PRP (پی آر پی) چیست؟

یکی از مهمترین استفاده های پی آر پی در راستای رشد مو است. در واقع زمانی که تزریق پی آر پی به پوست سر صورت می گیرد التهاب پوست کاهش می یابد و از ریزش مو نیز کاسته می شود. مورد استفاده دیگر برای PRP کاشت مو است. در این روش از تزریق یا اسپری برای ناحیه گیرنده مو استفاده می شود.

ریزش مو، نازک بودن مو و مشکلات پوستی دیگر از قبیل چین و چروک و سیاهی زیر چشم ظاهری نازیبا ایجاد می کند. PRP یکی از روش های به روز و استاندارد برای جوانسازی پوست و رفع مشکلات مربوط به پوست است.

تزریق پی آر پی چیست؟

PRP پی آر پی نام اختصاری پلاسمای غنی از پلاکت است. اما برای اینکه بدانیم پی آر پی پوست چیست، نیاز است در ابتدا پلاسما و پلاکت را به خوبی شناسایی کنیم.

پلاسما بخش زمینه ای و مایع خون را تشکیل می دهد که شامل آب و مواد محلول در آن است. پروتئین ها، مواد معدنی، مواد غذایی و … در این راستا دیده می شوند.

در نحوه انجام پی آر پی پوست ، شرایط به این صورت است که در ابتدا می بایست مقداری خون از بازو گرفته شود این مقدار بین 10 الی 20 میلی لیتر است. نمونه خون داخل دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می گیرد. این دستگاه به صورتی کار می کند که سریعاً چرخیده و طبق نیروی گریز از مرکز ، سبب جداسازی بخش های مختلف می شود.

در نهایت محلولی فراهم می شود که از پلاکت های خونی غنی هستند. پلاکت ها سبب می شوند که فرآیند بهبود و ترمیم آسیب های بافتی به خوبی شکل بگیرد. پس از اینکه محلول PRP جداسازی و آماده سازی شد، تزریق به پوست صورت می گیرد.

تا به اینجای مقاله متوجه شدیم که آمپول پی آر پی چیست و چطور قرار است به بدن منتقل شود. در واقع به واسطه آمپول PRP، محلول به ناحیه ای که دچار مشکل است، وارد می شود و سه عملکرد مهم نیز صورت می گیرد:

 •  تحریک در کلاژن سازی
 •   تشکیل عروق خونی جدید
 • ساماندهی و تقسیم سلول ها
مطالعه کنید :  لیفت صورت با نخ چقدر ماندگاری دارد ؟

PRP جهت جوان سازی صورت توسط دکتر سالاریان

استفاده‌های پی آر پی

حتماً سوال می کنید که پی آر پی در درمان چه مواردی به کار میرود؟ در این بخش دوست داریم موارد استفاده از پی آر پی را به طور دقیق به شما معرفی کنیم.

یکی از مهمترین استفاده های PRP در راستای رشد مو است. در واقع زمانی که تزریق پی آر پی به پوست سر صورت می گیرد التهاب پوست کاهش می یابد و از ریزش مو نیز کاسته می شود.

این روش یکی از راه های درمانی ریزش مو با الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنی است. تزریق PRP سبب می شود که ضخامت و تراکم موها بیشتر شود. دقت کنید که نتیجه حاصل از پی آر پی در افراد با هم فرق دارد.

مورد استفاده دیگر برای PRP کاشت مو است. در این روش از تزریق یا اسپری برای ناحیه گیرنده مو استفاده می شود. در واقع فرآیند جایگیری گرافت ها در پوست سر به سرعت پیش می رود و سبب می شود که زخم های مربوط به بخش گیرنده سریعتر بهبود یابد.

در صورتی که در پروسه درمان احتمال ایجاد اسکار وجود داشته باشد PRP می تواند تا حد زیادی این خطر را برطرف سازد. در صورتی که پس از کاشت مو، امکان رشد مو ضعیف باشد، می توان PRP را برای بهبود استفاده کرد.

تکرار تزریقات PRP سبب می شود که ترمیم بافتی و کاهش التهاب نیز صورت بگیرد. در واقع از پلاکت درمانی برای ترمیم بافت ها و تسریع بهبودی آسیب ها نیز استفاده می شود و سبب می شود که آسیب دیدگی مربوط به رباط و تاندون ها تا حد زیادی برطرف شود.

کاهش التهاب یکی دیگر از موارد استفاده از پی آر پی است به طوری که در التهابات مربوط به مفاصل گزینه خوبی است. تزریق پی آر پی سبب می شود تا کاهش التهاب صورت بگیرد.

بیماری های پوستی و جوانسازی پوست نیز به واسطه PRP صورت می گیرد به طوری که چین ها و خشکی و زخم های خفیف تا حد زیادی از بین می رود.

تکرار تزریقات پی آر پی بسته به علت دریافت درمان، متفاوت است. معمولاً فاصله 6 هفته در نظر گرفته می شود و دو الی سه بار می بایست تکرار شود. گاه تنایج بسیار خوب است و تا 5 بار تزریق تکرار می شود.

چه کسانی نباید پی آر پی دریافت کنند؟

عوارض جانبی PRP به نسبت مزیتی که دارد بسیار کم است اما هر روشی یک سری ممنوعیت ها دارد. افرادی که داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند معمولاً نمی توانند از روش PRP بهرمند شوند.

مطالعه کنید :  آیا می دانید کاندیدای مناسب لیفت صورت چه کسانی هستند؟

کسانی که مصرف دخانیات بالایی دارند و به طور کلی مصرف دخانیات برای شخص تبدیل به عادت شده است در لیست کاندید این روش نیستند.

افرادی که سابقه به استفاده مفرط از الکل یا مواد مخدر دارند نیز نمی توانند از پی آر پی استفاده خوبی داشته باشند.

در صورتی که فرد درگیر بیماری های سرطان، بیماری های مزمن کبد، بیماری های مزمن پوستی و تعداد کم پلاکت های خونی است نباید از روش PRP استفاده کنید. مشکلات مربوط به تیروئید نیز در این لیست قرار گرفته است و موضوع پر اهمیتی است.

توصیه های قبل و بعد از پی آر پی

یک سری نکات مطرح است که می بایست در راستای PRP رعایت شود. مثلاً:

 •  می بایست دو روز پیش از درمان آب و مایعات زیادی مصرف کنید. در زمان پی آر پی پوست باید پر آب باشد و حالت هیدراته داشته باشد.
 • یک الی دو هفته پیش از دریافت درمان، می بایست چربی های کمتری بخورید و همینطور میزان کافئین مصرفی برای شما نیز کاهش یافته باشد.
 • در صورتی که دارو یا مکمل استفاده می کنید با پزشک در میان بگذارید در واقع برخی از داروها هستند که سبب می شوند کبودی حاصل از PRP بیشتر شوند و نباید 2 الی 3 هفته پیش از درمان مصرف شود.
 •  درمان پی آر پی به طور کلی بین 30 الی 45 دقیقه زمان نیاز دارد. شاید تزریق تا حدی برایتان دردناک به نظر برسد اما معمولاً از بی حسی های موضعی استفاده می شود.
 • پس از درمان می بایست پوست تا 4 ساعت لمس نشود و محل تزریق تا حدی بهبود یابد.
 •  باید رعایت صورت بگیرد تا آلودگی ها منتقل نشود.
 •  می بایست 24 ساعت پس از تزریق از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نشود.
 •  کمپرس سرد یا گرم روی محل درمان قرار نگیرد.
 • حساس بودن پوست تا یک هفته پس از درمان طبیعی است.
 • دقت کنید که کبودی و قرمزی گاه نیاز به درمان دارد و نظر پزشک نیاز است.

 

مزایای PRP

مزایای استفاده از پی آر پی پوست زیاد است مثلاً یکی از مهمترین مزایای این روش طبیعی بودن آن است. در واقع ماده از مایع بدون انسان گرفته می شود و مشکلی در این راستا ایجاد نمی شود.

این درمان مانند یک آنتی بیوتیک عمل می کند و ماندگاری زیادی دارد. ماندگاری این روش تا حدود یک سال باقی خواهد ماند. این روش عوارضی ندارد اما پس از انجام عمل تا حدی کبودی و سیاهی و ورم دیده می شود که امر طبیعی است.

از دیگر مزایای مهم PRP این است که محدودیتی ندارد. در واقع هم آقایان و هم خانم ها به راحتی می توانند از این روش استفاده کنند. حتی در ایام حاملگی نیز ممنوعیتی برای این روش دیده نمی شود اما بهتر است در دوران بارداری صورت نگیرد.

مطالعه کنید :  مزیت لیفت ابرو

کاربرد پی آر پی PRP در زیبایی

کاربرد پی آر پی در رفع چین و چروک صورت و گردن یکی از موارد مهم در زیبایی محسوب می شود. چین و چروک ناشی از افزایش سن از کاربردهای مهم این روش درمانی محسوب می شود.

این روش سبب می شود که سلول های پوست به صورت طبیعی تحریک شود. چین و چروک ها و خطوط ریز پوستی از بین بروند. زمانی که پوست پیر می شود خاصیت ارتجاعی آن کمتر می شود.

این روش برای رفع تیرگی و گودی و پف زیر چشم نیز استفاده می شود. پوست دور چشم از حساس ترین قسمت های پوست محسوب می شود و نیاز به مراقبت دارد.

حساسیت دور چشم به حدی است که در برابر عوامل محیطی و بدنی می تواند سریعاً پذیرفته شده و حالت خود را از دست می دهدد.

در واقع PRP به صورتی است که فاکتورهای رشد پلاکتی را دنبال می کند و سبب تولید سلول های جدید می شود و باعث جوانسازی پوست می شود.

 

هزینه پی آر پی

هزینه PRP به صورت جلسه ای حساب می شود و در بررسی قیمت پی آر پی عوامل زیادی دخالت دارند. اینطور که مشخص است این روش به شکلی دنبال می شود که هم تخصص بالایی نیاز دارد و هم باید شرایط بیمار بررسی شود.

قیمت PRPدر افراد با هم فرق دارد برخی از افراد نیاز به تکرار جلسات بیشتری هستند و برخی دیگر با جلسات کمتر نیز به نتیجه می رسند. به هر صورت هزینه درمان پی آر پی به صورت جلسه ای محاسبه می شود و پرداخت آن نیز با برنامه ریزی صورت می گیرد.

اینطور که بررسی ها نشان می دهد در روش PRP موقعیت پوست سر و سایر بخش ها با هم فرق دارد و باید پوست از نظر پذیرش مواد بررسی شود. کلینیک زیبایی دکتر سالومه سالاریان انتخابی دقیقاً مناسب با موقعیت پوست شما را پیشنهاد می دهد.

PRP جهت پر پشت شدن ابرو توسط دکتر سالاریان

سوالات متداول در رابطه با پی آر پی

چند بار لازم است پی آر پی تکرار شود؟

دو الی سه بار با فاصله ی 6 هفته ای

در چه مواردی می توان از پی آر پی استفاده کرد؟

کاشت مو و رشد مو، بیماری های پوست و جوانسازی

پی آر پی چه عملکردی دارد؟

کلاژن سازی را تحریک می کند. عروق خونی جدید ایجاد می کند و سلول ها را سازماندهی می کند.

3/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.