نکات مهم جهت تغذیه پس از جراحی بینی

خوراکی های شفا بخش بعد از جراحی بینی عبارت است از سوپ، سیب زمینی، برنج کته ای نرم، سبزیجات پخته یا بخار پز، ماست و … . بهتر است قبل از اقدام به جراحی بینی از غذاهای سالم و طبیعی استفاده کنید زیرا این کار باعث کاهش ریسک عمل و مشکلات پس از عمل می شود و پس از جراحی بینی به بهبود آن کمک می کند.

 

معرفی داروهای شفا بخش پس از جراحی بینی

مصرف غذاهای نرم

ممکن است شما پس از اتمام عمل و بازگشت به خانه احساس گرسنگی کنید در این زمان استفاده از غذاهای نرم و ولرم به شما توصیه می شود. از غذاهای مطلوب و مناسب برای بعد از عمل ماست و سوپ جو می باشد. اما ممکن است بعد از عمل حالت تهوع داشته و میلی به مصرف غذا نداشته باشید بنابراین استفاده از نوشیدنی و مایعاتی مانند آب و آب میوه به بهبود حال شما کمک می کند. این رژیم غذایی را تا زمانی که حالتان بهتر بشود انجام دهید.

مصرف فیبر

گاهی در افراد پیش می آید که تا چند روز بعد از عمل نیز میلی به غذا نداشته باشند اما مصرف فیبر را باید جدی بگیرید. برخی از افراد ممکن است که بعد از جراحی دچار یبوست شوند و دلیل آن مصرف داروهای بعد از عمل می باشد به همین علت باید فیبر را در برنامه غذایی خود بگنجانید. میوه هایی مانند انواع توت و هلو منبع خوبی از فیبر می باشند. سبزیجات پخته شده مانند هویچ، سوپ جو و نان غلات نیز دارای فیبر بوده و برای شما مفید می باشد.

آناناس و پاپایا خوراکی های شفا بخش

پس از جراحی، بینی دچار تورم و کبودی می شود زیرا خون از زیر سرخ رگ ها و سیاه رگ هایی که در طول عمل باز شده اند نشت پیدا می کند.  بنابراین استفاده از نوشیدنی هایی مانند پاپاتا و آناناس به روند سریع بهبودی کمک می کنند.

مطالعه کنید :  مراحل جراحی بینی

مصرف آب

پس از عمل نیز مانند همیشه لازم است تا روزانه 8 لیوان آب مصرف کنید. اما با توجه به مصرف دارو در پروسه بهبودی لازم است که آب بیشتری مصرف کنید تا پوستتان دچار خشکی و ترک خوردگی نشود.

مصرف پروتئین

بهترین خوراکی پس از عمل جهت بهبود زخم ها پروتئین ها می باشد. پروتئین هایی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، غذاهای در یایی، محصولات سویا، لوبیا، آجیل، عدس و … باعث تسریع در بهبود می شود. پروتئین علاوه بر ساخت عضلات به ترمیم شکستگی نیز کمک می کند.

مرکز تخصصی جراحی بینی دکتر سالومه سالاریان

زیبایی و جوانی خود را از ما بخوایید

 

جهت تعیین نوبت یا مشاوره با ما تماس بگیرید

ویتامین های مورد نیاز بعد از جراحی بینی

مصرف ویتامین A

مصرف ویتامین A را پس از عمل فراموش نکنید زیرا ویتامین A  سبب التیام زخم می شود.خوراکی هایی مانند کلم بروکلی، هویچ، اسفناچ، پنیر، گریپ فروت، انبه، پاپایا، سبزیجات و سیب زمینی غنی از ویتامین A می باشد.

ویتامین  C

مصرف ویتامین C به ترمیم شکستگی کمک می کند و همچنین جهت التیام زخم های ناشی از عمل جراحی بینی مفید می باشد. میوه هایی مانند فلفل شیرین، کلم، کیوی، ملون، پرتقال و انواع توت ها منبع خوبی از ویتامین C می باشند.

ویتامین D

بعد از عمل از این ویتامین غافل نشوید. ویتامین C  دارای کلسیم بوده و مصرف آن به ترمیم شکستگی های استخوان ناشی از عمل کمک می کند. از جمله بهترین گزینه برای تامین کلسیم استفاده از محصولات لبنی می باشد.

ویتامین K و E

مصرف این دو ویتامین از لخته شدن خون جلوگیری می کند. از جمله خوراکی هایی که دارای ویتامین E و K می باشند، می توان شیر، جگر گاو، روغن های نباتی، آجیل، تخم مرغ، ماهی، سبزیجات و … را نام برد.

روی

مصرف روی گزینه ای عالی جهت بهبود سریع تر زخم ها می باشد. روی ماده معدنی بوده که در آجیل، تخمه کدوی تنبل، لوبیا، صدف، محصولات لبنی و … وجود دارد.

آهن

از لازم ترین ویتامین های بدن آهن می باشد و در هنگام جراحی میزان آهن بدن کاهش پیدا کرده و پس از جراحی باید تامین شود. غذاهای حاوی آهن عبارت است از، جگر، گوشت قرمز، سبزیجات خصوصا تره، گوجه فرنگی، شیره انگور، توت و خرما و … .

مطالعه کنید :  جراحی رینوپلاستی همزمان با آندوسکوپی سینوس برای ‌درمان پولیپ بینی     

 

ممنوعیت های پس از جراحی بینی

بعد از عمل رینوپلاستی بهتر است مراقبت های لازم را انجام داده تا روند بهبود سریع تر پیش برود که از جمله این ممنوعیت ها به شرح زیر می باشد.

از مصرف غذاهای جویدنی خودداری نمایید

بعد از جراحی مصرف غذاهای جویدنی توصیه نمی شود زیرا اگر دقت کرده باشید در هنگام جویدن بینی نیز بالا و پایین می شود و همین امر باعث ایجاد درد و کاهش سرعت بهبود بعد از عمل جراحی بینی میشود. بنابراین بهتر است بعد از عمل غذاهای نرم مانند سوپ و آبمیوه استفاده کنید.

عدم مصرف غذاهای تند

تا مدتی پس از عمل بینی بهتر است از مصرف غذاهای تند مانند فلفل، زردچوبه، زنجبیل و … اجتناب کنید.

عدم مصرف کافئین و الکل

از آن جا که الکل رقیق کننده خون بوده و احتمال خون ریزی، تجمع خون در زیر پوست، لخته شدن خون، و تورم بعد از جراحی را افزایش می دهد بنابراین مصرف آن بعد از عمل ممنوع می باشد. و مصرف کافئین نیز فشار خون را بالا برده و لازم است از مصرف آن تا چند روز پس از جراحی خودداری نمایید.

عدم مصرف نمک

پس از جراحی، بینی دچار تورم بوده و مصرف نمک نیز باعث افزایش این تورم می شود بنابراین لازم است از مصرف نمک بعد از جراحی پرهیز شود.

دمای غذا

بعد از جراحی بینی باید مراقب دمای غذاهای مصرفی خود باشید، غذاهای مصرفی شما باید ولرم باشد. داغ یا سرد بودن غذاها باعث ایجاد ناراحتی برای شما شود.

مواد غذایی که باعث کاهش التهاب می شوند

از مواد غذایی که باعث کاهش التهاب پس از عمل جراحی می شود به شرح زیر می باشد:

روغن زیتون

سبزیجات دارای برگ سبز

گوجه فرنگی

میوه هایی مانند آناناس، پرتقال، توت فرنگی و توت

این مواد به دلیل بافت نرم، مصرف آن بعد از جراحی آسان تر می باشد و به بهبود شما کمک می کند. شما می توانید از میوه ها به شکل آب میوه استفاده کنید.

 

خوردن برنج بعد از عمل بینی

مصرف برنج بعد از عمل رینوپلاستی ممنوعیتی نداشته ولی بهتر است برنج را کته کرده تا جویدن آن راحت تر باشد و نیاز است برنج مصرفی ولرم باشد.

مطالعه کنید :  نکات قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی

 

بهترین میوه بعد از عمل جراحی بینی

آناناس به دلیل خاصیت هایی که دارد یکی از بهترین میوه بعد از عمل جراحی بینی می باشد زیرا این میوه باعث رفع کبودی و تورم  ناشی از انجام عمل رینوپلاستی می گردد. توجه داشته باشید که بهتر است بعد از جراحی از آبمیوه ها و میوه های طبیعی استفاده کنید.

رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بینی

بهتر است بعد از عمل بینی بیشتر آب میوه به همراه کیک مصرف کنید که نیاز به جویدن نداشته باشد. همچنین سوپ و غذا های آبکی نیز بسیار مناسب می باشد. به شدت از مصرف کافیین و الکل بپرهیزید. زیرا باعث رقیق شدن خون می شود و احتمال خونریزی را به شدت افزایش می دهد. در این دوره به دلیل اینکه فعالیت بدنی کمی دارید و ممکن است دچار یوبوست شوید بهتر است غذا های و میوه هایی مصرف کنید که دارای فیبر باشند.

خوردن ژله بعد از عمل بینی

ماهیت ژله به دلیل اینکه بافت نرمی دارد خوردن آن مانعی ندارد و اما بهتر است از دکتر خود درمورد خوردن آن سوال کنید.

آب هویج برای عمل بینی

آب میوه بهترین نوشیدنی برای بعد از عمل بینی می باشد آب هر نوع میوه و سبزیجات می تواند در بهبود سریع کمک کننده باشد آب هویج هم یکی از مواردی است که بسیار کمک کننده می باشد.

خوردن موز بعد از عمل بینی

موز بافت نرمی دارد و نیاز به جویدن زیادی ندارد و بسیار انرژی زا می باشد به همین دلیل گزینه مناسبی برای بعد از جراحی زیبایی بینی می باشد.

دکتر سالومه سالاریان با داشتن تخصص در زمینه پوست و زیبایی و استفاده از مواد مرغوب و تخصص در تزریق انواع بوتاکس و جراحی بینی باعث زیبایی و طراوت شما شده. جهت کسب اطلاع از روز و گرفتن وقت قبلی می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.  از دیگر خدماتی که کلینیک زیبایی دکتر سالومه سالاریان به بیماران عزیز ارائه می دهد شامل: جراحی بینی کج، جراحی افتادگی بینی، جراحی بینی پهن می باشد.

مرکز تخصصی جراحی بینی دکتر سالومه سالاریان

زیبایی و جوانی خود را از ما بخوایید

 

جهت تعیین نوبت یا مشاوره با ما تماس بگیرید

4.5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • سلام خسته نباشید
    من 4 روزه عمل کردم ولی نمیدونستم نباید روز اول شیر نخورم بخاطر همین شیر برنج خوردم که خیلی کم نمک داشت ایا مشکلی بوجود میاد برام؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.