جراحی بینی چه مشکلاتی را می تواند برطرف می کند؟

جراحی بینی تنها یک عمل زیبایی نیست. این جراحی به واسطه دلایل متعددی انجام می شود و تنها هدف آن زیبایی ظاهر صورت فرد نیست. اما با توجه به تقاضا بالا ایرانیان در بخش انجام عمل بینی، عمدتا ذهن افراد به سمت و سوی هدف زیبایی از این عمل هدایت می شود. ریسک و یا عدم ریسک این عمل وابسته به شرایط فردی و خاص خواهد بود. شرایطی که به طور کاملا اختصاصی با بررسی بیمار توسط پزشک مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

جراحی بینی به طور معمول برخلاف عمل بینی، تنها به منظور ایجاد تغییر در عملکرد بخش تنفسی انجام می گردد. اما در بخشی از موارد بسیار نادر نیز می توان شاهد ادغام دو عمل بینی و جراحی هم زمان بر اساس شرایطی خاص بود.

باید ها و نباید های بسیاری در بخش جراحی و عمل بینی وجود دارد که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم. در این مقاله قصد داریم تا تمامی الزامات مرتبط با جراحی بینی و جراحی زیبایی بینی را شرح دهیم.

جراحی بینی برای چه کسانی ضروری است ؟

در علم پزشکی دو علت برای جراحی بینی تعریف شده است. علت نخست : جراحی برای درمان مشکلات تنفسی و علت دوم : جراحی با هدف زیبایی است.

این جراحی در زمره عمل های سخت و طولانی قرار نمی گیرد و عموما مدت زمان کوتاهی برای انجام آن توسط پزشک نیاز خواهد بود. این جراحی جنبه های ضروری و غیر ضروری بسیاری دارد که تنها پزشک ملزم به تعیین این جنبه ها خواهد بود.

حساسیت افراد در برخی مواقع، مهم ترین علت مراجعه برای جراحی بینی است. این حساسیت قطعا پیامد های مثبت یا منفی خاصی را به دنبال خواهد داشت. اما حساسیت های بی جا و نادرست، مهم ترین عامل محرک در اقدام برای عمل زیبایی غیر ضروری نیز خواهد بود.

مهم ترین دلایل انجام جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی الزاما یک انتخاب دلهره آور نیست. پزشک با انجام معاینات ابتدایی، میزان لزوم جراحی را تعیین خواهد کرد. پس از این دوره ارائه مشاوره های جراحی برای فرد، ترسیم بخش تمامی مراحل پیش رو خواهد بود.

برای انتخاب عمل بینی در هر یک از دو نوع زیبایی و عملکرد، هیچ محدودیتی در صورت سلامت و مقاومت بدن وجود نخواهد داشت. انتخاب جراح زبده و متخصص شاید اولین اصلی است که قطعا باید آن را مورد توجه قرار داد.

مطالعه کنید :  تاثیرات سیگار و الکل بر نتیجه جراحی بینی

سن قانونی به منظور انجام جراحی 18 سال تمام است. اما در صورت صلاحدید پزشک و هم چنین مناسب بودن رشد جسمی فرد، این عمل در سنین پایین تر نیز انجام می گیرد.

شرکت در چالش زیبایی جراحی بینی می تواند همراه با ریسک نیز باشد. این ریسک تا حد بسیار زیادی کنترل پذیر خواهد بود. تنها شرط این امر، انتخاب پزشکی باتجربه و دلسوز است.

 

دلایلی که انجام بینی به واسطه وجود آن ها صورت می گیرد، عبارت اند از :

انجام جراحی به منظور ترمیم بینی آسیب دیده در حادثه رانندگی

✔ درمان و برطرف کردن مشکلات تنفسی

✔ درمان سینوزیت و سردرد های شدید

✔ درمان اختلالات تنفسی در خواب

✔ رفع پولیپ

✔ برطرف کردن مشکل آپنه خواب که ناشی از مشکل تنفسی است.

✔ درمان انحراف شدید بینی

جراحی بینی برطرف کننده چه مشکلاتی است ؟

ایران امروزه یکی از کشور های اصلی در لیست جراحی بینی قرار گرفته است. آمار افزایشی جراحی در ایران، بازتاب دهنده تبِ تند جوانان ایرانی است که علاقه وافری به ایجاد تغییر در ساختار ظاهری خود دارند.

این جراحی با دسترسی به اسکلت بینی آغاز می گردد. دو روش باز و بسته در عمل بینی مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب هر یک از یاد شده با صلاحدید پزشک و بررسی شرایط بیمار صورت خواهد گرفت.

جراحی هم چون بسیاری از عمل های ضروری و غیر ضروری دیگر، دارای مزیت ها و معایب خاصی است. به طور حتم جراحی بینی یک انتخاب بسیار هوشمندانه برای از بین بردن مشکلات و نواقص ظاهری صورت نیز خواهد بود.

درمان نواقص و آسیب های مادرزاد و یا آسیب های ایجاد شده بر اثر حوادث و شرایط اجتماعی از مهم ترین امتیازات جراحی بینی است.

مشکلات تنفسی از مهم ترین عواملی است که ارتباط مستقیمی با انحراف بینی داشته و بی توجهی نسبت به این مشکل، پیامد های متعددی از جمله بیماری های قلبی و ریوی را به دنبال خواهد داشت.

عدم اعتماد به نفس از دیگر مشکلات مرتبط با بینی و یکی از دلایل جراحی بینی است. جراحی امکان تغییر و بهبودی در شکل ظاهری بینی را ایجاد خواهد نمود و به همین واسطه می تواند راه حلی برای رهایی از مشکل کمبود اعتماد به نفس باشد.

انحراف بینی یکی از مشکلات بسیار جدی است که تنها راه درمان آن انجام جراحی بینی می باشد. این انحراف در برخی از موارد نشانه و علائم ظاهری خاصی را به دنبال نداشته ولی در عین حال نادیده گرفتن آن خطر ساز خواهد بود.

مراقبت های ضروری پس از انجام عمل بینی

درمان مشکلات تنفسی، آسیب های مادرزاد و هم چنین نواقص ظاهری بینی با جراحی هرگز صد در صد نبوده و نخواهد بود. مراقبت های پس از عمل یکی از اصلی ترین فاکتور ها در روند بهبود بیمار به شمار می روند.

مطالعه کنید :  مراحل جراحی بینی

جدی گرفتن توصیه های پزشک به منظور بهبود در شرایط پس از عمل، از ضروری ترین نکاتی است که می بایست به آن توجه نمود. پس از عمل جراحی بینی، افراد احتمالا در دوران نقاهت با موارد ذیل رو به رو خواهند شد.

✔ تب ناشی از جراحی

✔ تورم بینی

✔ خون ریزی بینی

✔ کبودی چشم ناشی از جراحی بینی

✔ افزایش ضربان قلب

✔ افزایش جوش در قسمت های مختلف صورت

✔ حالت تهوع شدید

بیمار تنها با در نظر داشتن توصیه های پزشک و انجام مراقبت های ضروری پس از عمل، می تواند رضایتمندی نسبت به جراحی انجام شده را احساس نماید. مراحل طی شده در دوره بهبود و پانسمان با توجه به صلاحدید پزشک متفاوت خواهند بود.

اصول مراقبت پس از جراحی بینی

عمل کردن به توصیه های پزشکی پس از انجام جراحی، در نتیجه عمل تاثیر بسیار شگفت انگیزی خواهد داشت. تا حد ممکن باید از ضربه دیدگی بینی پس از جراحی جلوگیری نمود، این اتفاق به منزله عدم موفقیت عمل خواهد بود.

تغذیه در دوران نقاهت

بیمار موظف است تا حداقل 7 ساعت پس از جراحی از خوردن و نوشیدن پرهیز نماید. در صورت استفاده از هر نوع مواد غذایی، حالت تهوع اولین نتیجه ای است که می توان شاهد آن بود.

انتخاب انواع غذا های ترکیب شده از جمله سوپ، می تواند مناسب ترین گزینه برای بیمار در طی روز های آتی پس از جراحی باشد. در هر حال بیمار باید از خوردن هر نوع غذا جویدنی به جهت عدم آسیب دیدگی بینی خودداری نماید.

کبودی بینی در دوران نقاهت

جراحی بینی عمدتا با کبودی برخی نقاط صورت از جمله گودی چشم همراه است. این امر عموما نگران کننده نیست و نهایتا ظرف 10 روز می توان شاهد از بین رفتن کبودی ها بود.

در بخش مراقبت پس از عمل بینی، می توان به منظور کاهش مدت زمان کبودی صورت به ترتیب از کمپرس سرد و گرم در 48 ساعت اول و دوم پس از عمل استفاده نمود.

افزایش درجه حرارت بدن، تب

دما بدن پس از جراحی به جهت از دست رفتن مقادیر قابل توجهی از آب، افزایش می یابد. این موضوع طی ساعات آتی پس از عمل با استفاده از آب به میزان مناسب، عمدتا کنترل خواهد شد.

اما در صورتی که بدن به هر نحو قادر به جبران آب از دست رفته نباشد و درجه حرارت از 5/37 افزایش یابد، بدون درنگ باید به پزشک متخصص مراجعه نمود.

استفاده از عینک در صورت ضرورت

در صورتی که بیمار با توجه به ضرورت و شرایط موجود، ملزم به استفاده از عینک شود، لازم است تا با انتخاب چسب مناسب پوست، عینک را به پیشانی چسبانده و از برخورد عینک با بینی جلوگیری نماید.

مطالعه کنید :  سوالات متداول عمل بینی

تورم ناشی از جراحی بینی

در جراحی زیبایی یا عملکردی بینی، ایجاد تورم یکی از شایع ترین و به طبع طبیعی ترین بازخورد هایی است که بیماران شاهد آن خواهند بود. ورود ضربه و تغییر در بافت های بینی، علت اصلی تورم در این بخش می باشد.

به طور طبیعی درجه و میزان تورم در افراد مختلف با توجه به شرایط جسمانی از یک سو و شرایط عمل از سویی دیگر متفاوت خواهد بود. در صورتی که این جراحی صرفا به منظور افزایش و یا تغییر در روند تنفس بیمار صورت گرفته باشد، میزان تورم بیشتر خواهد بود.

ورم بینی یک علت بسیار شایع داشته و آن نیز تجمع مایعات در بخش های مختلف است. این امر عموما طی یک دوره درمانی مشخص 2 تا 14 هفته ای با توجه به شرایط موجود، از بین خواهد رفت.

راهکار هایی برای کاهش محسوس میزان تورم بینی

✔ خودداری از حمل وسایل و لوازم سنگین به هر نحو

✔ استفاده مکرر از کمپرس سرد در روزهای اول و کمپرس گرم در روزهای آتی عمل

✔ خودداری از تمیز کردن و یا خاراندن بینی به هر شکل با دست

✔ عدم مصرف هر نوع نوشیدنی الکلی

✔ استفاده فراوان آب

✔ خودداری از روابط جنسی تا دست کم 10 روز پس از عمل

✔ باز نگه داشتن دهان هنگام سرفه و عطسه در صورت جراحی بینی استخوانی

 

سخن پایانی

ارتباط زیبایی و جراحی بینی یکی از غیر قابل انکار ترین دلایل اهمیت و علاقه مندی افراد به این جراحی در سراسر جهان است. خطر جراحی زیبایی بینی در صورت انتخاب پزشکی ماهر، متخصص و دلسوز بسیار کمتر از آن چیزی است که می توان به آن فکر کرد.

برای داشتن یک عمل بینی موفق، چگونه باید جراحی حرفه ای را انتخاب کرد ؟ برای انتخاب جراحی حرفه ای و حاذق، در نظر داشتن فاکتور ها و متریال های تخصصی از اصلی ترین موضوعاتی است که می توان به آن اشاره نمود.

پس از گذشت دوران مشخصی از عمل بینی و برداشتن چسب و هم چنین پانسمان ها، در یک نگاه گاها افراد با این تصور رو به رو می شوند که بینی جراحی شده آن ها، دچار انحراف شده است. به به عبارتی دیگر بینی خود را قرینه نمی بینند. این موضوع با برطرف شدن تورم و کاهش میزان آن به بهترین شکل ممکن، نتیجه عمل را منعکس خواهد نمود. شاید با تخمین یک دوره 12 ماهه برای ارزیابی نتیجه عمل بینی، بتوان از هر احتمالی برای اقدام به عمل ترمیمی و یا جراحی های مجدد جلوگیری نمود.

دکتر سالاریان مختصص در جراحی انواع بینی ارائه دهنده خدمات جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی استخوانی با بهترین کیفیت ممکن در شهر تهران می باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.