علل تشکیل خط خنده و روش های از بین بردن خط خنده

علل ایجاد خط خنده و درمان آن

چین نازولبیال یا خط خنده یک قسمت طبیعی از صورت می باشد و بعنوان نقص یا مشکل در صورت محسوب نمیشود . این قسمت از صورت در تمام افراد بجز نوزادان و افراد بیمار مبتلا به فلج عضلات صورت یک طرفه یا دوطرفه دیده می شود . خط نازولبیال دو خط مشخص در اطراف دهان هستند که از کنار پره های بینی شروع می شوند و تا گوشه دهان گسترش می یابند . این چین در هنگام خنده در تمام افراد مشخص تر می شود. یکی از علل مهم در عمیق شدن این خط پیری صورت نیز می باشد . در صورت بعضی افراد به مرور سن، در مجاور چین نازولبیال خطوط دیگری ایجاد می شوند که بخصوص در حین خنده و لبخند ایجاد می شوند که به این خطوط خط لبخند و یا خط خنده گفته میشود . در بعضی افراد نیز به مرور سن خطوطی در اطراف دهان ایجاد می شوند که از گوشه دهان به سمت چانه امتداد می یابد که بنام خطوط ماریونت نامیده می شوند . چین نازولبیال از بافت متراکم فیبروس و عضلات تشکیل شده است .

 

 

به مرور سن که پوست صورت شل و ناز و افتاده تر می شود خط خنده بیشتر برجسته می شود .

علل ایجاد خط خنده

قابل ذکر است که چین نازولبیال جزو قسمت طبیعی صورت در افراد با ظاهر نرمال می باشد ولی عواملی باعث عمیق تر شدن این چین می شوند .
نور خورشید یکی از عوامل عمیق تر کردن چین نازولبیال می باشد به اینصورت که برخورد با افتاب باعث اسیب بافتهای صورت و ایجاد چین و چروک صورت می شود . کاهش میزان و کیفیت کلاژن پوست صورت در اثر پیری صورت باعث میشود پوست نازک تر و ضعیفتر شود و همین عامل در عمیق تر شدن چین نازولبیال تاثیر بسزایی دارد .

از طرفی کاهش چربی صورت به دلایل مختلف ، باعث شل شدن بافت ناحیه گونه و اطراف ان میشود و همین عامل باعث اویزان تر شدن نواحی چین نازولبیال می شود . کاهش وزن زیاد و یا تغییرات سریع وزن نیز در برجسته به نظر آمدن چین نازولبیال در افراد جوان یکی از دلایل اصلی نارضایتی فرد جوان از خط نازولبیال می باشد . استفاده از سیگار و تماس با الودگیهای محیطی از عوامل مؤثر و تشدید کننده چین نازولبیال می باشد . در مجموع با افزایش سن حرکات عضلات صورت با عمیق تر جلوه دادن خطوط صورت از جمله خطوط اطراف چشم و ابرو و اطراف دهان از جمله خط نازولبیال همراه می باشد .

درمان خط خنده برجسته

عمیق شدن چین نازولبیال یکی از شرایط ابتدائی صورت در شروع علائم پا به سن گذاشتن فرد می باشد لذا وجود ان خطری برای سلامتی عمومی فرد ندارد ولی بعضی افراد خواهان برطرف کردن برجستگی خط خنده می باشند . بعضی از روشهای موجود زیبایی باعث بهبود و کمتر شدن برجستگی خط نازولبیال میشوند . این درمانها شامل روشهای جراحی و اعمال غیرجراحی می باشد . انتخاب روش مناسب بستگی به سن بیمار ، عامل ایجاد کننده خط نازولبیال ، مشکلات ناشی از پیری صورت بطور همزمان در قسمت های مجاور این خط ، نظر جراح زیبایی و هم راستا شدن با خواسته فرد ، تمایل فرد به انجام اعمال سرپایی و یا انجام زیر بیهوشی ، هزینه های مربوط به هر کدام از روشها و در نهایت ترجیح خود بیمار دارد .
نکته مهم در درمان چین نازولبیال این است که فرد اطلاع کامل از درصد بهبودی در هر کدام از روشهای پیشنهادی توسط جراح زیبایی مربوطه داشته باشد . اصولا درمانهای افتادگی چین نازولبیال منجر به کاهش افتادگی و عمق خط نازولبیال میشود و بطور کامل انرا از بین نمی برد که البته نیازی به این کار هم نیست .

روشهای غیر جراحی از بین بردن خط خنده

تزریق فیلر یا ژل

درمال فیلر ها یک درمان رایج برای خط نازولبیال می باشند . این ژل ها همانند یک ایمپلنت هستند که جراح توسط سوزن نازک وارد پوست میکند . ژل در زیر پوست در خط نازولبیال و نواحی اطراف تزریق میشود . بدنبال تزریق ژل پوست حالت برامده و کشیده تر پیدا میکند و عمیق بودن چین کمتر میشود . نکته مهم در این درمان این است که جراح زیبایی معمولا تزریق در نواحی گونه نیز باید انجام دهد تا با لیفت گونه افتادگی بافتهای مجاور ناحیه چین نازولبیال نیز لیفت شوند و عمق چین کمتر شود . مسلما برای رسیدن به این هدف حدود ١/۵ تا ٢ سی سی ژل برای هر طرف صورت لازم است . تزریق فیلر یا همان ژل بطور سرپایی در مطب یا مرکز زیبایی تحت بیحسی موضعی قابل انجام است . دوره بهبودی کوتاه در حد دو تا سه روز برای رفع ورم و کبودی نقطه ای جزئی احتمالی نیاز دارد . دوام این فیلر ها بر اساس نوع ان بین ۶ تا ١٨ ماه است . در صورت استفاده از ژل های با مارک معتبر و مناسب برای بدن این روش بدون عارضه معمولن قابل انجام است .

 

تزریق چربی برای رفع خط خنده

این روش یکی از بهترین روشهای غیر جراحی برطرف کردن خط نازولبیال می باشد . زیرا در این روش حجم زیادی از ماده پرکننده برای صورت در اختیار خواهیم داشت و میتوانیم علل اصلی ایجاد کننده خط نازولبیال عمیق را برطرف کنیم . این علل شامل کاهش حجم چربی زیر پوستی و کلاژن پوستی و تحلیل رفتن استخوانهای صورت می باشد . در این مورد جراح زیبایی چربی از نواحی شکم ، باسن ، کنار ران پا برداشته و پس از اماده سازی مناسب در نواحی گونه و چین نازولبیال تزریق میکند . همچنین جراح میتواند از بقیه چربی برای جوانسازی سایر قسمت های صورت که شامل تحلیل به مرور سن شده اند استفاده کند لذا فرد در مجموع به یک جوانسازی کلی صورت دست می یابد . یکی از دلایل دیگر برتری این روش به روش تزریق ژل این است که معمولن حدود ٣٠ درصد این چربی تزریق شده در صورت باقی می ماند ولی در تزریق ژل بخصوص هیالورونیک اسید ها اکثر ژل بعد از مدتی از بین میرود و نیاز به تزریق مجدد هست . از دیگر مزایای تزریق چربی هزینه کمتر در ازای تزریق حجم بالاتر در مقایسه با تزریق همسان ژل می باشد . تزریق چربی هم قابل انجام تحت بیحسی موضعی در مطب یا مرکز زیبایی هست . دوره بهبود ورم و کبودی احتمالی در محل برداشتن چربی حدود یک هفته می باشد .

 

درمانهای لایه برداری پوست

از روشهای ذکر شده جهت درمان چین نازولبیال در مراجع علمی روشهای لایه برداری پوست اطراف خط خنده هست . روشهای لایه برداری توسط لیزر باعث از بین بردن چروک و لکه های پوستی سطحی و در نهایت جوانسازی بافتهای اطراف چین نازولبیال می شود . میکرودرم ابریشن نیز با اکسفولیاسیون عمقی تر باعث جوانسازی و ضخیم تر شدن پوست اطراف ناحیه خط خنده می شود .

 

لیفت خط خنده با نخ

امروزه با در دسترس بودن نخ های لیفت با مرغوبیت بالا و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت لیفت با نخ به عنوان یکی از بهترین روشهای غیرجراحی جوانسازی صورت و کاهش عمق چین نازولبیال مطرح می باشد . در مان با نخ باعث لیفت و کاهش افتادگی بافتهای نواحی گونه و مجاور خط طبیعی نازولبیال میشود و درصد زیادی از مشکل این ناحیه را برطرف میکند . در افرادیکه علاوه بر افتادگی دچار تحلیل نسوج در اثر مرور سن هم هستند میتوان از تزریق ژل بعد از گذاشتن نخ استفاده کرد . یکی از نخ های خوب و بی ضرر مطرح در دنیا نخ سیلوئت می باشد که حداقل عوارض نسبت به سایر نخ ها را دارد.

 

لیفت خط خنده با نخ قابل انجام تحت بیحسی موضعی در مطب یا مرکز زیبایی می باشد . دوره بهبود شامل از بین رفتن ورم و کبودی نقطه ای جزئی احتمالی حدود دو تا سه روز هست . فرد بلافاصله بعد از لیفت با نخ به زندگی طبیعی و کار خود بر میگردد . ماندگاری لیفت با نخ حدود ١/۵ سال می باشد . یکی از مزایای مهم لیفت چین عمیق نازولبیال با نخ استفاده ان در افراد جوان می باشد که دچار پروسه پیری نشده اند ولی بدنبال رژیم لاغری و یا بطور ژنتیکی دچار چین عمیق نازولبیال هستند . این افراد معمولن نیاز به تزریق چربی یا ژل و اعمال دیگر جوانسازی صورت ندارند .

 

روش ساب سیژن برای از بین بردن خط خنده عمیق

این روش نیز یکی از روشهای ذکر شده در مراجع علمی می باشد البته نیاز به ان توسط جراح زیبایی بررسی می شود . این روش بخصوص در موارد رفع جای اسکار و جوش دو صورت بکار میرود ولی درصدی هم باعث کاهش عمق چین نازولبیال در موارد استفاده در نواحی اطراف چین می شود . در این روش جراح توسط سوزن مخصوص پاکت های بافتی را باز میکند که باعث بازسازی مجدد بافتهای زیرپوستی و جوانسازی و کاهش عمق چین نازولبیال می شود .

 

درمان قطعی خط خنده

 

روش های از بین بردن خط خنده با جراحی

این روشها معمولا تحت بیهوشی عمومی سبک در اتاق عمل قابل انجام می باشد . مسلما نتایج بهبودی بیشتر از روشهای غیر جراحی می باشد البته دوران امادگی قبل از عمل و بهبودی بعد از عمل کمی طولانی تر از روشهای غیر جراحی هست . دوره بهبود بدنبال جراحی حدود یک هفته تا ده روز می باشد . در روش جراحی خط نازولبیال تاکید بر لیفت بافتهای افتاده ناحیه میانی صورت و گونه می باشد که عامل اصلی و مهم ایجاد خط عمیق نازولبیال می باشد . جراحی میتواند بطور مستقل برای رفع این مشکل انجام شود و یا همزمان با روشهای دیگر جوانسازی نواحی دیگر صورت انجام شود . یکی از روشهای رایج انجام جوانسازی در ناحیه میانی صورت انجام جراحی پلک پایین ( بلفاروپلاستی ) برای جوانسازی پلک و اطراف چشم همزمان با لیفت گونه و باز کردن عمق خط نازولبیال می باشد . هر دو این جراحی ها از یک خط برش قابل انجام میباشد و نتایج بسیار خوب و طولانی مدت در بر دارد.

سایر روشهای مستقل جراحی برطرف کردن خط نازولبیال شامل برشهای مخصوص در لابلای موهای ناحیه شقیقه و لیفت ناحیه میانی صورت از این طریق می باشد . در افرادیکه نیاز به لیفت بقیه نواحی صورت مثلن اطراف چانه و پایین صورت و ابتدای گردن هم دارند برش لیفت استاندارد در جلو و پشت گوش دسترسی برای برطرف کردن چین نازولبیال عمیق را فراهم میکنند . انتخاب روش مناسب جراحی بستگی به نظر جراح زیبایی و انتخاب بیمار دارد و پس از جلسه مشاوره و بررسی تمام جوانب أعم از نتایج هر روش و دوران بهبودی و هزینه های مربوط به هر روش تصمیم گیری نهایی انجام می گیرد .

 

روشهای تحت مطالعه تجربی برای کاهش عمق خط نازولبیال و خط خنده

مطالعاتی در حال انجام میباشد و روشهایی نیز برای درمان و پیشگیری از ایجاد چین نازولبیال عمیق در حال بررسی می باشد . تزریق ماده دارای فاکتور رشد برای درمان خط خنده از سال ٢٠١۵ شروع شده است که تا به امروز نتایج مثبتی در بر داشته است . مطالعه روی ورزشهای مخصوص عضلات صورت که باعث پیشگیری و درمان خط نازولبیال و خط خنده نیز در حال انجام است ولی نمیتوان بطور قطعی در مورد نتایج مثبت ان اظهار نظر کرد.

 

هزینه از بین بردن خط خنده

هزینه از بین بردن خط خنده و یا خط نازولبیال بستگی زیادی به نوع روش انتخابی جهت درمان ان توسط بیمار و پزشک دارد . از طرفی در بعضی از روشها نیاز به استفاده از مواد خاص مانند ژل و فیلر و نخ های لیفت می باشد که در این موارد هزینه بستگی به نوع مواد مصرفی دارد . با توجه به وجود انواع مختلف ژل های تزریقی و نخ های لیفت موجود در بازار توصیه همیشگی به بیماران این است که از محصولات با کیفیت خوب و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت استفاده کنند زیرا استفاده این محصولات در طولانی مدت تاثیرات بد روی بافتهای صورت ندارند و مانع انجام روشهای زیبایی و متد های جدید جوانسازی در طی ١۵ سال اینده نخواهند شد . مسلما در این موارد قسمت زیادی از هزینه پرداختی توسط بیمار صرف تهیه متریال استاندارد خواهد شد.

در سایر روشهای درمان خط خنده هزینه بستگی به نوع روش إز نظر جراحی و یا غیر جراحی بودن نیز دارد زیرا در بعضی از روشهای جراحی نیاز به بیهوشی عمومی می باشد که در این موارد هزینه های مربوط به کلینیک و بیهوشی علاوه بر حق العمل جراح منظور میگردد . در مجموع فرد خواهان اصلاح خط نازولبیال و یا خط خنده بعد إز مقایسه کردن نتایج روشهای مختلف و ماندگاری انها و هزینه مربوط به هر کدام قادر خواهد انتخاب درستی داشته باشد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.