لیفت پیشانی

لیفت پیشانی

 یکی از دغدغه های افراد با افزایش سن شان جوان و شادان نگهداشتن صورتشان است از این روز جوانسازی پوست صورت طرفداران زیادی دارد.

اگر صورتی جوان و شاداب می خواهی یکی از راه های جوان سازی، لیفت صورت می باشد که یکی از بخش هایی در صورت که افراد به دنبال رفع آن هستند خطوط ایجاد شده در پیشانی می باشد. که به این روش لیفت پیشانی می گویند.

لیفت پیشانی چیست ؟ به طور کلی می توان صورت را به 3 بخش عمودی تقسیم کرد در ایند صورت یک سوم فوقانی از ناحیه گلابلا (بین دو ابرو ) تاتریکیون (خط رویش مو ) محدوده فرم هد (پیشانی)می باشد. در نمای نیم رخ پیشانی به شکل محدب، ملایم، شیب دار، صاف و برآمده می تواند باشد . ابروها عموما قوسی ملایم دغارند که در خانم ها کمی بالاتر لب فوقانی اربیت (کاسه استخوانی اطراف چشم )  قرار می گیرند.

در آقایان ابرو معمولا همتراز با لبه فوقانی اربیت قرار دارد و قوس کمتری نیاز دارد .

پوست نسبتا ضخیم پیشانی و ابرو در مجاورت پوست بسیار نازک پلک بالایی ابرو قرار می گیرد . عضلات پیشانی و عضلات پری اربیتال (اطراف اربیت ) یک محرک اصلی در پیر شدن بخش بالایی صورت می باشند . عضلات بین دو ابرو باعث ایجاد خط های عمیق عمودی و چین های عرضی بین دو ابرو می شوند .
در رابطه با پیر شدن بخش فوقانی صورت علاوه بر افتادگی بافت های طبیعی ، کم شدن حجم چربی و اسکلت استخوانی و نازک شدن پوست نقش مهمی ایفا میی کنند .
علاوه بر این پیر شدن پیشانی به علت تشکیل چروک های عمیق ناشی از اثر تجمعی انقباض عضلات پیشانی و پری اربیتال و کاهش کلاژن و الاستین در پوست نیز میی باشد .

موفقیت در جوان سازی پیشانی و ابرو به تشخیص درست پاتولوژی موجود توسط جراح و توقعات واقع گرایانه بیمار بستگی دارد . بطور مثال بیماران غالبا فکر می کنند و به آنها گفته شده است که علت نگاه (غمگینانهه ) آنها شلی پوست پلک است . اگر در این شرایط بلفاروپلاستی فوقانی انجام می شود حاشیه ابرو، پلک به طور بالقوه ای باریک می شود و بدین ترتیب با قربانی کردن پوست اضافی پلک فوقانی وضوح کافی محدوده های آناتومیک فرق پلکی از بین می رود . به طور کلی باید قبل از انجام جراحی بلفاروپلاستی فوقانی نیاز به جراحی بالا کشیدن ابرو برسی شود . در برخی موارد امکان دارد پس از انجام جراحی بالا کشیدن ابرو دیگر نیازی به بلفاروپلاستی فوقانی نباشد .

 

اهداف جراحی جوانسازی ابرو و یک سوم فوقانی صورت ( فورهدلیفت )شامل موارد زیر می باشد :
-بالا کشیدن گوشه خارجی چشم در صورت نیاز
-حجم دادن دوباره به ابرو ،گیجگاه و نواحی پری اربیتال
-کاهش آویختگی (hooding) قسمت  بیرونی پلک فوقانی و کاهش پوست اضافی پلک فوقانی
-بالا کشیدن گوشه خارجی چشم در صورت نیاز
-کاهش چین و چروک های بین دو ابرو
-کاهش چین و چروک های عرضی پیشانی
-کاهش چین و چروک های گوشه خارجی چشم
-اصلاح غیر قرینگی ابرو

روش های مختلف لیفت پیشانی و ابرو :

-لیفت پیشانی کروتال

-لیفت پیشانی با نخ

-لیفت پیشانی پره تریکال

-لیفت میدفورهد

-لیفت مسقیم ابرو

-روش تثبیت ابرو

-لیفت اندوسکوپیک پیشانی و ابرو

لیفت تمیورال

انتخاب روش جراحی بستگی به معاینه بیمار و تشخیص باتولوژی موجود توسط جراح دارد .
در دهه گذشته روش اندرسکوپیک لیفت ابرو و پیشانی بعنوان روش انتخابی به شمار رفته داست . این جراحی تحت بیهوشی عمومی در اتاق عمل قابل انجام است .

مراقبت های بعد از جراحی لیفت پیشانی و ابرو :

-پانسمان سر بعد از جراحی نیاز نمی باشد
-روی برش های جراحی با پمادهای آنتی بیوتیکی تجویز شده تا 5 روز پوشانده شود .
-48 ساعت بعد از جراحی موهای خود را با شامپو به طور ملایم بشویید
-استفاده از سشوار با حرارت سردئ بعد از استحمام مجاز می باشد
-تا 4 روز بعد از جراحی در وضعیت نیمه نشسته بخوابی یا استراحت کنید
-بخیه های بیمار ظرف 7-10 روز بعد از جراحی خارج می شود
-جهت تسکین سردرد و درد خفیف ناحیه پیشانی از مسکن های دارای استامینوفن استفاده کنید و از داروهایی مانند ایبوبروفن ،دیکلوفناک،ایندومتاسین،آسپیرین تا حدد امکان اجتناب کنید.
-در صورت داشتن درد شدید به جراح خود اطلاع دهید
-در 3 هفته اول بعد از جراحی فعالیت های ورزشی خود را محدود کنید ولی بعد از یک ماه می توانید فعالیت های کامل خود را از سر بگیرید
-در 333 هفته اول بعد از جراحی استفاده از رنگ مو مجاز نمی باشد.

فهرست
.