تزریق بوتاکس چیست؟ هزینه ها و عوارض بوتاکس

با بالا رفتن سن، صورت افتادگی پیدا می‌کند و عضله پیشانی نیز سعی میکند با لیفت پیشانی ، این افتادگی را جبران کند که این کار موجب انقباض عضله و درنهایت باعث ایجاد چین و چروک در دو طرف پیشانی می‌شود. توجه داشته باشید که علاوه بر تزریق بوتاکس ممی توانیم از روش تزریق ژل پروفایلو نیز استفاده کرد .

بوتاکس چیست و چه کاربری دارد؟

اولین بار در اوائل قرن ۱۹ میلادی یک نوع مسمومیت غذایی بسیار کشنده که عمدتاً از خوردن سوسیس ایجاد می گردید، شناخته شد. این باکتری و سمش که به نام بوتولوس که معادل کلمه سوسیس است کشف گردید.

باکتری به نامه کلوستریدیوم بوتولینوم این سمّ را تولید می‌کند. چنانچه فقط یک میلیونیوم گرم آن وارد بدن شود انسان را می کشد. بوتاکس یک سمّ است، وقتی حرف از سم زده می شود ممکن است یک مقداری ترسناک به نظر برسد ولی جای نگرانی نیست. این سمّ می تواند تمام ماهیچه‌های ارادی و غیر ارادی را فلج کند.

تمامی‌ حرکات صورت از جمله حرکات احساسی‌ و عاطفی صورت توسط عضلاتی که درست زیر پوست قرار دارند انجام می شود. فعالیت و انقباض بیش از اندازه این عضلات باعث بوجود آمدن خطوطی در صورت می شود.

کار بوتاکس از کار انداختن موقت این ماهیچه هاست. ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی به واسطه ماده ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد.

بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری می نماید. فلج شدن عضله همیشگی نیست. اثر این دارو بین ۲ تا ۶ ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

ولی از این خاصیت امروزه برای درمان بیماری استفاده میشود. در زیبایی‌ نیز برای از میان بردن چین و چروک ها استفاده میشود. یکی از روش های لیفت صورت که تزریق بوتاکس می باشد جوانسازی پوست خود را تضمین کنید.

چرا از بوتاکس استفاده می‌شود؟

صورت ما حرکات عضلاتش را با نقش بستن به شکل چین و چروک بر روی پوست نشان می‌دهد. بنابراین با جلوگیری ازحرکت برخی از عضلات، که باعث به وجود آمدن چین و چروک‌های پوست و یا عمیق‌تر شدن آن‌ها می‌شوند می‌توان به طور چشمگیری  پوست را صاف‌‌تر کرد.

بوتاکس خط اخم به درون ماهیچه‌هایی که ابرو‌ها را بالا می‌برند تزریق می‌شود تا با انجام حرکات معمول ابرو توسط شخص، حالت طبیعی چهره‌ی فرد به طور کامل حفظ شود. همچنین بوتاکس برای از بین بردن خط اخم نیز بسیار موثر است.

چه کسی باید از بوتاکس استفاده کند ؟

مردم می توانند در اواخر دهه ی ۲۰ یا اوایل دهه ی ۳۰ زندگیشان شروع به به این درمان کنند و در این میان، نگهداری و مراقبت آن مهم تر است. ما هرگز نمی خواهیم شخصیت یک چهره را تغییر دهیم. ایده ما این است که کاری کنیم که بیمار به دنبال همان شخصیت قبلی خود باشد و تحت تاثیر سن نباشد.

 تزریق بوتاکس برای جوانسازی صورت با دوزهای پایین در عضلاتی خاص و توسط پزشک مجاز ومتخصص، مانع از رسیدن سیگنال‌های شیمیایی به عضله شده و از انقباض بیش حد آن جلوگیری می‌کند و در نتیجه از تشکیل چین‌ و چروک‌ها ممانعت به عمل می‌آید.

بهترین دکتر تزریق بوتاکس تهران

قیمت بوتاکس

برای تزریق بوتاکس بهتر است به پزشک متخصص در امور زیبایی صورت مراجعه کنید ، بهترین پزشک برای تزریق بوتاکس فردی است که به آناتومی عضلات صورت ، علت پیری صورت ، شرایط فیزیولوژیک صورت و به اصول تزریق بوتاکس، عوارض احتمالی تزریق بوتاکس و انواع مارک های بوتاکس موجود در بازار اگاهی داشته باشد.

پزشک زیبایی برای تزریق بوتاکس در حد امکان بهترین نوع بوتاکس را با بهترین قیمت موجود در بازار به بیمار پیشنهاد .می دهد . بهترین پزشک متخصص برای تزریق بوتاکس فردی است که فقط از مارکهای مجاز و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت استفاده کند و علیرغم قیمت ارزانتر بوتاکس های متفرقه استفاده از انها را به بیمار توصیه نکند.

مزایای بوتاکس

 

در واقع بوتاکس می تواند نقش جوانسازی پوست صورت را داشته باشد. مصرف بوتاکس در سنین بالاتر از ۲۰ سال به منظور زیبایی مجاز است و زن و مرد نیز می توانند ازآن استفاده کنند.

مطالعه کنید  بوتاکس پیشانی ، مزایا و معایب آن

همچنین برای افرادی که بیش از حد عرق می کنند و از بوتاکس برای غیر فعال کردن غده های عرق استفاده می کنند؛ مناسب ترن جایی‌ که بوتاکس تزریق می شود پیشانی, خط اخم و کنار چشم است.

شایع ترین مکان هایی که بوتاکس تزریق می شود، ناحیه پنجه کلاغی در اطراف ناحیه چشم است، چروک های گلابلا بین چشمها (بین دو ابرو)، شیار ها و چروک های روی پیشانی، چین و چروک های افقی در پیشانی تزریق در این منطقه می‌توان خطوط عمیقی که بین دو ابرو ایجاد می شود که به آنها خط اخم گفته می شود و همچنین خطوط عرضی پیشانی را برطرف کرد.

تزریق ژل را می‌توان برای از بین بردن خطوط زیر چشم، اطراف لب، خط خنده و خط زیر و کنار گوشه های لب نیز استفاده کرد. تزریق این ماده ی مفید در دور چشم ها می تواند باعث از بین بردن چروک های سطحی آن شود.

ماهیچه نازکی بنام پلاتیسما به زیر پوست گردن می‌چسبد که به مرور زمان و با افزایش سن، فعالیت و انقباضش بیشتر و ضخیم تر می گردد. این امر سبب بوجود آمدن خطوط برجسته ای در دوطرفه خط وسط گردن می شود.

تزریق بوتاکس در چند نقطه این ماهیچه باعث شل شدن آن و در نتیجه آزاد گردیدن پوست شده و گردن سفت تر و جوان تر به نظر می رسد. چنانچه انتخاب بیمار و روش تزریق صحیح باشد نتایج برای این نقاط بسیار درخشان و راضی‌ کننده است.

چه کسانی نباید بوتاکس مصرف کنن؟

 • کسانی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند نباید از این دارو استفاده کنند.
 •  کسانی که بیماریهای عفونی و التهابی فعال در صورت و اطراف آن دارند نیز نباید از این دارو استفاده کنند.
 •  افرادی که بیماری ام اس یا نارسایی کلیه دارند.
 • افرادی که بیماری های قلبی عروقی حاد دارند.
 •  افرادی که بیماری اختلالات انعقادی دارند.
 •  افرادی که به پروتئین گاو حساسیت دارند.
 • خانوم های باردار‌ و شیرده نیز نباید از این دارو مصرف کنند.
 • افرادی که مبتلا به برخی‌ بیماریها ی عصبی و روانی‌ هستند و مصرف برخی‌ داروها مخصوصا داروهای قلبی و در کسانی‌ که پوست خیلی‌ ضخیم یا چین و چروک عمیق دارند نتیجه‌ چندان مطلوبی ندارد.

چه مقدار ازاین دارو به منظور درمانی و زیبایی‌ استفاده می شود؟

نحوه نگهداری این دارو مهم است. عمر آن کوتاه بوده و حتما باید در دمای 5 درجه سانتیگراد نگهداری شود، در غیر اینصورت اثر آن از بین می رود. با توجه به خطرناک بودن آن باید بین دوز درمانی و کشنده آن فاصله زیادی باشد.

اقدامات قبل از بوتاکس

 •  قبل از تزریق بوتاکس از داروهایی مثل حساسیت زا، مسکن و ضد التهاب خودداری کنید و اگر مایل به مصرف آن ها شدید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از تزریق بوتاکس از بیماران می خواهیم از 10 روز قبل از تزریق از داروهایی که خون آنها را رقیق می کنند، استفاده نکنند, مثلا آسپرین.
 • برای اینکه تشخیص دهید چه دارویی ممکن است برای شما ایجاد مشکل بکند با پزشک مشورت نمایید ، این اقدام باعث می شود که استفاده ی همزمان بوتاکس و مصرف دارو ها با مشکل مواجه نشود و از ایجاد تورم و کبودی ناشی از آن جلوگیری به عمل آید.
 • توصیه می شود که در رابطه با داروهایی که مصرف میکنید با پزشکتان مشورت نمایید. اگر باردار هستید بوتاکس را به تعویق بیاندازید، تزریق بوتاکس برای زنان باردار و مادران شیرده مناسب نیست.

مراقبت بعد از بوتاکس

 •   از انجام فعالیت سنگین و خم شدن تا 1 ساعت بعد از تزریق بوتاکس اجتناب شود.
 •   جهت جذب بهتر بوتاکس توسط ماهیچه‌ها و جلوگیری از انتشار آن به نقاط مجاور بهتر است به مدت ۴ ساعت دراز نکشید.
 •  روی محل تزریق را نباید ماساژ داد.
 •  به مدت چند ساعت از کیسه یخ روی محل‌های تزریق استفاده شود.

اثرات بوتاکس

انتظار نداشته باشید که بعد از تزریق بوتاکس پوست شما دچار تغییرات شگرف شود ، این تغییرات که در رابطه با آن صحبت کردیم, بعد از حدود سه تا هفت روز زمان لازم دارد تا نمایان شوند .

در واقع اثر گذاری بوتاکس 3 تا 7 روز بعد از تزریق آغاز می شود و در هفته ی دوم به اوج تاثیر گذاری خود خواهد رسید . اگر پزشک شما، این روش را درست و دقیق انجام داده باشد، بوتاکس به هیچ سمتی حرکت نخواهد کرد. تقریباً هیچ گونه از کار افتادگی وجود ندارد.

زمان تمدید بوتاکس

تزریق بوتاکس نیاز به تمدید دارد, زمان تمدید رابطه ی مستقیمی با نوع بوتاکس و نوع پوست بیمار دارد، بنابراین زمان تقریبی آن از 4 ماه تا 1 سال برآورد می شود. بوتاکس هیچ گونه عارضه ای برای پوست ندارد و معمولا بعد از ده روز تاثیرات ان در پوست قابل مشاهده است .

مطالعه کنید  ویژگی های بهترین دکتر تزریق بوتاکس چیست؟

عوارض بوتاکس

تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند. بیشتر عوارض موضعی است. تورّم، کبودی و خونمردگی گاهی دیده می شود که تا یک هفته خود به خود برطرف می گردد.

عوارض عمومی همچون مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است، تنها برخی‌ افراد از ضعف شکایت می کنند که ظرف ۳ تا ۴ روز برطرف می شود. گاهی اوقات نیز ممکن است عدم تقارن در دو طرف صورت به دلیل تزریق نامساوی و یا تفاوت در جذب بوجود آید، مثلا ابرو در یک طرف بالاتر از طرف مقابل باشد.

عضلات یا بیش از اندازه ضعیف می شوند یا عضلات اطراف از کار می افتند علامت این ها در پیشانی و اطراف چشم, افتادگی ابرو، و بینی، افتادگی پلک، در اطراف دهان افتادگی دو گوشه دهان و اشکال در غذا خوردن، و در گردن اگر عمیق تزریق شود اشکال در بلع و صدا می گردد.

باید در نظر داشت که تمامی این عوارض موقتی بوده و پس از 2 تا 3 ماه خوب می شود .

تزریق بوتاکس در چه بخش‌هایی از بدن نتیجه‌ی مطلوب دارد؟

 • چروک‌های عمودی پیشانی، بین ابروها و اطراف بینی
 • چین و چروک‌های اطراف و گوشه‌های چشم
 • چین‌های پیشانی
 • عدم تقارن پلک‌ها یا ابروها
 • رفع افتادگی پلک

در چه جاهایی از بدن می‌توان بوتاکس تزریق کرد؟

ماهیچه‌هایی که در بدتر شدن خطوط پیشانی سهم دارند:

 • ماهیچه‌ی پیشانی. ماهیچه‌ای است بزرگ و همانطور که در تصویر نشان داده شده، کل پیشانی را می‌پوشاند. هنگامی که این ماهیچه منقبض می‌شود، خطوط پیشانی برجسته‌تر می‌گردند.

عضلاتی که  که در بالا بردن کنار ابرو سهم دارند:

 • عضله‌ی حلقوی چشم، ماهیچه‌ای حلقه‌ای شکل در اطراف چشم است. هنگامی‌که  به این ماهیچه در محل‌هایی که در تصویر بالا با علامت سؤال آبی رنگ مشخص شده‌اند،بوتاکس دور چشم  تزریق شود،  لبه بیرونی ابرو کمی به بالا کشیده می‌شود و به آن بالا کشیدن ابرو می‌گویند. این کار اغلب با تزریق بوتاکس در پیشانی ترکیب می‌شود.

در چه جاهایی نباید از تزریق بوتاکس استفاده کرد؟

 با تزریق بوتاکس نمی‌توان به رفع خط اخم پرداخت و انواع چین و چروک‌های پیشانی را  از بین برد یا از میزان آن‌ها کاست. و بهتر است برای بطرف کردن آن از تزریق ژل استفاده شود.

مثلاً چین و چروک‌هایی که به دلیل آسیب‌دیدگی از تابش آفتاب به‌وجود آمده‌اند را نمی‌توان با تقبل  هزینه تزریق بوتاکس اصلاح کرد و به دلیل اینکه عضلات ناحیه پایینی صورت برای انجام حرکات طبیعی صورت از اهمیت خاصی برخوردارند، توصیه می‌شود از تزریق بوتاکس و تضعیف این عضلات به شدت خودداری گردد.

انواع روش های تزریق بوتاکس 

تزریق بوتاکس برای چین و چروک دور چشم

عواملی که در ایجاد و افزایش چین و چروک دور چشم دخالت دارند عبارتند از قرار گرفتن در معرض نور خورشید که باعث از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست می شود، جمع کردن دائمی چشم و از دست رفتن چربی صورت در زمان پیری می شود. وقتی چشم ها را سفت می بندید می توانید به راحتی چین و چروک دور چشم را ببینید. استفاده از بوتاکس دور چشم باعث کاهش قابل توجه چین و چروک دور چشم با بی حرکت کردن عضله می شود. اثرات تزریق بوتاکس در بر طرف کردن چین و چروک تقریبا 4-6 ماه طول می کشد.

بوتاکس بین ابروها (منطقه بین دو ابرو در پیشانی):

زمانی که اخم می کنید، خط های عمودی بین ابروهای شما شکل می گیرد که ناشی از انقباض عضلات است. همچنین ممکن است خطوط افقی نیز در بالای بینی وجود داشته باشند که این خط ها به خاطر فعالیت عضلات اخم ایجاد می شوند. مقدار معمول بوتاکس لازم برای این کار 30 واحد است. با تزریق بوتاکس، خطوط صورت شما کاملا صاف می شوند و به سختی می توانید اخم کنید و تاثیر آن بین 4-5 ماه طول می کشد. به غیر از این روش می‌توان از روش تزریق چربی به پیشانی هم استفاده کرد.

 بیمارانی که نتایج طولانی ترمی خواهند, باید از روش های جراحی استفاده کنند. لیفت پیشانی و برداشتن عضلات اخم باعث درمان و بهبود طولانی مدت این منطقه می شوند.

تزریق بوتاکس برای بهبود تعریق اضافی زیربغل یا کف دست

آیا مشکل تعریق بیش از حد دارید؟ بیمارانی که زیاد عرق می کنند از خیس شدن زیربغل ها چند دقیقه بعد از لباس پوشیدن شکایت دارند. همچنین از مرطوب بودن دائمی کف دست ها شکایت دارند. عرق کردن معمولا غیرقابل کنترل، ناراحت کننده و غیراختیاری است.

مطالعه کنید  بوتاكس گونه

بیمارانی که دنبال درمان نمی روند در سراسر عمر خود از این مساله رنج می برند و ممکن است این مستاله تاثیرات روانی و عاطفی شدیدی برای آنها داشته باشد. عرق کردن کف دست بیشتر ناشی از هایپرهیدروسیس است. قبل از معرفی بوتاکس، جراحی یکی از راه های کمک به این بیماران بود. امروزه عرق زیاد را می توان به آسانی با تزریق بوتاکس کنترل کرد.

تزریق بوتاکس پیشانی

کسانی که ابروهای خود را بالا می برند باعث ایجاد خطوط روی پیشانیشان می شوند. فعالیت بیش از اندازه عضله فرونتالیس منجر به ایجاد چین و چروک های افقی دائمی و عمیق روی پیشانی می شود. تزریق بوتاکس به این منطقه در صاف کردن پیشانی تاثیر بسیار زیادی دارد. تزریق اشتباه بوتاکس در پیشانی باعث می شود ابروها افتاده شوند و ظاهر نامطلوبی ایجاد شود. پس باید فوق تخصص جراحی پلاستیک دقت زیادی در انتخاب محل تزریق  داشته باشد. تقریبا 40-30 واحد بوتاکس به کار می رود. اثر آن معمولا 6-4 ماه می ماند. بیمارانی که می خواهند پیشانی آنها برای همیشه صاف شود و ابروی آنها بالا برود باید لیفت پیشانی را مدنظر قرار بدهند.

تزریق بوتاکس برای رفع باند های طنابی شکل در گردن

تغییرات در عضله با افزایش سن روی می دهد و باعث می شود رشته های عضلانی دیده شوند؛ یک راه برای درمان آن، استفاده از بوتاکس است. وقتی افراد پیر می شوند تغییراتی در ظاهر گردن آنها بوجود می آید که باعث ایجاد باند های طنابی شکل در گردن است. این باند ها رشته های عضلانی هستند که به صورت عمودی در جلوی گردن امتداد می یابند. با افزایش سن و پیری این عضلات بیشتر دیده می شوند و در افراد لاغر بیشتر پدیدار می شوند. این باند ها در واقع بخشی از عضله پلاتیسمای گردنی هستند که جلوی گردن را می پوشاند. معمولا هر باند نیاز به 20-15 واحد بوتاکس دارد و بیشتر بیمارانی که نیاز به درمان دارند، بیش از 2-4 باند دارند. اگر به دنبال راه حل دائمی می گردید، لیفت صورت، لیفت گردن یا مینی لیفت گردن باعث رفع طولانی مدت این مشکل می شوند.

تزریق بوتاکس برای خط های دور دهان در افراد سیگاری

این خطوط همگی ناشی از فعالیت بیش از حد عضله در اطراف دهان هستند. فعالیت این عضلات در سیگاری ها زیاد است که ظاهر خطوط چین و چروک عمودی را ایجاد می کنند. زنان شکایت می کنند که این چین و چروک ها آنها را پیر نشان می دهد. اگرچه این چین و چروک ها به نام خطوط چین و چروک سیگاری ها شناخته می شوند اما بیمارانی که سیگار نمی کشند نیز آنها را دارند. سایر عواملی که در ایجاد این خطوط دخالت دارند عبارتند از پیری، قرارگرفتن در معرض نور خورشید، از دست رفتن چربی صورت و ژنتیک.

 علت هر چه باشد؛ مقدار کمی بوتاکس که به دقت در مناطق مهم تزریق شود باعث آزاد شدن عضلات و صاف شدن ظاهر می شود. تزریق بوتاکس در این منطقه به دقت انجام می شود چون تزریق بیش از اندازه آن باعث کج شدن دهان یا لبخند می شود.

تزریق بوتاکس برای بهبود حدود فک

ممکن است به خاطر رشد بیش از اندازه عضلات جونده؛ عرض فک و صورت بیماران افزایش یابد. این بیماران معمولا مشکل دندان غروچه در شب دارند. یک راه برای کاهش پهنای صورت بدون استفاده از جراحی فک، تزریق بوتاکس به این عضلات است.

تزریق بوتاکس چانه

گودی دائمی یا موقتی چانه زمانی روی می دهد که عضله واقع در چانه بیش از اندازه فعالیت کند. این امر به رشد ناکافی چانه یا عدم همخوانی دندان ها با لب ها ربط دارد. تزریق بوتاکس باعث رفع این مشکل می شود.

تزریق بوتاکس برای بهبود سردرد

تزریق بوتاکس برای بیمارانی که از سردرد میگرنی رنج می برند، مفید است.

قیمت بوتاکس

هزینه بوتاکس به سه عامل مهم بستگی دارد :

 • 1-  تعداد عضلات مورد نیاز به بوتاکس در هر فرد.
 • 2- مقدار ماده بوتاکس استفاده شده در هر ناحیه تزریق.
 • 3- انتخاب نوع ماده بوتاکس توسط بیمار و پزشک.

تعداد واحدهای تزریق مورد نیاز هر متقاضی بطور معمول با توجه به میزان فعال بودن عضلات تعیین می شود که این موضوع، هزینه تزریق بوتاکس را متغیر خواهد کرد.

همچنین قیمت بوتاکس صورت در نواحی مختلف صورت با توجه به حساسیت ناحیه و میزان ماده ی تزریقی متفاوت است.

برای تعیین قیمت بوتاکس میتوانید با مرکز لیفت صورت دکتر سالاریان تماس حاصل فرمایید و بعد از مشاوره با دکتر سالومه سالاریان تصمیم به انجام بوتاکس بگیرید. این مجموعه از روش های دیگر تزریق نظیر تزریق ژل پروفایلو نیز استفاده می کنند.

تزریق بوتاکس

4.3/5 - (3 امتیاز)

۲۵ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
.