20 توصیه مهم بعد از عمل بینی

بعد از انجام حراجی بینی برای دستیابی به بهترین نتایج و عدم بروز مشکلات، بهتر است بیماران به توصیه های لازم بعد از عمل بینی که توسط بهترین جراح بینی ارائه می گردد، توجه نموده و به آن عمل نمایند. از توصیه های مهم بعد از عمل جراحی بینی می توانیم به تغذیه بعد از عمل بینی، به نحوه شستشوی بینی بعد از عمل یا نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی و یا طریقه درست خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی و … اشاره کرد. ما در این مقاله به 20 مورد از توصیه های بعد از عمل زیبایی بینی اشاره می کنیم.

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراجعه کننده گان باید به این نکته توجه داشته باشند که زیبایی بینی فقط به اندازه بینی و شکل بینی بستگی ندارد، بلکه یک بینی زیبا باید با تمام  اجزای صورت در تناسب باشد. در نتیجه کسانی که خواهان بینی های به اصطلاح عروسکی و نوک تیز یا سر بالا هستند برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر، از عمل جراحی بینی خود باید این نکته را در نظر داشته باشند .برای مثال در جراحی بینی گوشتی، که افراد بینی با پوست زخیم دارند، پزشک نمی تواند نوک بینی را خیلی کوچک کند چرا که پزشک در طی عمل نمی تواند جنس پوست را تغییر دهد، بیشتر کارهای پزشک بر روی غضروف و استخوان بینی می باشد.

20 توصیه مهم بعد از عمل بینی

1- حداقل تا ۱۲ ساعت بعد از عمل جراحی بینی از کمپرس سرد در زیر چشم و اطراف بینی استفاده کنید .

2- از خندیدن و حرف زدن زیاد در هفته های اول جدا خودداری نمایید.

3- به مدت ۲۴ ساعت از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارد مثل هویج، سیب، استیک خوداری نمایید.

مطالعه کنید :  سن مناسب برای عمل بینی

4– بهتر است از غذاهای میکس شده و نرم برای خوردن استفاده کنید مثل: انواع آبمیوه و انواع سوپ.

5- در مدتی که بینی شما کاملا شکل نگرفته است، از قرار گرفتن در محیط های شلوغ که  احتمال برخورد شما با افراد زیاد است، مانند مترو و اتوبوس خود داری نمایید.

6- در روزهای اول احتمال سرگیجه زیاد است بهتر است زمانی که می خواهید از جای خود بلند شوید از دیگران کمک بگیرید.

7– اگر می خواهید  ورم کمتری در سر شما ایجاد شود بهتر است در هنگام خوابیدن چند بالش زیر سرتان قرار دهید تا سر شما نسبت به پاهایتان بالاتر قرار گیرد.

8- بهتر است لباس های دکمه دار به تن کنید تا هنگام پوشیدن با بینی شما تماس پیدا نکند.

9- برای مسواک زدن بهتر است از مسواکی استفاده کنید که نرم باشد.

10– مراقب باشید زمان عطسه کردن.

11- در هفته های اول خشک شدن و جمع شدن ترشحات بینی ممکن است تنفس شما را دچار مشکل کند، توصیه می شود در این مدت مرتب از سرم های شستشوی بینی و پماد های آنتی بیوتیک استفاده نمایید. بعد از 3 هفته می توانید از بینی خود بطور کامل نفس بکشید.

12- از تخلیه ترشحات بینی یا فین کردن با فشار جدا خود داری نمایید .

13- در مدت زمان ۲ ماه  نباید از عینک های آفتابی یا طبی استفاده نمایید در صورت نیاز باید از لنز استفاده کنید .

14- حرارت سبب تورم بافت ها می شود پس ، در ماه های اول از قرار گرفتن در محیط های خیلی گرم مثل سونا یا قرار گرفتن در زیر نور آفتاب خود داری نمایید در صورت نیاز می توانید از کلاه های لبه دار استفاده کنید.

جراحی زیبایی انواع بینی در مرکز زیبایی جردن

دکتر سالومه سالاریان، متخصص جراحی بینی و زیبایی صورت

دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه کلرادو آمریکا

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید

15– برای جلوگیری از یبوست، از غذاهای کم چرب مانند میوه ها و سبزیجات استفاده نمایید. یبوست می تواند شما را تحت فشار قرار داده و فشار را روی بینی را افزایش دهد.

16– اصولا با نظر جراح بینی 1 ماه بعد از عمل بینی هفته ای یکبار جهت معاینات تکمیلی و تعویض چسب به جراح خود مراجعه می شود و بعد از آن دو هفته یکبار و سپس به فواصل سه ماه یکبار جهت اطمینان از روند کامل بهبودی کامل بینی خود به جزاح خود مراجعه می کنید.

مطالعه کنید :  عمل بینی چيست ؟ واقعيت های عمل بینی

17- در مدت زمان حداقل شش هفته از انجام فعالیت شدید مانند بلند کردن اجسام سنگین و حرکات شدید ورزشی جدا خود داری نمایید.

18– در صورت مشاهده تفاوت میزان تورم، در دو طرف بینی نگران نباشید چون ممکن است تورم در دو طرف بینی شما متفاوت باشد.

19– جهت کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت آن، باید چسب زده شود پس تا جایی که امکان دارد چسب را خشک نگه دارید.

20- به این نکته توجه داشته باشید که بینی شما تا چند هفته بعد از انجام عمل بینی یا جراحی بینی ممکن است بی حس باشد که برگشت این حس در قسمت نوک بینی طولانی تر است، زمانی که سر بینی بی حس است احساس می کنید بینی بزرگتر شده است، شبیه حسی که بعد از بی حسی دندانپزشکی در لب خود احساس می کنید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

در روز اول بعد از اتمام عمل بینی لازم است بیمار استراحت کامل داشته باشد. نحوه استراحت یا خوابیدن بعد از عمل بینی باید با استفاده از دو بالشت، که زیر سر خود می گذارید به حالت نیمه نشسته بخوابید یا استراحت کنید. حتما به مدت یک هفته بعد از عمل بینی استراحت داشته باشید.

تغذیه بعد از عمل جراحی بینی

به مدت 6 ساعت بعد از عمل بینی نباید چیزی میل کنید چون باعث بروز حالت تهوع و استفراغ در شما می شود. اما با گذشت این مدت می توانید کم کم با خوردن کمی آب شروع کنید. و با گذشت یک ربع بعد می توانید آب میوه مختصری میل کنید، از روز دوم می توانید از غذاهای نرم شروع کنید، خوردن غذاهای سفت باعث آسیب وارد شدن به بینی می شود. از غذاهای میکس شده ، نرم و آبکی مانند سوپ استفاده کنید از خوردن مایعات داغ مثل چای و قهوه خودداری نمایید بهتر است نوشیدنی های سرد میل کنید.

 

شستشو بینی بعد از عمل جراحی بینی

بعد از جراحی زیبایی بینی در صورتی که نیاز به تمیز نمودن بینی بود، قسمت بیرونی بینی را با پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه تمیز کنید یا این کار را با کمک یک گوش پاک کن آغشته به این ماده به آرامی قسمت های بیرونی را تمیز نمایید .زمانی که پانسمان بینی تان را برداشتید، هر روز، دو مرتبه چربی روی بینی خود را به آرامی تمیز نمایید زیرا یکی از دلایل ورم داشتن بینی به مدت طولانی چربی موجود روی پوست بینی می باشد.

مطالعه کنید :  سپتورینوپلاستی چیست؟

رفع کبودی بعد از عمل جراحی بینی

کبودی بعد از عمل جراحی بینی کاملا طبیعی است و اصلا نگران کننده نیست و تا 5 روز بعد از عمل بین می رود. البته برای رفع کبودی بینی تا 48 ساعت اول بهتر است، قبل از در آوردن تامپون ها هر دو ساعت یکبار به مدت 20 دقیقه روی قسمت های کبودی کمپرس سرد و 48 ساعت دوم که بعد از در آوردن تامپون ها می باشد از کمپرس گرم استفاده نمایید.

خونریزی بعد از عمل جراحی بینی

زمانی که بینی مسدود است غدد بینی، ترشح موکوز را بالا می برد، شبیه زمانی که شما مانند دچار آلرژی یا سرماخوردگی می شوید. در نتیجه ترشحات موکوزی افزایش می یابند که  ممکن است با خونابه همراه شود. تا زمانی که ترشحات و خونریزی شدید نباشد جای هیچ نگرانی نیست، اما در صورت بروز خون ریزی دراز بکشید و سرتان را بالا تر از سطح بدن قرار دهید، بر روی بینی و گردن و صورت خود کمپرس یخ قرار دهید و به پزشک خود مراجعه نمایید .

 

مدت زمان چسب زدن بعد از عمل بینی چقدر است ؟

مدت زمان چسب زدن بعد از عمل بینی 3 الی 4 هفته است، در صورتی که پوست بینی شما ضخیم است و یا متورم شده به مدت 6 هفته به چسب زدن ادامه دهید. البته بهتر است قبل از هر بار تعویض چسب، دوش بگیرید.

 

تب بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل بینی به دلیل از دست دادن آب بدن دمای بدن تا 5/37 درجه بالا می رود، البته بسیار طبیعی است اما در صورتی که تب زیاد شما پایین نیامد، به پزشک مراجعه نمایید .

تسکین درد بعد از عمل جراحی بینی

برای تسکین درد بعد از عمل جراحی بینی از استامینوفن ساده یا کدئین استفاده نمایید.

دکتر سالومه سالاریان بهترین جراح بینی در تهران با سال ها تجربه و تخصص، متخصص جراحی زیبایی بینی، جراحی بینی انحرافی، حراجی بینی گوشتی ، جراحی بینی استخوانی،  به مراجعه کننده گان خود است.

جراحی زیبایی انواع بینی در مرکز زیبایی جردن

دکتر سالومه سالاریان، متخصص جراحی بینی و زیبایی صورت

دارای مدرک فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت از دانشگاه کلرادو آمریکا

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با ما تماس بگیرید

برخی از نمونه کارهای جراحی بینی دکتر سالومه سالاریان

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.