ( Rhytidectomy ) نیز شناخته می شود، از ریشه واژه های یونانی  rhytis  به معنی “چین و چروک”، و ektome  به معنی “برداشتن” گرفته شده و در اصطلاح، به معنی برداشتن چین و چروک ها ست.

مزایای لیفت صورت

آنچه لیفتینگ صورت را برطرف می کند

 • شلی پوست صورت که باعث آویزان شدن آن می شود
 • خطوط عمیق بین بینی و گوشه دهان
 • چین و چروک های پوست
 • کاهش حجم صورت ناشی از افت چربی و عضله
 • پوست شل و چربی اضافی گردن که می تواند به صورت غبغب یا “گردن بوقلمونی” ظاهر شود.
 •  افتادگی بافت قسمت میانی صورت
 •  خطوط عمیق در زیر پلک تحتانی
 •  خطوط عمیق در طول بینی که به گوشه لب منتهی می شوند.
 •  خطوط عمیق که از کنار و زیر لب تا فک پایین گسترش می یابند.
 • بافتهای چربی طبیعی صورت که تحلیل رفته و یا افتادگی پیدا کرده اند.
 •  کاهش تونیسیتی پوست قسمت تهتانی صورت
 •  پوست شل و رسوب چربی اضافی در زیر چانه و فک

افراد مناسب برای لیفت صورت

چنانچه تمایل دارید تا نشانه‌ های پیری نمود یافته در صورت را بهبود ببخشید، می‌توانید لیفت صورت بدون جراحی را مد نظر قرار دهید. بیماران غالباً خواهان کشیدن پوست گردن و صورت برای از بین بردن چین و چروک صورت و زیر چشم، خط خنده، افتادگی ناحیه میانی صورت، شل شدن پوست و چربی زیر چانه و فک و یا غبغب هستند. وضعیت سلامت افراد متقاضی لیفت صورت نیز باید مساعد باشد.
کاندیدای مناسب فردی است که دخانیات مصرف نمی‌کند و انتظاری واقع‌ بینانه از نتایج عمل دارد. دکتر سالومه سالاریان همواره آماده ارائه مشاوره و کمک به شما عزیزان در زمینه تشخیص مناسب بودن انجام لیفت پوست صورت هستند.

انوع لیفت صورت 

 • لیفت صورت بدون حراحی 

 • لیفت صورت با حراحی 

 

لیفت صورت بدون جراحی (غیر تهاجمی)

لیفت صورت به طور موثر فقط با جراحی انجام پذیر است. البته، انواع لیفتینگ صورت بدون جراحی با حداقل تهاجمی بودن نیز موجودند و متعاقبا در این مقاله مورد بحث قرار خواهند گرفت. باید توجه داشت که این روش ها نمی توانند به همان نتایج جراحی دست یابند، اما ممکن است زمان جراحی را به تاخیر بیندازند و به بهبود  نتایج جراحی کمک کنند.

مجموعه ای از روشهای غیر جراحی و حداقل تهاجمی برای جوانسازی صورت طراحی شده اند که بدون نیاز به تیغ جراحی، نتایج قابل توجهی ایجاد می کنند و به علت داشتن خطرات کمتر، مورد توجه روزافزون قرار گرفته اند. البته تاثیر این درمانها به اندازه جراحی نیست و بیشتر برای سنین 40 یا 50 سالگی موثرند.

مزایای استفاده از لیفت صورت غیر جراحی

 • بدون نیاز به برش جراحی، بستری شدن، بیهوشی عمومی و تحمل درد و ناراحتی زیاد است
 • سریع و مقرون به صرفه است
 • اثرات آن قابل تغییر است

 

انواع روش های لیفتینگ صورت بدون جراحی

روش های مختلفی برای لیفت صورت بدون جراحی وجود دارد که در ادامه به صورت تک تک به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

لیفت صورت با تزریق ها (injections)

لیفت مایع

لیفت صورت مایع برای کمک به کاهش ظاهر چین و چروک صورت، و رفع افتادگی پوست با پر کردن آن، از تزریق پرکننده ها (Fillers) و حجم دهنده ها به همراه بوتاکس (Botox) استفاده می کند. این درمانها در هر سنی استفاده می شود ولی بیشتر برای کسانی که در صورت و گردن دچار افتادگی عمده نیستند کاربرد دارد.

 • پرکننده های پوستی (Dermal fillers)

پر کننده ها بلافاصله پس از تزریق، حجم از دست رفته را به گونه ها، شقیقه ها، لب ها و زیر چشم ها بر می گردانند و باعث ایجاد ظاهری بدون چین و چروک و صاف می شوند. معروفترین پرکننده ها از اسید هیالورونیک غنی از رطوبت (HA)  تهیه می شوند و اثر آنها می تواند از شش ماه تا یک سال کامل ادامه داشته باشد.

 • بوتاکس (Botox)

بوتاکس تکانه های عصبی که باعث انقباض عضلات می شوند را مسدود می کند و باعث ریلکس شدن عضلات می شود. به این دلیل غالبا برای صاف کردن چروک های پیشانی، خطوط اخم و چین های پا کلاغی اطراف چشم به کار می رود. اثر آن طی یک تا دو هفته آشکار می شود و چهار تا شش ماه باقی می ماند. استفاده از بوتاکس در کنار پرکننده ها نتایج بهتر و طولانی تری ایجاد می کند.

لیفت با تزریق پی آر پی (PRP Facelift)

در این روش خون فرد کشیده و سانتریفیوژ می شود و پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) از آن  جدا می گردد. تزریق این PRP همراه با پر کننده ها ظاهر پوست صورت را جوان تر می کند. تزریق پی آر پی یک روش نسبتا گران قیمت و پرکاربرد برای پر کردن و لیفت صورت است.

تزریق چربی (Fat injections)

در این روش، بافت چربی از طریق لیپوساکشن از ناحیه دیگری از بدن فرد استخراج، تمیز و پردازش می شود و سپس برای تقویت حجم مجدداً به صورت تزریق می شود. سلولهای چربی زنده با بافتهای موجود ادغام می شوند و اثر آنها برای سالها می ماند.

لیفت سلول های بنیادی (Stem Cell Facelifts)

در این روش که تزریق چربی اتوگراف روی عضله یا FAMI نیز نامیده می شود، چربی و بافت پیوندی از ناحیه دیگری از  بدن خود فرد (معمولا از ناحیه شکم یا ران) برداشته می شود و با فاکتور های تحریک کننده رشد سلولی ترکیب می شود و به صورت او تزریق می شود تا باعث رشد سلولی و افزایش حجم آن شود. لیفتینگ سلول های بنیادی یک روش ایمن است و خطر کمی دارد. نتیجه آن بعد از 3 تا 4 هفته قابل مشاهده است ولی برای تحریک مجدد سلول هلی بنیادی نیاز است که 4 تا 5 ماه دیگر یک تزریق مجدد انجام شود.

درمانهای غیر تزریقی یا  بی نیاز به سوزن (Needleless treatments)

هایفوتراپی

درمان هایفوتراپی (HIFU)، اولتراسوند متمرکز شده با شدت بالا، تکنیک نوینی است که برای لیفتینگ صورت و سفت کردن پوست آن به کار برده می‌شود. هایفو به لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کند و موجب انعقاد گرمایی در) SMAS سیستم اپونوروتیک عضلانی سطحی) می‌شود و به تدریج و به مرور زمان باعث سفت شدن و جوانسازی پوست می‌شود.

بیمار پس از درمان هایفوتراپی می‌تواند فعالیت معمول خود را ادامه دهد. پوست برخی بیماران اندکی قرمز می‌شود که البته موقتی است و به سرعت برطرف می‌شود. نتایج حاصل از روش هایفوتراپی برای لیفتینگ پوست صورت یا کشیدن پوست صورت به طور مستمر ظرف ۹ ماه بهتر و چشمگیرتر می‌شود. ماندگاری اثر روش هایفوتراپی حدود یک سال است.

 

لیفت صورت با rf

RF یا رادیو فرکوئنسی از سالیان قبل در پزشکی زیبایی کاربرد داشته و روشی تقریباً بی عارضه و کاملاً مؤثر به حساب می‌آید . امروزه دستگاه‌های RF فرکشنال با ترکیب رادیو فرکوئنسی و میکرونیدلینگ پوست تأثیرگذاری این روش را چندین برابر نموده‌اند. جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ یک راهکار بسیار مؤثر برای جوانسازی شکل ظاهری و ساختار پوست به صورت کاملاً طبیعی و نیز برطرف کردن عوارضی از قبیل آثار کشیدگی پوست و جای جوش و آکنه می‌باشد.

Rfهای فرکشنال با تحریک کلاژن سازی و نظم بخشیدن به رشته‌های کلاژن موجب سفت شدن و جوان سازی پوست صورت با لیزر پوست می‌شوند. از مزایای این روش می‌توان به قابلیت انجام آن برای بیشتر افراد با هر سنی اشاره نمود. آر ‌اف فرکشنال برای درمان چین‌وچروک‌های دور چشم، کلیه چین و چروک‌های خفیف تا متوسط صورت، چروک‌های ایجاد شده روی پوست گردن، چروک‌های پوست سینه، افتادگی پوست صورت و غبغب، خط خنده، وجود حالت خستگی در صورت، افتادگی پوست گردن و افتادگی و شل‌شدگی پوست در هر ناحیه‌ای از بدن استفاده می‌شود.

لیفت صورت با نخ

لیفت با نخ یک عمل جراحی ظریف است که پوست صورت افتاده را به آرامی کشیده تا پوست هموارتر و جوان‌تر به نظر برسد. اگر نیروی جاذبه روی پوست صورت شما اثر گذاشته است، لیفت صورت با نخ که یک جایگزین کم تهاجمی نسبت به عمل جراحی لیفت صورت است برای جوان‌سازی صورت بدون خطرات احتمالی و بستری شدن پس از عمل انجام می‌شود.

این روش درمانی نیازی به گذراندن دوره ی نقاهت ندارد و بیمار بعد از دو روز کاملا عادی و معمولی می تواند کارهای روزانه خود را انجام دهد. دوره ی نقاهت حدودا دو روز است و پس از 2 هفته بافت های نرم بهبود یافته ودر نتیجه هیچ نشانه ای از انجام این روش پدیدار نخواهد بود ، این روش بدون برش بزرگ است و به هیچ عنوان جای بخیه در صورت باقی نخواهد ماند .

لیفت صورت با تزریق بوتاکس

یکی از روش های لیفتینگ صورت بدون جراحی، تزریق بوتاکس است. بوتاکس به عنوان یکی از درمان‌های محبوب زیبایی صورت، یک درمان سریع، بی‌خطر و مؤثر است. بوتاکس خطوط و چین و چروک‌های صورت را برای مدت حدود شش ماه کاهش داده یا از بین می‌برد و نیاز به بستری شدن نداشته و ناراحتی‌های آن بسیار جزئی است.

بوتاکس تکانه های عصبی که باعث انقباض عضلات می شوند را مسدود می کند و باعث ریلکس شدن عضلات می شود. به این دلیل غالبا برای صاف کردن چروک های پیشانی، خطوط اخم و چین های پا کلاغی اطراف چشم به کار می رود. اثر آن طی یک تا دو هفته آشکار می شود و چهار تا شش ماه باقی می ماند. استفاده از بوتاکس در کنار پرکننده ها نتایج بهتر و طولانی تری ایجاد می کند.

از طریق تزریق یک سری تزریق‌های کوچک، بوتاکس باعث جوان‌سازی پوست شده و چین و چروک‌های اطراف و زیر چشم، خط اخم بین دو ابرو، خطوط افقی پیشانی، خطوط اطراف دهان و خطوط و چین و چروک‌های گردن را از بین می‌برد. بوتاکس پوست همه قسمت‌های صورت را هموار کرده و چین و چروک‌ها را رفع می‌کند.

لیفت صورت با تزریق ژل

روش انجام لیفت صورت با تزریق ژل می‌تواند چین و چروک‌های صورت را پر کرده و ظاهر آن را هموارتر و شاداب‌تر کرد. با تزریق ژل می‌توان لب‌ها را برجسته کرده، چین و چروک‌های صورت را رفع نموده و ظاهر صورت را بهبود بخشید.

لیفت صورت با تزریق چربی (Fat injections)

در این روش، بافت چربی از طریق لیپوساکشن از ناحیه دیگری از بدن فرد استخراج، تمیز و پردازش می شود و سپس برای تقویت حجم مجدداً به صورت تزریق می شود. سلولهای چربی زنده با بافتهای موجود ادغام می شوند و اثر آنها برای سالها می ماند.

گرافت چربی و تزریق چربی عبارات مترادفی هستند و برای توصیف روشی به کار می روند که چربی را از بخشی از بدن بر می دارند و به عنوان پرکننده برای سایر بخش های بدن یا صورت استفاده می کنند که منجر به ایجاد ظاهر جوان و تقویت شده می گردد. تزریق چربی اقدام مهمی جهت جوان سازی صورت است. لیفت صورت باعث بالا بردن و سفت شدن بافت ها می شود اما کاهش حجمی که ناشی از پیری باشد، برنمی گرداند. برای این کار، گرافت یا تزریق چربی لازم است.

لیفت صورت با جراحی

امروزه تکنیک های مختلف با نتایج بسیار خوب برای جراحی لیفت صورت وجود دارد. این تکنیک ها در میزان و محل برش جراحی و دسترسی به لایه های مختلف صورت با هم فرق دارند و درصد نتایج مثبت هر روش بسته به نوع روش جراحی لیفت صورت و سن بیمار و میزان پیری و افتادگی بافت های صورت متفاوت می باشد. برای جراحی لیفت صورت معمولا برش های جلوی گوش و پشت گوش نیاز می باشد که وسعت این برش بر اساس نظم جراح پلاستیک بر پایه معاینه صورت بیمار تعیین می گردد.

در مواردی که نیاز به برش اضافه زیر چانه برای دسترسی به عضله و بافت های نرم و چربی گردن می باشد. با پیشرفت تکنیک های جراحی امروزه تلاش بر این است که وسعت محل برش کاهش داده شود تا از عوارض ناشی از برش جراحی از جمله تخریب محل رویش مو، اسکار و تغییرات رنگ پوست در محل برش جلوگیری می شود.

در عمل لیفتینگ صورت به نوعی جراحی زیبایی اطلاق می شود که به منظور ارائه چهره ای جوان تر صورت می گیرد و معمولاً شامل برداشتن پوست اضافی صورت، همراه با، یا بدون سفت کردن بافت های زیرین، صاف کردن چین و چروک ها، و تغییر شکل مجدد پوست روی صورت و گردن بیمار است. لیفت صورت فقط روی دو سوم پایین صورت و غالباً گردن متمرکز است و به چند روش صورت می گیرد.

 عمل لیفت صورت شامل لیفت ابرو یا چشم نمی شود، ولی می تواند به طور موثری با اعمال زیبایی جراحی پلک (بلفاروپلاستی)، لیفت ابرو و یا سایر جراحی های زیبایی ترکیب شود. در مورد نتایج جراحی لیفتینگ صورت باید واقع بین بود چون همه مشکلات موجود در صورت را رفع نمی کند.

روش انجام جراحی لیفت صورت

جراحی لیفتینگ صورت معمولاً تحت بیهوشی عمومی یا تزریق آرام‌ بخش انجام می‌شود. پس از بیهوش شدن بیمار و ایجاد برش، عضله‌های زیرین و بافت‌های عمیق‌تر بالا آورده و موقعیت‌شان تغییر داده می‌شود و پوست و چربی اضافی نیز در جراحی لیفت صورت برداشته می‌شود. بیمارانی که جوان‌ سازی صورتشان گستردگی کمتری دارد، عمل لیفت صورت و کشیدن پوست صورت با برش محدود، به عبارت دیگر با برش‌های کوتاه‌تر، بر روی صورت‌شان انجام می‌شود.

فیلم جراحی لیفت صورت

 توسط دکتر سالومه سالاریان

انواع لیفتینگ صورت با جراحی

روشهای جوانسازی صورت به دو گروه لیفت صورت با جراحی و لیفت صورت بدون جراحی تقسیم بندی می شوند. روشهای لیفتینگ صورت بدون جراحی شامل تزریق چربی، تزریق بوتاکس، تزریق ژل، لیفت صورت با لیزر، لایه برداری صورت با لیزر،لیفت صورت با دستگاه، لیفت صورت با rf، لیفت صورت با نخ و هایفوتراپی می باشند که کلیه این روش ها به صورت سرپایی و بدون نیاز بع بیهوشی قابل انجام هستند.
روشهای غیر جراحی ذکر شده نتایج قابل مقایسه با جراحی لیفت صورت ندارند ولی اگر در زمان مناسب استفاده شوند باعث به تاخیر انداختن زمان نیاز صورت به جراحی زیبایی لیفت صورت می شوند. بسته به میزان تغییرات مورد نظر، ویژگی های صورت، و آناتومی فرد، محل و میزان برش ها در جراحی لیفتینگ صورت متفاوت بوده، شامل موارد زیر می باشد:

 • لیفت سنتی یا استاندارد
 • لیفت با برش محدود یا مینی لیفت
 • لیفت گردن

در جراحی لیفتینگ صورت استاندارد، تمام صورت درمان می شود و نتایج آن طولانی مدت است. برش لیفت صورت استاندارد یا سنتی معمولاً در خط رویش مو در شقیقه شروع می شود، به جلوی گوش رفته لاله گوش را در بر می گیرد و در قسمت پایین پوست سر در پشت گوش ختم می شود. جهت بهبود بیشتر در ناحیه گردن، ممکن است .

رش دومی نیز در زیر چانه ایجاد شود. سپس پوست از بافت همبند و عضلات زیرین جدا، و به عقب کشیده میشود. ممکن است چربی صورت از خط فک و گردن جدا شده یا مجدداً توزیع شود، و بافتهای زیر گردن مجدداً لیفت شوند. معمولاً برای دستیابی به یک نتیجه طبیعی و ماندگار، لایه های عمیق تر صورت و عضلات نیز لیفت می شوند.

سپس پوست مجددا بر روی کانتورهای لیفت شده پوشانیده و پوست اضافی برداشته می شود. این جراحی در رفع چین های صاف، غبغب، پوست آویزان زیر چانه موثر است و کانتور طبیعی و جوان صورت و گردن را برمی گرداند. در صورت لزوم، می توان لیفت صورت را با جراحی لیفت پوست گردن، سینه یا پلک ها ترکیب کرد.

مینی لیفت

“مینی لیفت” معمولاً برای بیمارانی مناسب است که پوست آنها کمتر شل شده است، زیرا این روش، از قدرت جوان سازی کمتری برخوردار است. در جراحی مینی لیفت از برش های کوتاه تر در محل شقیقه ها استفاده می شود. این برش ها در اطراف گوش ادامه می یابند. در این روش، فقط نواحی خاصی از پوست در نواحی چانه و گونه لیفت می شود. این روش نسبت به لیفت کلاسیک دارای ریسک و اثرات تحریک کننده کمتری است و می تواند در پیشگیری از علائم پیری و تعویق نیاز به جراحی گسترده تر موثر باشد.

لیفت گردن، پوست شل گردن و خط آرواره آویزان و چربی های تجمع یافته در زیر چانه را هدف قرار می دهد. برش های لیفت گردن اغلب از جلوی گوش شروع می شود و پس از چرخش در اطراف گوش، به قسمت پایین سر ادامه و در محل رویش موهای پشت گوش خاتمه می یابد. یک برش کوچک نیز در زیر چانه زده می شود.

موارد مناسب برای جراحی لیفت صورت

کاندیداهای خوب جراحی لیفتینگ صورت افرادی هستند که:

 • از سلامت عمومی برخوردارند
 • سیگار نمی کشند و/یا مواد مخدر مصرف نمی کنند
 • انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه عمل دارند

عمل لیفت صورت توسط چه کسی انجام می شود؟

بهترین جراح لیفت صورت در ایران معمولا دارای مجوز بورد تخصصی جراحی پلاستیک است و این نشان می دهد که وی دارای سطح مورد نیاز تحصیلات، تخصص، آموزش حین خدمت و تسلط به شیوه های نوین لیفت صورت با جراحی است.

در صورتی که در صدد انجام جراحی لیفتینگ صورت هستید، قبل از اقدام به عمل، حتما تحقیق کنید تا بتوانید در مورد انتخاب بهترین جراح لیفت صورت و بهترین مرکز لیفت صورتی که بتواند موجبات راحتی و اطمینان شما را فراهم کند اطلاعاتی کسب کنید.

اگر در اطراف شما کسی دارای سابقه جراحی لیفتینگ صورت باشد، نقطه خوبی برای شروع دارید. از آنها بپرسید که آیا از جراح لیفت صورت خود راضی بودند یا خیر. همیشه، یک تصمیم آگاهانه، یک تصمیم هوشمندانه است.

آمادگی برای عمل لیفت صورت

پس از انتخاب جراح لیفت صورت، شما باید خود را برای انجام اقدامات زیر آماده کنید:

تاریخچه پزشکی و معاینه

دکتر سالومه سالاریان در جلسه مشاوره قبل از عمل از شما می‌خواهد تا دقیقاً توضیح دهید که از کدام بخش یا ویژگی صورت خود رضایت ندارید. سپس قبل از تقبل هزینه لیفت صورت متخصص روش‌های مختلف درمان را برای لیفت صورت (کشیدن پوست صورت) توضیح می‌دهد و روند و فرایند برنامه درمان و نتایج احتمالی مورد انتظار و عوارض لیفت صورت را به دقت و به طور کامل توضیح می‌دهد.

در مرکز لیفت صورت دکتر سالاریان از شما سؤالاتی در مورد شرایط پزشکی گذشته و فعلی، جراحی های قبلی، جراحی های پلاستیک قبلی، عوارض ناشی از جراحی های قبلی، سابقه مصرف سیگار و استفاده از دارو یا الکل پرسیده می شود. جراح لیفت صورت شما را مورد معاینه قرار می دهد و در صورت لزوم، شما را جهت مشورت به متخصص دیگری ارجاع خواهد داد. وی همچنین از شما می خواهد تا یک آزمایش خون پیش از عمل انجام دهید.

معاینه صورت

در این جلسه عکس‌هایی از صورتتان گرفته می‌شود و عکس ها توسط دکتر بررسی می‌شود تا مطمئن شوید که هر دو در زمینه اهداف جراحی اتفاق نظر دارید، انتخاب نوع روش بستگی به وضعیت جسمانی و بررسی هزینه های هر کدام از روشهای لیفت دارد. جراح لیفت صورت از نزدیک و از زوایای مختلف از چهره شما عکس می گیرد. وی همچنین ساختار استخوان، شکل صورت، توزیع چربی و کیفیت پوست را معاینه می کند تا بهترین گزینه های جراحی لیفت صورت شما را ارزیابی کند.

بررسی داروهای مصرفی

در مرکز لیفت صورت دکتر سالاریان نام و دوز کلیه داروهایی که مرتباً مصرف می کنید، از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی، ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی پرسیده می شود. همچنین از شما خواسته خواهد شد تا:

 • مصرف برخی از داروها را متوقف کرده یا دوز آنها را تنظیم کنید
 • حداقل دو هفته قبل از عمل از مصرف سیگار خودداری کنید
 • به منظور کاهش خطر خونریزی و کبودی، استفاده از آسپیرین، تسکین دهنده های ضد درد و هر نوع مکمل گیاهی را از دو هفته قبل از عمل قطع کرده یا کاهش دهید
 • محصولات خاصی را به تشخیص پزشک قبل از عمل روی صورت خود بمالید.

 

مراحل جراحی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت بسته به شرایط، بین 2 تا 5 ساعت طول می کشد و در بیمارستان یا مرکز لیفت صورت انجام می گیرد. از بیمار خواسته می شود بعد از نیمه شب قبل از عمل، چیزی بجز آب و داروهایی که توسط جراح تأیید شده است، مصرف نکند و روز جراحی موها و صورت خود را با صابون میکروب کش بشوید. مراحل لیفت صورت به ترتیب زیر است:

بیهوشی

عمل لیفت صورت معمولا با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود، اگرچه استفاده از بی حسی موضعی با آرام بخش نیز غیر معمول نیست. جراح با توجه به شرایط، بهترین گزینه را انتخاب خواهد کرد.

برش و تکنیک جراحی

تکنیک دقیقی که در طی عمل جراحی صورت از آن استفاده می شود به عوامل مختلفی از جمله آناتومی بیمار و اهداف شخصی او، وسعت لیفت (مینی لیفت در مقابل لیفت سنتی)، و اینکه آیا یک عمل زیبایی دیگر در همان زمان انجام می شود یا نه، بستگی دارد

بستن برش ها

برش ها ممکن است با بخیه های قابل جذب یا بخیه هایی که بعد از چند روز (6 تا 10 روز) کشیده می شوند بسته شوند. برخی از جراحان نیز از چسب های پوستی برای بستن برش ها استفاده می کنند. پس از بهبودی، جای برش ها به خوبی در خط رویش مو و خطوط طبیعی صورت و گوش پنهان می شوند.

مشاهده نتایج

بعد از عمل، نتایج تا حدی قابل رویت هستند، اما نتیجه نهایی پس از رفع تورم و کبودی دیده می شود.

نتایج جراحی لیفت صورت

نتیجه نهایی لیفت صورت پس از رفع تورم و کبودی آشکار می شود. البته این نتایج دائمی نیست و نمیتواند جلوی روند پیری را بگیرد. ولی صورت فرد، همیشه سالها جوان تر از آن چیزی خواهد بود که ممکن بود بدون عمل جراحی به نظر برسد. گاهی برای دستیابی به نتایج مطلوب ممکن است جراحی دیگری لازم باشد.

به طور کلی پیش بینی می شود که نتایج تا 10 سال ماندگار باشد. مراقبت مداوم از پوست و حفظ سبک زندگی سالم، نتایج لیفت را طولانی تر می کند. برای حفظ طولانی تر نتایج توجه به نکات زیر اهمیت دارد:

 • حفظ وزن سالم و پایدار
 • پیروی از یک برنامه منظم، با کیفیت و مداوم مراقبت از پوست
 • محافظت از چهره در برابر آفتاب با استفاده از کلاه پهن، عینک و ضد آفتاب مناسب

جراحی لیفت صورت یکی از پر تقاضا‌ترین جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود و افراد بسیاری قصد انجام این عمل زیبایی را دارند. اما چگونه می‌توانیم بهترین جراح لیفت صورت و گردن را از میان خیل عظیم جراحان انتخاب نماییم و زیبایی و سلامت خود را دوباره بدست آوریم؟ نگران نباشید!

دکتر سالومه سالاریان با استفاده از تجربه‌ی چندین ساله‌ی خود در زمینه‌ی جراحی‌های زیبایی می‌تواند بهترین انتخاب شما برای انجام جراحی لیف صورت محسوب شود. رزومه‌ی درخشان این پزشک متخصص در کنار دیگر ویژگی‌های مثبت وی باعث شده‌اند تا دکتر سالومه سالاریان به عنوان یکی از بهترین متخصصین جراحی پلاستیک در تهران شناخته شوند و افراد بسیاری برای بازیابی زیبایی خود به مطب وی مراجعه نمایند.

هدف از انجام جراحی لیفت صورت اصلاح موارد مطرح کننده پیری صورت از جمله چین نازولبیال، ناحیه مرز بین صورت و گردن و شکل گردن می باشد. جراحی لیفت صورت بیمار را به شکل و زیبایی دوران جوانی خود فرد بازمی گرداند، در عین حال جراح بهتر است روشی را انتخاب کند که علاوه بر نتایج مثبت همراه با کمترین میزان عوارض ناشی از جراحی از جمله اسکار و جابجا شدن محل رویش مو باشد.

روشهای جراحی جوانسازی صورت شامل انواع لیفتینگ از جمله پوست به تنهایی، پوست به اضافه فاستایی فیبری عضلانی (SMAS) به طرق مختلف ساب پریوستئال (عمق روی استخوان)لیفت میدفیس، اندرسکوپیک، مینی لیفت می باشد که بعضی از این روشها قابل انجام تحت بیحسی موضعی یا بیهوشی سبک می باشد.روشهایعمقی تر درگیر کننده لایه های مختلف ، قابل انجام فقط تحت بیهوشی عمودی هستند نتایج بهتری به دنبال دارند.

دکتر- سالومه سالاریان

تجربه چندین ساله ایشان در امر جراحی لیفت صورت و گردن بهمراه احاطه داشتن به دانش جدید آن و نتایج درخشان این چند سال بیمارانشان ایشان را بعنوان جراح خوب زیبایی معرفی می‌کند .

همچنین دکتر سالومه سالاریان در انجام جراحی رینوپلاستی و زیبایی بینی هم گزینه عالی برای انتخاب شما می‌باشد زیرا ایشان با استفاده از غضروفهای طبیعی بدن خود شما اقدام به جراحی طبیعی بینی شما می‌کند . نتایج حاصله از روش‌های جراحی زیبایی دکتر سالومه سالاریان در اغلب موارد با رضایت بسیار بالای بیماران شان همراه است . علاوه بر این در کلینیک شخصی ایشان از شانس استفاده از بهترین مواد موثر در زیبایی با مناسب ترین هزینه برخوردار خواهید بود .

جراحی لیفت میانی صورت

لیفت میانی صورت برای افرادی که افتادگی گونه دارند مناسب است. در این روش گونه‌های فرد به سمت بالا کشیده می شود. برای لیفت گونه ها برش‌هایی در قسمت زیر موها در ناحیه شقیقه و در داخل دهان ایجاد می شود. با این تکنیک چربی‌های موجود در ناحیه گونه که بر روی استخوان گونه قرار دارند به سمت بالا جابجا می شود و همچنین پوست این منطقه کشیده می شود بنابراین بافت گونه نیز به سمت بالا کشیده شده و افتادگی گونه برطرف می شود و گونه ها در جای طبیعی خود قرار خواهند گرفت. با لیفت گونه ها، خطوط خنده یا نازولبیال نیز از بین می روند. همچنین از طرف دیگر پلک‌های فرد نیز بهبود پیدا می کند. این تکنیک برای افرادی که افتادگی در ناحیه‌ی گردن و غبغب دارند مناسب نمی باشد.

نتایج پس از جراحی لیفتینگ صورت

پس از عمل لیفت و کشیدن پوست صورت، سر و صورت پانسمان می‌شود و لوله‌های تخلیه (درن) در صورت لزوم درون برش‌ها قرار داده می‌شود. این لوله‌ها معمولاً یک روز پس از جراحی کشیدن پوست صورت درآورده می‌شود. بروز مقداری کبودی، ورم و درد طبیعی است. بیماران غالباً در صورت و گردن احساس انقباض و کشیدگی دارند. درد را می‌توان با مسکن و دارو آرام کرد. بخیه‌ها نیز معمولاً ۷ روز پس از جراحی کشیده می‌شود و بیمار می‌تواند وظایف شغلی و فعالیت‌های سبک را حدوداً ۲ هفته پس از عمل ازسر بگیرد.

نگهداری نتایج لیفت صورت غیر تهاجمی

روش های غیر جراحی لیفت صورت موقت هستند و برای حفظ نتایج، باید آنها را هر چند ماه یکبار تکرار کرد. توجه داشته باشید که هر چه در حفظ این نتایج کوشا باشید، با گذشت زمان، نیاز شما به آنها کمتر خواهد شد. مثلا بعد از اولین تزریق بوتاکس، محصول کمتری می تواند نتایج مشابهی را در آینده ارائه دهد، یا پر کننده های حاوی هیالورونیک اسید با تحریک تولید کلاژن بدن یک لایه داربست محکم در زیر پوست ایجاد می کنند و ممکن است در آینده به میزان کمتری از آنها احتیاج داشته باشید.

بعد از عمل لیفتینگ صورت

بعد از عمل لیفت صورت، بیمار ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

 • درد خفیف تا متوسط
 • خروج ترشحات از محل برش ها
 • تورم
 • کبودی

در صورت وجود موارد زیر باید فوراً پزشک را در جریان قرار داد:

 • درد شدید در یک طرف صورت یا گردن در 24 ساعت از عمل
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان نامنظم قلب

بهبودی بعد از عمل جراحی لیفت صورت

پس از تکمیل عمل لیفت صورت، به منظور به حداقل رساندن تورم و کبودی، اطراف صورت بطور محکم بانداژ می شود. همچنین لوله‌ های تخلیه جراحی برای کشیدن ترشحات حاوی خون و مایعات اضافی در محل برش ها، در زیر پوست پشت یک یا هر دو گوش، قرار داده می شوند. دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه مراقبت از محل زخم، داروهایی برای تسکین درد جهت استفاده موضعی یا خوراکی از سوی جراح یا مرکز لیفت صورت به بیمار داده می شود.

کبودی و تورم بعد از عمل جراحی صورت، طبیعی است و حدود 2 روز بعد از عمل در اوج خود قرار دارد. پس از آن، به تدریج بهتر می شود و پس از حدود 10 تا 14 روز آثار کمی از آن باقی می ماند. با این وجود، بسیاری از بیماران حدود یک هفته بعد از عمل می توانند در بیرون از خانه احساس راحتی کنند.

مدت زمان بهبودی به طور کلی 2 تا 4 هفته است. برای از سر گرفتن فعالیت های عادی، حدود دو هفته زمان لازم است ولی برای فعالیت های شدیدتر، مانند ورزش، باید حدود چهار هفته منتظر ماند. 2 تا 3 ماه طول می کشد تا پوست صورت از نظر بافت، حساسیت و سفتی، به حالت عادی برگردد. با این حال، افراد در این زمینه متفاوت هستند. نتیجه نهایی لیفت صورت بعد از رفع ورم و کبودی ایجاد می شود و 2 تا 3 ماه طول می کشد.

توصیه های بعد از عمل لیفت صورت

به بیمار توصیه می شود که در چند روز اول بعد از عمل:

 • سر خود را در حالت استراحت بالاتر نگه دارد
 • برای کاهش درد و تورم، طبق توصیه پزشک از داروهای ضد درد استفاده کند و بسته های یخ روی صورت خود بگذارد
 • دستورالعمل مراقبت از زخم و زمان شروع استفاده از شامپو و صابون و انواع آنها را طبق دستور جراح خود دنبال کند.
 • طی دو ماه بعد از عمل چند بار جهت کشیدن بخیه ها و پیگیری به پزشک مراجعه کند.
 • از آرایش کردن، انجام ورزش های شدید یا هوازی، وارد آوردن فشار بیش از حد یا حرکت بر روی برش ها و اطراف آن، و رنگ کردن موها حداقل تا شش هفته خودداری کند.
 • به مدت سه هفته از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب خودداری کند و پس از آن از ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده نماید.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت :

 • طی ده روز اول بعد از جراحی استراحت کنید. بعد از ده روز می توانید فعالیت های سبک را شروع کنید. اگر شغل شما نیاز به فعالیت فیزیکی زیادی دارد می توانید سه هفته بعداز جراحی شروع کنید.
 • تا دو هفته اول بعداز جراحی از بالش استفاده نکنید و به پشت بخوابید (طاق باز) در صورت نیاز می توانید از رول گردنی استفاده کنید.
 • از خوردن غذا های شور و ترشی و سفت که جویدن زیادی لازم دارد اجتباب کنید.
 • مصرف الکل و سیگار در 2 هفته بعداز جراحی ممنوع می باشد.
 • از کیسه یخ بعنوان کمپرس اطراف چشم به مدت 15 دقیقه در هر ساعت تا سه روز اول بعداز جراحی استفاده کنید. درصورتیکه همزمان با فیس لیفت تزریق چربی هم داشته اید در نواحی پیانی گونه و گردن نیز از کمپرس یخ استفاده کنید. استفاده از کمپرس در هنگام شب و استراحت نیاز نمی شود.
 • می توانید از مسکن تجویز شده توسط جراح برای بهبود درد و نماد چشمی در هنگام خواب استفاده کنید.
 • سه روز بعداز جراحی استحمام کنید و بعداز آن بطور روزانه موها و صورت خود را با شامپو بشویید. استحمام روزانه باعث پیشگیری از عفونت محل زخم می شود . مصرف نرم کننده موی سر بعداز شامپو توصیه می شود.
 • بخیه های محل زخم طی 10-7 روز توسط پزشک خارج می شوند.
 • طی ده روز اول بعداز جراحی از رانندگی وسایل نقلیه اجتناب کنید.
 • بعداز دو هفته مجاز به انجام فعالیت ورزشی سبک هستید و پس از انجام فعالیت های ورزشی سگین از جمله فعالیت های کششی،وزنه برداری، دراز و نشست طی 6 هفته بعداز جراحی ممنوع می باشد.

عوارض لیفت صورت

جراحی لیفت صورت مانند هر جراحی دیگری می تواند با خطر خونریزی، عفونت، مشکلات قلبی، لخته شدن خون،  درد یا زخم، تورم طولانی مدت، مشکلات مربوط به ترمیم زخم و واکنش منفی به بیهوشی همراه باشد.

داروهای رقیق کننده خون یا مکمل ها

داروها یا مکمل هایی که خون را رقیق می کند می توانند بر توانایی لخته شدن خون و افزایش خطر ابتلا به هماتوما بعد از عمل تأثیر بگذارند. این داروها شامل رقیق کننده های خون (Coumadin ، Plavix ، دیگران)، آسپیرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ، جینسینگ، جینکو بیلوبا، روغن ماهی و موارد دیگر است.

شرایط پزشکی

اگر فردی دارای شرایطی باشد که از لخته شدن خون جلوگیری می کند، نمی تواند لیفت صورت داشته باشد. سایر شرایط، مانند دیابت کنترل نشده یا فشار خون بالا، با خطر ضعف ترمیم زخم، هماتوم و عوارض قلبی توام است.

سیگار

استعمال سیگار بطور چشمگیری خطر ترمیم زخم، هماتوم و ریزش پوست بعد از جراحی لیفت صورت را افزایش می دهد.

نوسانات وزن

برای افرادی که سابقه افزایش و کاهش وزن مکرر دارند (عواملی که در شکل صورت و وضعیت پوست تأثیر می گذارد)، نتیجه عمل لیفت ممکن است رضایت بخش نباشد یا تنها برای مدت کوتاهی رضایت بخش باشد.

هزینه لیفت صورت

عمل جراحی لیفت صورت یک عمل زیبایی محسوب می شود و مشمول خدمات بیمه ای نیست. پارامترهای متعددی در تخمین دقیق هزینه لیفتینگ صورت تأثیر دارند، مانند نوع عمل انتخابی و روش انجام لیفت صورت ، نوع ژل‌های مورد استفاده، میزان حجم از دست رفته در صورت که باید اصلاح شود، نوع و تعداد نخ مصرفی ، تعداد جلسات مورد نیاز جهت جوانسازی پوست صورت با دستگاه و بسیاری از عوامل دیگر، اما نکته ای که حائز اهمیت می باشد.

مشاوره تخصصی قبل از عمل با متخصص جراحی لیفت صورت هست که شما بیماران محترم می توانید با تعیین وقت قبلی و معاینه توسط دکتر سالومه سالاریان ، از بهترین مشاوره قبل از جوانسازی پوست صورت خود بهره برده و از هرینه های عمل مطلع شده و بهترین انتخاب و تصمیم را اتخاذ نمایید.

هزینه جراحی لیفتینگ صورت به دستمزد جراح، هزینه‌های بیهوشی، هزینه‌های امکانات بیمارستانی و جراحی،  نوع عمل انجام‌شده و مکان جغرافیایی شما تجربه جراح، نوع روش استفاده شده بستگی خواهد داشت.  هزینه کلی شامل هزینه جراح، هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی لیفت، هزینه های بیهوشی، نسخه های دارویی، پوشاک بعد از عمل و آزمایش های پزشکی است. جهت تعیین دقیق قیمت لیفت صورت بهتر است با یک جراح لیفت صورت مشورت کنید.

هزینه لیفت صورت به روش های غیر جراحی

متغیرهای خیلی زیادی در تخمین دقیق هزینه انواع لیفت صورت به روش های غیر جراحی وجود دارد. این متغیرها شامل نوع روش، محل تزریق و تعداد آن، نوع مواد، میزان افت حجم صورت، تجربه پزشک، موقعیت جغرافیایی مطب و موارد دیگر می باشد. برای تعیین دقیق قیمت لیفت صورت با پزشک متخصص مشورت کنید.


سوالات متداول جراحی لیفت صورت

✔ بهتر است جراحی لیفت صورت در چه سنی انجام گیرد ؟
مناسب ترین کاندیدا برای جراحی لیفت صورت کسانی هستند که سن آنها بالای 35 سال باشد و دچار افتادگی و آویزانی پوست صورت شده اند. ممکن است در سنین پایین پوست صورت حالت افتاده و شلی پیدا کند که با تایید پزشک می توان عمل لیفت صورت با جراحی را انجام داد. بطور کلی کاندیدای این عمل افراد میانسالی می باشند که افزایش سن موجب افتادگی و آویزانی پوست صورت آنها شده است.


✔ امروزه کرم ها یی مطرح شده اند که برای رفع افتادگی پوست مورد استفاده قرار می گیرد ، آیا این کرم ها موثر هستند؟
استفاده از این کرم ها اصلا توصیه نمی شود. زیرا نفوذ این کرم ها فقط در بخش هایی از پوست انجام می شود که در رفع افتادگی و آویزانی پوست صورت هیچ تاثیری ندارند.


✔ بهترین کاندیدا برای انجام جراحی لیفتینگ صورت چه کسانی می باشند؟
تمامی افرادی که دچار افتادگی و آویزانی پوست صورت هستند و از سلامت جسمانی کاملا سالمی برخوردار هستند، بهترین کاندیدا برای انجام این جراحی می باشند.


✔ از چه تکنیکی در این جراحی استفاده می شود؟
در جراحی لیفت صورت معمولا به منظور رفع افتادگی و آویزانی پوست صورت برش هایی در بخش پوست، عضلات و کاسه سر ایجاد می شود تا پوست به سمت بالا لیفت داده شود.


✔ آیا می توانم در حین عمل لیفتینگ صورت بیدار بمانم ؟
بیماران با تزریق یک مسکن به خواب می روند و در حین عمل نه چیزی می شنوند و نه چیزی می بینند و نه چیزی حس میکنند و در طول عمل کاملاً راحتند. بیماران بلافاصله بعد از عمل به هوش می آیند. تزریق مسکن بصورت درون رگی IV نوعی هوش بری است. بنابراین بیماران باید در شب بعد از عمل یک همراه بالغ در کنار خود داشته باشند و تا 7 روز بعد از عمل نباید رانندگی کنند.


✔ وقتی که به هوش می آیم چه احساسی دارم؟
اغلب بیماران پس از به هوش آمدن تنها کمی ناراحتی همراه با مقداری سفتی و بی حسی در موضع عمل دارند. این بی حسی بیشتر در زیر چانه وجود دارد و پس از حدود 3 هفته از بین می رود. باید مطمئن شوید که حالت تهوع و استفراغ ندارید. پرستاران ما در کنار شما خواهند بود تا بلافاصله پس از به هوش آمدن از شما مراقبت کنند.


✔ آیا می توانم بلافاصله بعد از عمل به منزل بروم؟

اکثرا عمل لیفتینگ صورت به صورت سرپایی انجام می شود، از آنجایی که بعد از تسکین یافتن شما باید به خانه برگردید، باید یک فرد مورد اطمینان شما را به منزل برساند و شب را در کنار شما بماند تا فردا دوباره برای بازکردن بانداژ، شما را تا مطب همراهی نماید.


✔ چه زمانی می توانم دوش بگیرم؟
علاوه بر مواردی که باید برای مواظبت از زخم ها رعایت کنید، باید بخیه ها را خشک نگه دارید. حتما روز قبل از مراجعه برای برداشتن بخیه ها دوش بگیرید و موهایتان را بشویید. وقتیکه بخیه ها برداشته شوند، به جای آنها نوارهای استریل بسته می شود و شما اجازه ندارید که تا 5 روز آنها را خیس کنید و دوش بگیرید. به شرط اینکه سر خود را خشک نگه دارید، می توانید پس از عمل هر زمان که دوست دارید حمام کنید.


✔ از چه وقت می توانم فعالیت بدنی دشته باشم؟
بعد از عمل لیفتینگ صورت تا 3 هفته نباید فعالیت های سنگین بدنی انجام داد. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون شود باعث به تعویق افتادن زمان بهبودی و ترمیم تورم می شود.


✔ نتایج جراحی کشیدن پوست صورت چقدر طول می کشد؟
طول عمر جراحی لیفتینگ صورت به عوامل مختلفی بستگی دارد. در مورد بیمارانی که سیگار نمی کشند، جلوی نور آفتاب قرار نمی گیرند و از شرایط سلامت خوب برخوردارند و از نظر ژنتیکی ایده آل هستند این عمل تا 10 سال دوام می آورد. در مورد افرادی که از پوست و بدن خود مراقبت نمی کنند این عمل 5 سال عمر می کند. مراقبت از سلامت عمومی نقش به سزایی در حفظ حالت جوانی شما دارد.


✔ من 57 سالمه خواهش میکنم بفرمایید برای جوانسازی و رفع چین و چروک صورت باید از چه روشی که ماندگارتر و کم عوارض تر هست استفاده کنم؟با توجه به سن شما جراحی لیفت صورت موثرتر می‌باشد .


✔ نتیجه این عمل چقدر ماندگار خواهد بود؟

طبیعتاً با گذشت زمان چهره شما هم تغییر می کند. با عمل لیفتینگ صورت ایجادحس اعتماد به نفس و جوانی در افراد بیشتر می شود. جراحی پلاستیک صورت تغییرات مربوط به افزایش سن را کاهش می دهد. زمان را کند می کند اما متوقف نمی کند. به صورت تقریبی می توان گفت معمولا ممکن است 5 تا 10 سال بعد از عمل جراحی لیفت صورت نیاز به عمل مجدد خواهید داشت. البته بعضی از افراد هرگز نیاز ندارند تا عمل مجدد انجام دهند.


✔ چه سنی را برای جراحی لیفت صورت پیشنهاد می دهید؟

همه افراد در هر سنی می توانند این عمل را انجام دهند، این عمل می‌تواند  نتایج شگفت‌ انگیزی داشته باشد ولی به طور کلی نتیجه نهایی به ظاهر بیمار قبل از جراحی بستگی خواهد داشت.


✔ برای عمل جراحی لیفت صورت از چه بیهوشی استفاده می شود؟

پزشکان هم از بی حسی موضعی و هم بیهوشی عمومی استفاده می کنند. اما بی حسی موضعی عوارض بیهوشی عمومی را نخواهد داشت، بنابراین افراد بی حسی موضعی را ترجیح می دهند که کاملا برای این عمل مناسب است. اما در نهایت پزشک شما با بررسی وضعیت شما  تصمیم می گیرند.


✔ عمل لیفتینگ صورت یا جراحی لیفت صورت چقدر طول می کشد؟

مدت زمان عمل نسبت به میزان کاری که برای هر بیمار با ساختار صورت های مختلف، متفاوت است. اما به طور کلی عمل لیفت صورت حدود دو تا سه ساعت طول می کشد. مدت بستری نیز به شرایط بیمارستان و جراح  شما بستگی دارد که مدت آن می تواند از چند ساعت تا یک شب باشد.


✔ لیفت صورت با جراحی کجا می توان انجام داد ؟

جراحی لیفتینگ صورت را می توان در بیمارستان و مراکز دی کلینیک انجام داد.


✔ بعد از عمل لیفت صورت با جراحی کی می توان آرایش کرد؟

بعد از ده روز پس از عمل می توان آرایش کرد. هنگام پاک کردن آرایش دقت کنید تا حرکت پاک کردن به طرف بالا باشد.


✔ آیا نیاز است برای عمل جراحی لیفتینگ و کشیدن پوست صورت موها تراشیده شوند؟

موها در این عمل تراشیده نمی شوند. فقط موهای پشت و بالای گوش کوتاه می شود که پس از عمل اصلا مشخص نیست.


✔  چه موقع موها را می توان بعد از عمل شانه زد؟

در روز چهارم بعد از عمل می توانید موها را فقط با  آب ولرم شستشو دهید و از شانه با دندانه درشت استفاده کرد. اما تا روز ششم پس از عمل از شامپو استفاده نکنید. از سشوار هم می توانید استفاده کنید اما دقت کنید حرارت آن خیلی گرم نباشد. می توانید موهای خود را پس از سه هفته بعد از عمل، مش یا رنگ کنید.


عکس های قبل و بعد از لیفت صورت

توسط دکتر سالومه سالاریان

فهرست
.